2 Temmuz 2020 Türkiye ve Dünya Gündemi!

0
37

2 Temmuz 2020 Türkiye ve Dünya Gündemi! 2 Temmuz’da neler oldu?

5 ŞEHRE ÖVGÜ

Son 24 saatte 1.192 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 19 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı tarafından 1 Temmuz koronavirüs tablosu, vaka, test, vefat sayısı ve son durum açıklandı. Türkiye’de son 24 saatte 1.192 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 19 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 201.098, can kaybı 5 bin 150 oldu. Bakan Koca Tekirdağ, Balıkesir, Samsun, Kırşehir ve Düzce’yi vaka sayısında başarılı illere örnek olarak gösterdi.

ADLİ VE MALİ YAPTIRIM

Erdoğan sosyal medya mecralarının hukuki muhataplık kurmaları gerektiğini söyledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve eşi hakkında sosyal medya üzerinden yapılan çirkin hakaretlere çok sert cevap verdi. Erdoğan, “Ahlakı, namusu, haysiyeti, insanlıktan nasibini almamış kalbi kararmış alçaklar, içlerindeki kötülüğü ortaya saçtı” dedi. Erdoğan “Bu mecraların hukuki ve mali muhataplık tesis etmeleri için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Adli ve mali yaptırımları devreye sokacağız. Yasama dönemi bitmeden bu meseleyi halletmeyi ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

DÜĞÜNLER BAŞLADI

Koronavirüs önlemli düğünlerde sadece gelin ve damat dans edebildi

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeyle belirlenen bazı kurallara uyulmak şartıyla 1 Temmuz’da düğünler tekrar yapılmaya başlandı. Türkiye’nin dört bir yanında çiftler dünya evine girerken tüm düğün salonlarında yeni önlemler uygulandı. Düğünlerde toplu oyun ve dans yapılmazken sadece gelin ve damadın oynamasına ve dans etmesine müsaade edildi.

AYASOFYA YANITI

Kurtulmuş: Ayasofya hakkında kara verme yetkisi sadece Türkiye’nin elindedir

Danıştay’ın kararı öncesi ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Türkiye’ye Ayasofya’nın müze olarak kalması çağrısına AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan jet cevap geldi. Kurtulmuş “Türkiye’nin egemenliğiyle ilgili bir konu olan Ayasofya’nın statüsüne dair karar verme yetkisi sadece Türkiye’nin elindedir.” dedi.

FRANSA’YA SOĞUK DUŞ

NATO soruşturma raporunda aradıklarını bulamadılar

Türkiye’nin Fransa Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Paris’in, Türkiye ile yaşanan gerilim nedeniyle Doğu Akdeniz’deki Sea Guardian operasyonundan çekildiğini duyurdu. Büyükelçi, “Libya sebebiyle Doğu Akdeniz’de Fransa ile Türkiye gemileri arasında yaşanan askeri gerilim hakkındaki NATO soruşturma raporunun Fransa’nın iddialarını desteklenmediğini, bu nedenle Paris’in bu kararı aldığını” ifade etti.

İLK TEHDİT TÜRKİYE

Suudi subaydan İsrail televizyonuna skandal açıklama

İsrail’in devlet televizyonu KAN’da yayımlanan bir programda İsrail ve Suudi Arabistan nasıl ortak çalıştığı ve Türkiye’yi düşman olarak gördükleri bir kez daha açıkça kanıtlandı. Tamamen ABD ve İsrail güdümünde siyaset yapan Suudi Arabistan’ın eski subaylarından Hasan A-Shari’nin programda yaptığı açıklamada “Türkiye ilk tehdit durumuna gelmiştir. Ve İran ikinci tehdit konumuna düşmüştür” ifadelerini kullandı.

BİR ANDA ORTADAN KALKACAK

Dünyada vaka sayısı 10 milyonu geçti, Trump’ın sözleri olay oldu

Yeni tip koronavirüs nedeniyle son 24 saatte Brezilya’da 1038, Meksika’da 741, Hindistan’da 434 kişi hayatını kaybetti. Dünya genelinde teyit edilen Kovid-19 vaka sayısı 10 milyon 815 bini, ölü sayısı 519 bini geçerken, iyileşenler sayısı ise 6 milyon 35 bin oldu. Bir günde 50 binden fazla yeni vakanın yaşandığı ABD’de ise başkan Donald Trump’ın “Koronavirüste çok iyi olacağımızı düşünüyorum. Bence, bu bir noktada bir anda ortadan kalkacak, öyle umuyorum” sözleri alay konusu oldu.

AŞI MÜJDESİ

Oxford Üniversitesi üçüncü faz aşı denemelerinde başarı sağlandığını açıkladı

Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının üçüncü faz insanlı denemelerinden iyi haber geldi. Araştırmacılar aşı sayesinde insan vücudunun virüse karşı kendini korunacak bağışıklığı gösterdiğini açıkladı. Aşı çalışmalarının başında bulunan Profesör Sarah Gilbert, “Aşının kış aylarında hazır olacağını varsaymayın” ifadelerini kullandı.

ALMAN DEVLERİNE SORUŞTURMA

Rekabet Kurulu Alman otomobil markaları hakkında soruşturma başlattı

Rekabet Kurulu, Almanya’da yerleşik, Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW hakkında yürütülen ön araştırması sonucu söz konusu lüks otomobil üreticilerine soruşturma açmaya karar verdi. Ön araştırma sonucunda araç tavanları, partikül filtre kullanımı önlenmesi, SCR teknolojisi ve AbBlue depo boyutuyla ilgili iddiaların ciddi ve yeterli bulunduğu belirtildi

YENİ TEHLİKE

Çin’de ortaya çıkan yeni virüs nefes borusuna saldırıyor

Çin’de ortaya çıkan koronavirüsün bütün dünyayı etkisi altına almasından sonra şimdi de domuzdan insana geçen yeni bir virüs keşfedildi. Çinli bilim adamları, yeni virüsün insanların nefes borusuna saldırdığını ve domuz gribinden daha tehlikeli olduğunu duyurdu.

KOÇ’TAN AÇIKLAMALAR

Teknik direktörü sezon sonunda açıklayacağız

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, bir televizyon programına katılarak görevde olduğu 2 yıl boyunca yaşananlar başta olmak üzere açıklamalarda bulundu. Gelirlerinin yüzde 80’inin bankalara gittiğini söyleyen Koç, sezon biter bitmez yeni teknik direktörü de açıklayacaklarını duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz