ABD’den Türkiye’ye son dakika çağrı: Ayasofya müze olarak kalsın!

16

Danıştay’ın kararından bir gün öncesi ABD’den tartışma yaratacak Ayasofya açıklaması geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’ye Ayasofya’nın müze olarak kalması çağrısı yaptı. Türkiye’den jet yanıt…

Danıştay Ayasofya’nın müze veya cami olması ile ilgili kararını 2 Temmuz 2020 Perşembe günü verecek. Danıştay’ın kararından bir gün öncesi ABD’den tartışma yaratacak bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’ye Ayasofya’nın müze olarak kalması çağrısı yaptı. Türkiye’den jet cevap geldi.

ABD: AYASOFYA MÜZE OLARAK KALSIN

Pompeo, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ayasofya’yı yaklaşık 100 yıldır müze olarak yönettiğini anımsatarak, “Türkiye Cumhuriyeti’ne katkıda bulunan inanç geleneklerine ve çeşitli tarihlere saygı sözünün örneği olarak, Türkiye hükümetini, Ayasofya’nın müze statüsünü devam ettirmeye ve burasının herkes için erişilebilirliğinin devamını sağlamaya çağırıyoruz.” ifadesini kullandı.

AYASOFYA 1500 YILLIK TARİH İLE ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR

Ayasofya’nın 1500 yıllık tarihiyle dini ifade ile sanatsal ve teknik dahiliğe bir örnek teşkil ettiğini belirten Pompeo, Ayasofya’nın müze statüsünün, tüm dünyadan insanların bu yapıya erişimini sağladığını kaydetti.

Pompeo açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “ABD, Ayasofya’nın statüsündeki herhangi bir değişikliği, bu olağanüstü binanın mirasını ve binanın emsalsiz bir şekilde farklı inanç ve kültürlere köprü olarak insanlara hizmet kabiliyetini eksiltmek olarak görmektedir. Türkiye hükümeti ile dini ve kültürel alanların korunması da dahil, geniş çaptaki karşılıklı çıkar konularında birlikte çalışmaya devam etmek istiyoruz.”

JET YANIT: KARAR VERME YETKİSİ TÜRKİYE’DE

Danıştay’ın kararı öncesi ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Türkiye’ye Ayasofya’nın müze olarak kalması çağrısına AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan jet cevap geldi.

Kurtulmuş, hem Türkçe hem İngilizce olarak twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin egemenliğiyle ilgili bir konu olan Ayasofya’nın statüsüne dair karar verme yetkisi sadece Türkiye’nin elindedir.” dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Pompeo’nun hadsiz çıkışının ardından “Türkiye’nin egemenliğiyle ilgili bir konu olan Ayasofya’nın statüsüne dair karar verme yetkisi sadece Türkiye’nin elindedir. Dışarıdan birilerinin tavsiye ve çağrılarına ihtiyacımız yoktur.” açıklamasında bulundu.

BAKAN GÜL: TEK SÖZ SAHİBİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’DİR

ABD’nin Türkiye’ye Ayasofya’nın müze olarak kalması çağrısına bir tepki de Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den geldi. Gül sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Ayasofya’nın statüsünde tek söz sahibi Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu kutlu mabedin mührü de mülkü de Türkiye’nindir.” dedi.

ABD 26 HAZİRAN’DA AYNI ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

ABD’de 26 Haziran’da bir çağın kapanma ve yeni bir çağın açılma noktası olan ve CHP tarafından müzeye çevrilen İstanbul’un fetih simgesi Ayasofya’nın müze olarak kalmasını istedi.

ABD’nin Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Büyükelçi Sam Brownback’in Ayasofya ile ilgili talebine Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran “Endişelenmeyin Brownback” diye cevap verdi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, ABD’nin Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Büyükelçi Sam Brownback’in Ayasofya ile ilgili ‘tedirginliğine’ Twitter üzerinden cevap verdi.

TÜRKİYE: İÇ İŞLERİMİZE KARIŞMAYIN

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Brownback’in Ayasofya’ya ilişkin paylaşımına şu yanıtı verdi: “Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesidir. Kullanımıyla ilgili herhangi bir karar bizim iç işimizdir. Türkiye, 18 dünya miras alanımızın korunmasına aktif katkıda bulunmaktadır. Endişelenmeyin Brownback. Türkiye, kültürel ve dini mirasını korumaya devam edecek.”

ABD’DE CHP’NİN İZİNDE

Mustafa Kemal Atatürk ve CHP’li bakanların imzası ile bu millete 450 yıl başkentlik yapmış İstanbul’un fetih simgesi olan Ayasofya Cami Fatih Sultan Mehmet Han’ın vakfiyesine rağmen müzeye çevrildi.

CHP’liler halen Ayasofya’nın müze olarak kalması ile birlikte Sultanahmet Camisinin de müze olması gerektiğini savunmaya başladı. Ayasofya Camisinde 29 Mayıs’ta İstanbul’un fetih yıldönümünde Fetih Suresi’nin okunması sonrası bunun bir başkaldırı gibi ifadelerle en büyük tepkiyi Yunanlılar verdi. Yunanlılar da CHP gibi Ayasofya’nın müze olarak kalmasını savunurken, yeniden cami olarak açılmasına şiddetli bir şekilde karşı çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanlıların bu tepkilerine “Yunanistan kuru sıkı atıyor” diyerek tepki gösterdi. Yine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’de Ayasofya’nın bu milletin camisi olduğunu açıkladı.

CHP YUNAN VE ABD AYASOFYA’NIN CAMİ OLMASINI İSTEMİYOR

Seçim dönemlerinde birçok Yunanlı medya tarafından büyük bir destek ve ilgi gören İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da bir Yunan etkinliğine katılarak “Türkiye ve İstanbul’un Ayasofya gibi bir gündemi yok” diyerek Yunanlıların gönlüne su serpti.

Yine önceki gün ABD’nin Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Büyükelçi Sam Brownback, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Ayasofya’nın, dünyanın dört bir yanındaki farklı inançlara sahip milyarlarca inanan için muazzam manevi ve kültürel öneme sahip olduğunu belirterek, Ayasofya’nın bugünkü statüsünde müze olarak herkesin erişebilirliğinin sürdürülmesi yönünde Türk hükümetine çağrıda bulunmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız