Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye’ye Libya desteği

22

Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye’nin Libya politikalarına destek açıklaması geldi.

AP Mağrip Ülkeleri Heyeti Başkanı Andrea Cozzolino, “Avrupa Parlamentosu Türkiye’nin Libya hükümetiyle yaptıklarına olumlu bakıyor. Krizin sonlandırılması için diyaloğa yönelmesi konusunda Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın Hafter’e nasihat etmeleri gerek. Bu devletler barış için yardım etmeliler” ifadelerini kullandı

Al Jazeera haber kanalı televizyonunun haberine göre; Avrupa Parlamentosu Mağrip Ülkeleri Heyeti Başkanı Andrea Cozzolino, Türkiye’nin Libya’da olmasının önemli bir olay olduğunu, bunun orada barışa katkı sağlamasını ümit ettiklerini bildirdi.

Cozzolino, Avrupa Parlamentosunun (AP) Türkiye’nin Libya hükümetiyle birlikte yaptıklarına olumlu baktığını belirtti.

“LİBYA’DAKİ OLAYLARIN SORUMLUSU HAFTER”

Cozzonlino, Libya’daki olayların sorumluluğunun büyük bir kısmının Trablus’a saldıran Halife Hafter’in olduğunu vurgulak şunları kaydetti:

“Libya’da savaş vakti sona erdi. Herkesin diyalog içine girmesi şart oldu. Hafter’in de özellikle tüm dünyanın mücadele ettiği koronavirüs krizi sürecinde diyaloğa yoğunlaşması gerekiyor.”

“SUUDİ VE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ HAFTER’E NASİHAT ETMELİ”

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın, Krizin sonlandırılması için diyaloğa yönelmesi konusunda Hafter’e nasihat etmeleri gerek” diyen Cozzolino, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu devletler barış için yardım etmeliler, Libya’daki taraflara silah vermek için değil. Yemen’deki olayların Libya’da da tekrar edilmesini istemiyoruz. Libya’da genel olarak devletin yeniden kurulması için uluslararası bir çerçeveye ihtiyacımız var. Avrupa Birliği Libya’da barış için yardım etmeye çalışıyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız