ABD’nin Ayasofya paniğine Türkiye’den cevap: Endişelenmeyin Brownback

24

ABD’nin Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Büyükelçi Sam Brownback’in Ayasofya ile ilgili talebine Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran “Endişelenmeyin Brownback” diye cevap verdi.

ABD’de de CHP’liler ve Yunanlılar gibi bir çağın kapanma ve yeni bir çağın açılma noktası olan ve CHP tarafından müzeye çevrilen İstanbul’un fetih simgesi Ayasofya’nın müze olarak kalmasını istedi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, ABD’nin Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Büyükelçi Sam Brownback’in Ayasofya ile ilgili ‘tedirginliğine’ Twitter üzerinden cevap verdi.

Türkiye, Ayasofya’nın “müze” olarak kullanılmasını talep eden ABD’ye “iç işlerimize karışmayın” mesajı verildi.
Mustafa Kemal Atatürk ve CHP’li bakanların imzası ile bu millete 450 yıl başkentlik yapmış İstanbul’un fetih simgesi olan Ayasofya Cami Fatih Sultan Mehmet Han’ın vakfiyesine rağmen müzeye çevrildi.

CHP’liler halen Ayasofya’nın müze olarak kalması ile birlikte Sultanahmet Camisinin de müze olması gerektiğini savunmaya başladı. Ayasofya Camisinde 29 Mayıs’ta İstanbul’un fetih yıldönümünde Fetih Suresi’nin okunması sonrası bunun bir başkaldırı gibi ifadelerle en büyük tepkiyi Yunanlılar verdi. Yunanlılar da CHP gibi Ayasofya’nın müze olarak kalmasını savunurken, yeniden cami olarak açılmasına şiddetli bir şekilde karşı çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanlıların bu tepkilerine “Yunanistan kuru sıkı atıyor” diyerek tepki gösterdi. Yine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’de Ayasofya’nın bu milletin camisi olduğunu açıkladı.

CHP YUNAN VE ABD AYASOFYA’NIN CAMİ OLMASINI İSTEMİYOR

Seçim dönemlerinde birçok Yunanlı medya tarafından büyük bir destek ve ilgi gören İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da bir Yunan etkinliğine katılarak “Türkiye ve İstanbul’un Ayasofya gibi bir gündemi yok” diyerek Yunanlıların gönlüne su serpti.

Yine önceki gün ABD’nin Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Büyükelçi Sam Brownback, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Ayasofya’nın, dünyanın dört bir yanındaki farklı inançlara sahip milyarlarca inanan için muazzam manevi ve kültürel öneme sahip olduğunu belirterek, Ayasofya’nın bugünkü statüsünde müze olarak herkesin erişebilirliğinin sürdürülmesi yönünde Türk hükümetine çağrıda bulunmuştu.

TÜRKİYE: İÇ İŞLERİMİZE KARIŞMAYIN

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Brownback’in Ayasofya’ya ilişkin paylaşımına şu yanıtı verdi: “Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesidir. Kullanımıyla ilgili herhangi bir karar bizim iç işimizdir. Türkiye, 18 dünya miras alanımızın korunmasına aktif katkıda bulunmaktadır. Endişelenmeyin Brownback. Türkiye, kültürel ve dini mirasını korumaya devam edecek.”

“YUNANİSTAN ÇIKMIŞ KURUSIKI ATIYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan’ın Ayasofya ile ilgili açıklamalarına, “Yunanistan çıkmış kurusıkı atıyor. Türkiye’ye bu tür laf atılır mı? Sen kiminle dalga geçiyorsun? Haddini bil.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT canlı yayınında gündeme ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu.

ERDOĞAN: HADDİNİ BİLMEZSE TÜRKİYE’NİN YAPACAĞI BELLİDİR!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemdeki gelişmeleri TRT ortak yayınında değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atina yönetiminine uyarıda bulunarak ” Yunanistan boş durmuyor kuru sıkı atıyor. Türkiye’ye bu tür laf atılır mı? Biraz kendine çekidüzen ver haddini bil. Sen eğer haddini bilmezsen Türkiye’nin yapacağı şey bellidir.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: DANIŞTAY’IN KARARI SONRASI GEREKLİ ADIMLAR ATILIR

TRT’de canlı yayın programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan’ın Ayasofya ile ilgili açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Erdoğan Yunanistan’ın Ayasofya ile ilgili açıklamalarını hatırlatarak, “Bu seferde kalkıyorlar, ‘Sakın ha Ayasofya ile ilgili orayı camiye çevirmeyin’ Ya Türkiye’yi siz mi idare ediyorsunuz biz mi idare ediyoruz? Kaldı ki Türkiye’nin kurumları var.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Ayasofya’nın Camii olarak açılması hakkında da, “Böyle bir adım atılacaksa. Bunun yetki sahipleri bellidir. Parlamentosu var. Bunun Danıştay’ı var. Buralar kararı verir. Bu karar verildikten sonrada icra makamı gerekli olan adımı atar.” dedi.

“SİZDEN İZİN ALMAYA MÜSAADE ALMAYA ASLA TEVESSÜL ETMEZ”

Erdoğan Ayasofya’nın Camii olarak açılması için Yunanistan’dan izin almak gibi bir şeyin söz konu olmayacağını belirterek, “Bunun içinde sizden izin alamaya müsaade almaya asla tevessül etmez. Netekim şu anda icra makamına bile gerek yok. Bakın bugün Sayın Bahçeli bir açıklama yaptı. Şimdi bu bir şeyi gösteriyor. Demek ki bu ülkenin dinamiklerinde yanan bir şey var. Öyleyse şu anda biz bir hukuk devleti olarak Danıştay’ın vereceği kararı bekliyoruz. Danıştay’ın kararı sonrası atılması gereken adım neyse o adımlarda ona göre atılır.” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız