Ayasofya Camii imamları belli oldu! Başimam Prof. Dr. Mehmet Boynukalın kimdir?

15

Ayasofya Camii yarın kılınacak cuma namazıyla ibadete açılıyor. Ayasofya’da görev alacak imam ve müezzinleri, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş açıkladı. Ayasofya Camii başimamı Ferruh Muştuer kimdir?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya’da görev alacak imam ve müezzinleri tanıttı. Erbaş” 3 imam ve 5 müezzin arkadaşımızı inşallah Ayasofya Camii’ne atıyoruz, camimizi onlara emanet ediyoruz.“ dedi.

Erbaş, atanan isimlerle ilgili şu bilgileri verdi:

“Hocalarımız, tilavetleriyle camimizi süsleyecek, cemaatimizi ruhen doyuracak, en doğru bilgileri onlara vermeye çalışacak. Camimizi onlara emanet ediyoruz. Belki tarihte ilk defa olacak ve bu ilk Ayasofya Camii’ne nasip olmuş bir atama yapacağız. Kadim tarihimize de uygun bir atama olacak.”

Ayasofya’da görev alacak 3 imam: Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Ferruh Muştuer, Bünyamin Topçuoğlu.

Ferruh Muştuer kimdir?

Ferruh Muştuer, İstanbul Yeni Cami İmam Hatibi, 2015 yılı Kur’an-ı Kerim-i Güzel Okuma Yarışması’nda dünya birincisi ve Kurra Hafız.

Müezzin olarak atanan isimler

Sultanahmet Camii Müezzini Mehmet Hadi Duran.

Sultanahmet Camii Müezzini İbrahim Çoban.

İstanbul Kadıköy Selamiçeşme Camii Müezzini, Kur’an-ı Kerim-i Güzel Okuma Yarışması’nda Türkiye ikincisi Şükrü Asıleren.

Emirgan Camii İmam Hatibi, Hafız, 2014 yılı Kur’an-ı Kerim-i Güzel Okuma Yarışması’nda dünya birincisi Alpcan Çelik.

Beyazıt Camii Müezzini Rıdvan Akbaş.

AYASOFYA BAŞİMAMI PROF. DR. MEHMET BOYNUKALIN KİMDİR?

Marmara Üniversitesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, El-Ezher’deki lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesi’nde İslam Hukuku alanında tamamladı. İngiltere’de bilimsel araştırmalar yaptı. Çalışma alanları; ilk dönem fıkıh usulünün oluşumu, fıkıh usulünde yenilenme tartışmaları, yazma eserlerin neşri.

Lisans, EL-EZHER ÜNİVERSİTESİ, İlahiyat, 1992

Yüksek Lisans, MARMARA ÜNİVERSİTESİ, Sosyal Bilimler Enstitüsü, 1995

Doktora, MARMARA ÜNİVERSİTESİ, Sosyal Bilimler Enstitüsü, 1999

Yayınlar

Boynukalın, Mehmet (2019, Nisan). Fıkıh usulüne dair çağdaş tartışmalar. Modern Çağda Fıkhın Anlam ve İşlevi Çalıştayında sunulmuş bildiri, Sakarya Üniversitesi ve İslami İlimler Araştırma Vakfı (İSAV), Sakarya.

Ayasofya Cami’de kılınacak ilk cuma namazı için hazırlıklar sürüyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “3 imam ve 5 müezzin arkadaşımızı inşallah Ayasofya Camiisi’ne atıyoruz” açıklamasında bulundu.

Kur’an-ı Kerim tilavetlerinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, okunan hatimlerin ve surelerin duasını yapacak. Ayasofya Camii’ne atanan imam ve müezzinler de belli oldu:

* Prof. Dr. Mehmet Boynukalın (imam)

* Ferruh Muştuer (imam)

AYASOFYA İMAMI FEERUH MUŞTUER KİMDİR?

Ferruh Muştuer, 1971 yılında Kütahya’da doğdu. Hafızlık ve lise tahsi- lini Kütahya’da tamamladı. 1996 yılında Tavşanlı ilçesinde müezzin-kayyım olarak göreve başladı. 2006-2010 yılları arasında Avusturya’da din görevlisi olarak görev yaptı. İstanbul Haseki Eğitim Merkezi Kıraat Bölümü’nü tamamlayarak icazet aldı. 2015 yılında Kuveyt’te düzenlenen Uluslararası Kur’ân-ı Kerîm’i Güzel Okuma Yarışması’nda birinci oldu. 2013 yılından beri İstanbul Eminönü Yeni Cami İmam Hatibi olarak görev yapan Muştuer evli ve üç çocuk babasıdır.

AYASOFYA CAMİ İMAMI BÜNYAMİN TOPÇUOĞLU KİMDİR?

1980 yılında Erzurum’da doğdu. Hafızlık öğrenimini 11 ay gibi kısa bir sürede Erzurum’da tamamladı.

Erzurum İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi, İlahiyât eğitimi aldı. İstanbul Abdurrahman Gürses Haseki Eğitim Merkezi’nde Kıraat bölümünden mezun oldu.

3 Türkiye birinciliği kazanan Topçuoğlu Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen ve 10. Uluslararası Kur’an-ı Kerim Yarışmasında, Güzel Okuma dalında dünya birinciliğine sahiptir.

İstanbul Fatih Camii İmam-Hatibi olarak görev yapmakta olan Topçuoğlu evli olup 3 çocuk babasıdır. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın açıklamasının ardından Ayasofya Kebir Camii’nde görev yapmaya devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız