Ayasofya Camii kararı batı ve ‘İçimizdeki Yunanlıları’ çıldırttı!

12

Ayasofya Camii kararı sonrası başta Yunan olmak üzere birçok batı ülkesi ile yine ülkemizde ‘İçimizdeki Yunanlı’ denilen bazı siyasetçi, gazeteci ve sanatçı denilen kişiler adeta çılgına döndü!

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Tarihi kararın ardından dünyadan peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. Karar dünyada büyük yankı uyandırırken, ABD, Rusya, Yunanistan, AB’den karara ilişkin açıklama geldi.

1453 İstanbul’un fetih simgesi olarak camiye çevrilen ancak Osmanlı Devleti’nin resmen sona erdikten 11 yıl sonra Mustafa Kemal Atatürk ve CHP’li bakanların imzası ile 1934 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla müzeye çevrilen Ayasofya Camii’nin müze kararını Danıştay iptal etti. Tarihi karar dünyada büyük yankı uyandırdı.

İLK TEPKİ RUS ORTODOKS KİLİSESİ’NDEN

Tarihe geçen son dakika kararı sonrası Rus Ortodoks Kilisesi’nden yapılan açıklamada, “Karar büyük ayrışmalara yol açabilir.” denildi.

Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Andrey Klimov, Türk yetkililerle görüştüğünü ve ibadete açılan Ayasofya Camisi’ne Hristiyanların da girmeye devam edebileceğini garantisinin verildiğini açıkladı.

Klimov, Ayasofya hakkındaki kararın Ukrayna Kilisesi’nin bölünmesinde yer alan ve Rus Ortodoks Kilisesi için sorunlar oluşturan Ekümenik Patrik Bartholomeos’un piskoposluk bölgesiyle ilgili olmasından üzüntü duyduğunu ekledi.

MİÇOTAKİS’TEN AÇIKLAMA!

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ayasofya’ın statüsünün değiştirilmesi kararının Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkileri etkileyeceğini belirtti.

ERDOĞAN HAKKINDA SKANDAL SÖZLER

Yunanistan Kültür Bakanlığı “Ayasofya kararı bütün uygar dünyaya karşı bir provokasyon” açıklamasında bulunurken Kültür Bakanı Lina Mendoni ise, “Erdoğan’ın bu milliyetçi davranışı, ülkesini 600 yıl geriye götürdü” dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ayasofya kararının dünya kültür mirasının yanı sıra UNESCO için de tahrik oluşturduğu hakkında AB’deki mevkidaşlarıma bilgi verdim” ifadelerini kullandı.

ABD’DEN AYASOFYA AÇIKLAMASI: HAYAL KIRIKLIĞI

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesine ilişkin yapılan açıklamada, Bakanlık Danıştay’ın Ayasofya kararını “hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi.

Açıklamın devamında, “Türkiye’nin Ayasofya’nın herkesin erişebileceği bir yer olmaya devam etmesini sağlamak için atacağı adımları öğrenmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

ABD’deki Demokrat Senatör Bob Menendez kararı kınadığını belirterek ‘’Erdoğan’a kararını değiştirerek Ayasofya’nın bütün inanç ve kültürlerden insanların ziyaretine açık bir müze olarak sahip olduğu önemli mirası yeniden tesis etmesi çağrısında bulunuyorum’’ mesajını paylaştı.

AB YÜKSEK TEMSİLCİSİ BORRELL’DEN İLK AÇIKLAMA

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Danıştay’ın 1934 tarihli Ayasofya’ya müze statüsü kazandıran Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi kararını “üzücü” bulduklarını dile getirdi.

BAŞKAN ERDOĞAN’DAN NET CEVAP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasıyla ilgili Yunanistan ve Rusya’dan gelen tepkilere, “Bu konuda her türlü tavrı ve ifadeyi bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz” ifadeleriyle yanıt verdi.

“HERKESİ ALINAN KARARA SAYGILI OLMAYA DAVET EDİYORUM”

Karara saygılı olmaya davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uluslararası alanda ortaya konulan her görüşü elbette anlayışla karşılaşırız. Ancak Ayasofya’nın hangi amaçla kullanacak olması ülkemizin egemenlik haklarıyla ilgilidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağı, başkenti, ezanı, dini, sınırları neyse, 81 vilayeti neyse Ayasofya’nın vakfiyesine uygun şekilde camiye dönüştürülmesi hakkı odur. Bu konuda her türlü tavrı ve ifadeyi bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz. Hemen arkamda dev bir vakfiyename var. Bu bir Fatih Vakfiyenamesi’dir. Orada ne varsa bizim için asıldır. Tarihi ve hukuki haklarımıza sahip çıkma konusunda aynı anlayışı bekliyoruz. Bu 567 yıllık bir haktır. Şayet bugün inanç odaklı bir tartışma yapılacaksa bunun konusu Ayasofya değil, dünyanın dört bir yanında İslam düşmanlığı ve yabancı nefreti olmalıdır” ifadelerini kullandı.

İÇİMİZDEKİ YUNANLILAR AYASOFYA CAMİSİNE KARŞI ÇIKTI

Ayasofya’nın 86 yıl sonra müze statüsünden çıkarılarak camiye çevrilmesi bazı isimleri rahatsız etti. Rahatsızlıklarını sosyal medya hesaplarından dile getiren isimlerin, paylaşımları ‘pes’ artık dedirtti. Ayasofya’nın ibadete açılmasına karşı çıkanlar arasında Orhan Pamuk, Elif Şafak ve Nevşin Mengü, gibi isimlerin olması da dikkat çekti.

Fatih Sultan Mehmet’in emaneti Ayasofya, 86 yıl sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ibadete açıldı.

Karar Türkiye’de ve Müslüman dünyasında büyük sevinçle karşılandı. Ayasofya’nın ibadete açılmasından rahatsız olanlar da açık açık bu duygularını dile getirmeye başladı.

ELİF ŞAFAK

Twitter’dan açıklama yapan Elif Şafak, “Ayasofya’nın camiye çevrilmesi çok yanlış ve tamamen siyasi çıkarlar için verilmiş bir karar. Bu toprakların tarihine saygısızlık, insanlık mirasına ve farklı kültürlere saygısızlık. Kapıları herkese eşit şekilde açık bir müze olmalıydı bu değerli mekan.” dedi.

YAVUZ BAYDAR

Gazeteci Yavuz Baydar, “Geçmiş olsun Türkiye… Bu karar belki Laik Türkiye’nin temellerine atılmış bir dinamit olmayabilir. Çünkü denilebilir ki; zaten ülkede inanç kimliklerine saygılı bir laisite hiç olmamıştı.

Ama şu gayet açık; bu karar Türkiye’nini çok kimlikli, çok kültürlü imajına, bir dünya metropolü olan İstanbul’un çok katmanlı tarihine vurulan sert bir, ölümcül bir hançer darbesidir.

1934’te alınan müze kararının hunhar bir İslamcılık ve oy devşirme amaçlı bir popülizm uğruna lav edilmesinin anlamı da çok açıktır. Türkiye bugünden itibaren fiilen, tekçi bir İslam cumhuriyetidir.” ifadelerini kullandı.

NEVŞİN MENGÜ

Gazeteci Nevşin Mengü, Ayasofya kararı için “İktidar yarattığı düşmanlara karşı zafer kazanma duygusuna bağımlı hale geldi, tabanını ve kendini de bir arada tutmak için devamlı olarak bu duyguya ihtiyaç duyuyor. Ayasofya kararı da bu doğrultuda alınmış yanlış bir karar” dedi.

ORHAN PAMUK

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk da, Ayasofya’nın yeniden cami olarak ibadete açılmasına ilişkin, “Ayasofya’yı yeniden camiye çevirmek, dünyanın geri kalanına ‘artık seküler değiliz’ demektir” yorumunda bulundu.

BASKIN ORAN

Siyaset Bilimci Baskın Oran, Ayasofya’nın ibadete açılmasını “Bu bir sıkışmışlık. Eldeki son barut harcandı artık.

Şimdi patladı bakalım ne olacak? Barut bitti. Sadece dış barut kaldı. Suriye ve Libya” diye değerlendirdi. Oran’ın bu skandal yorumu sosyal medyada büyük tepki topladı.

MERDAN YANARDAĞ: YARGITAY CUMHURİYETİ İPTAL Mİ EDECEK?

Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Ayasofya’nın ibadete açılmasına, “Sultan Ahmet’i dolduramayanlar Ayasofya tuzağını kurmasınlar. Bu karara Atatürk devrimlerini hiçe sayan, hukuku ayaklar altına alan bir karardır. Danıştay, Cumhuriyeti iptal mi edecek?” yorumunda bulundu.

GAZETECİ ZAFER ARAPKİRLİ

Sık sık yaptığı skandallarla gündeme gelen Gazeteci Zafer Arapkirli, Ayasofya’nın ibadete açılma kararı için “KILIÇ… Ben diyorum “Kültür Mirası” O diyor “Kılıç Hakkı” Neyi tartışacaksın bu kafa ile?” paylaşımında bulundu.

KAÇAK FETÖ’CÜ EMRE USLU

Ayasofya Camii’nin ibadete açılması, FETÖ’cü Emre Uslu’yu rahatsız etti. Vatan haini firari Emre Uslu, Danıştay’ın kararının ardından, skandal bir paylaşım yaptı.

Ayasofya Camii’ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a saygısızlık yapan hain FETÖ’cü, tepki çeken bir photoshop görüntüsü paylaştı.

HDP’Lİ GARO PAYLAN

Paylan Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararıyla; ülkemizdeki Hristiyanlar, Avrupa’daki Müslümanlar için hayat daha da zorlaşacaktır. Ayasofya, Hristiyanlar ve Müslümanlar arasındaki gerginliği azaltan bir mabetti. Ayasofya’nın kubbesi hepimize yeterdi. Yazık ettiniz…” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız