Ayasofya Camii’nin tabelası asıldı: Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi

15

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 86 yıl sonra ibadete açılan ve ilk Cuma Namazının kılınacağı Ayasofya Camisi’nde incelemelerde bulunarak, “Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi” yazan tabelayı açtı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte Ayasofya Camii’ne geldi. Ziyarette Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi tabelası asıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte ilk Cuma Namazının kılınacak olan ve 86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya Camisi’nde incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk cuma namazı ile 86 yıl sonra ibadete açılacak olan Ayasofya Camisi’nde incelemelerde bulunarak, “Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi” yazan tabelayı açtı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan açılış için yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi alan Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın kılınacak cuma namazı ile 86 yıl sonra ibadete açılacak olan Ayasofya Camisi’nde incelemelerde bulunarak, “Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi” yazan tabelayı açtı.

Erdoğan, dört gün önce de incelemelerde bulunduğu Ayasofya Camisi’nde yaklaşık 1 saat kaldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan açılış için yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi alan Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da eşlik etti.

Erdoğan ve beraberindekiler Ayasofya Camisi’nin girişine gelerek “Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi” yazan tabelayı açtı, tabela önünde fotoğraf çektirdi. Cami tabelasında Arapçanın yanı sıra İngilizce de ‘The Hagia Sophia Grand Mosque’ yazıldığı görüldü.

Erdoğan, incelemelerinin ardından Ayasofya Camisi’nden ayrıldı.

AYASOFYA’DA İLK CUMA PROGRAMI BELLİ OLDU

Ayasofya Cami-i Şerifi’nde 86 yıl aradan sonra yarın kılınacak cuma namazı öncesi sela ve tekbirlerle başlayacak programda, Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, sabah 10.00’da sela ve tekbirlerle başlayacak programda, Kur’an-ı Kerim okunacak.

Türkiye’nin seçkin hafızları, ilk olarak birinci cüzü okuyacak, ardından Kehf Suresi, Meryem Suresi, Yasin Suresi, Fetih Suresi ile kısa surelerden İhlas, Felak ve Nas’ı tilavet edecek.

Daha sonra Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, okunan hatimlerin ve surelerin duasını yapacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız