17 Haziran 2020 Türkiye ve Dünya Gündemi! 17 Haziran’da neler oldu?

12

17 Haziran 2020 Türkiye ve Dünya Gündemi! 17 Haziran’da neler oldu?

KUZEY IRAK’TA PKK’YA DARBE

Pençe-Kaplan Operasyonu başladı

Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-Kaplan Operasyonu’nun başladığını duyurdu. MSB’nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Pençe-Kaplan Operasyonu başladı. Kahraman Komandolarımız Haftanin’de. Hava hücum harekatı öncesinde bölgede konuşlu topçu birliklerimizce belirlenen hedefler yoğun şekilde ateş altına alınarak tam isabetle vuruldu.” denildi.

VİRÜS YENİDEN KUŞATIYOR

Kritik 5 ilde vaka sayısı patladı

Korona vakaları Van’da tedbirlere uyulmamasından dolayı 600’ü bulurken, 18 bin kişinin ise karantinada tutulduğu bildirildi. Virüsün pik noktasına ulaştığı aylarda yüzde 60 oran ile vakalar İstanbul’da görülürken, bu durum Haziran ayında tam tersine dönmüş durumda. Kocaeli, Bursa, Konya gibi geçiş güzerhahında olan illerdeki vakaların artışı endişendirmeye başladı.

HDP’Lİ VEKİLDEN SKANDAL SÖZLER

“İsteseydik dağda savaşırdık”

Rekabetin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.Teklifin görüşüldüğü sırada söz alan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya “Ben demokratik mücadeleyi, parlamenter sistemi, insanlarımızın iradesini, bu mücadeleyi tercih ederek, bizler, her birimiz buraya geldik. İsteseydik dağa gitmeye engel mi var bize? Gidip savaşamaz mıydık? Dağı tercih edemez miydik sevgili arkadaşlar” dedi. Kaya’nın sözlerine milletvekillerinden tepki yağdı.

YUNANİSTAN SAVAŞ İSTİYOR

Türkiye’nin sondaj faaliyetlerine karşı tehditkar adım

Yunanistan, Eylül ayında Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandıracak yeni bir senaryoyu devreye sokmaya hazırlanıyor. Dört aşamalı provokatif senaryolardan birisi; TPAO’nun sondaj gemilerine engel olunması ve gerektiğinde taciz ateşi açılması. Bir diğer senaryoda Türk gemilerinin sismik araştırma için deniz tabanına indirdiği kablolara elektronik sistemlerle müdahalede bulunmak var. Bu yöntem işe yaramazsa kablolar kesilecek.

ABD’DEN DİKKAT ÇEKEN KARAR

Esed rejimine yaptırım uygulayacak

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft, Trump yönetiminin, Suriye’de rejimin askeri zafer kazanmasını engellemek, rejimi ve müttefiklerini müzakere masasına döndürmek için yaptırımlar uygulayacağını açıkladı.

YİNE ÇİN!

Uzmanlar uyardı: Bu kez daha tehlikeli

Çin’in başşehrinde ortaya çıkan yeni virüs kafaları karıştırdı. Uzmanlar, Avrupa’dan ithal virüsün son derece bulaşıcı ve tehlikeli olduğunu vurguladı. Vaka sayısının 79’dan 109 çıkması sebebiyle Pekin yönetimi, “çok acımasız” olduğu teyit edilen virüs sebebiyle 29 bölgeyi karantinaya aldı. Anti-salgın lider grubu, salgın durumunun son derece korkunç olduğunu duyurdu. Pekin yönetimi, toptan pazarlar, sebze pazarları, restoranlar ve kantinler için şehir çapında bir inceleme başlattı.

ARAÇ ALACAKLAR DİKKAT!

Plaka takıp, yüksek fiyattan satıyorlar

Yoğun talep gören sıfır araçları bayilerden toplayarak, plaka takan fırsatçılar, ‘2. el sıfır’ olarak daha yüksek fiyattan satıyor. Uzmanlar, koronavirüsün etkisiyle tedariği zorlaşan sıfır araçlar piyasada zor bulunduğu için müşterilerin ikinci el sıfır araç satan spotçulara yöneldiğini söyledi. 2020 yılın ilk 4 ayında satışların yüzde 9’u spottan yapıldı.

2 YIL SONRA BİR İLK

Enflasyonun üzerinde getiri sağladı

TCMB tarafından nisan ayına ilişkin konut fiyat endeksi (KFE) açıklandı. Bankadan yapılan açıklamaya göre 2020 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1.7 oranında artan KFE, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 16.7 artarken reel artış oranı yüzde 5.2 oldu. İstanbul’da konut fiyatı yüzde 13.1 yükselirken 2 yıl sonra ilk kez enflasyonun üzerinde getiri sağladı.

İLK FİNALİST TRABZONSPOR

Fenerbahçe’yi 3-1’le geçen Trabzonspor kupada finale çıktı

ÜST ÜSTE 8. ŞAMPİYONLUK

Bayern Münih, bitime 2 hafta kala 30. şampiyonluğunu ilan etti

TRABZONSPOR CAS’A GİTTİ

Trabzonspor, men cezası için CAS’a resmi itirazda bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız