Ayasofya’da Ezan Vakti: İlk Ezanı Reis Okusun!

14

Danıştay’ın oy birliği ile aldığı Ayasoıfya Müze kararının iptali ile yeniden 1453 İstanbul fetih simgesi Ayasofya Cami olarak hizmete açılması hazırlıklarına başlandı.

Vatandaşlar sosyal medyada Ayasofya Camii’nde ilk ezanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın okuması için #İlkEzanıReisOkusun tagı açtı.

Danıştay’ın kararı sonrası vatandaşlar sosyal medya twiterda ŞÜKÜRLER OLSUNFatih Sultan Mehmet #Ayasofya #AyasofyaCamiOldu #AyasofyaCamii #AyasofyaCamidir Ayasofyayı #HagiaSophia #ZincirlerKırıldı #BirCumaAnsızınAyasofya #KurbanOlurumAyasofya ve #İlkEzanıReisOkusun tagları ile sevincini paylaştı.

85 YIL YIL SONRA AYASOFYA’DA SABAH EZANI

Öte yandan Ayasofya’da 85 yıl sonra 15 Temmuz FETÖ terör örgütünün hain darbe ve işgal girişiminden 13 gün önce 2 Temmuz 2016’da sabah ezanı okunmuştu.

Ayasofya’da, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in katıldığı 1 Temmuz 2016 Kadir Gecesi programının ardından 85 yıl sonra sabah namazı ezanı okundu.

Ayasofya Müzesi’nde düzenlenen programa, Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Müezzin Fatih Koca’nın yanı sıra Uluslararası Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasında derece alan hafızlar da katıldı.

Program öncesinde dereceye giren hafızlar Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okudu. İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran tarafından dua edildi.

DANIŞTAY AYASOFYA MÜZE KARARINI İPTAL ETTİ

Danıştay Ayasofya müze kararını iptal etti! Ayasofya Cami yolu açıldı!

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Böylece 1453 İstanbul fetih simgesi Ayasofya yeniden cami olma yolu açıldı.

Danıştayın gerekçesinde, Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu belirtildi.

Osmanlı Devleti döneminde cami olarak kullanılan Ayasofya, 1934 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla müzeye çevrildi.

1500 yıllık mabedin 86 yıl sonra tekrar cami statüsüne kavuşturulması bekleniyor.

DANIŞTAY MÜZE KARARINI İPTAL ETTİ

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

Danıştayın gerekçesinde, Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu belirtildi.

Ayasofya kararı sonrası büyük hareketlilik! Bariyerler yerleştirildi

DANIŞTAY SAVCISI DAVANIN REDDİNİ TALEP ETMİŞTİ

Danıştay, Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği tarafından 2016 yılında açılan davayı geçtiğimiz hafta görülmüştü. Danıştay Savcısı, temyiz duruşmasında davanın reddini istemiş ve “Ayasofya hakkındaki karar geçmişte Bakanlar Kurulu’nca alınmıştır. Eski mevzuata göre işlem tesis edilmiştir. O tarih itibarıyla işlem hukuka uygundur. Ayasofya’yı açmak Bakanlar Kurulu’nun yani Cumhurbaşkanlığı’nın takdirindedir. Bu nedenle davanın reddi gerekir” diye görüş bildirmişti.

KARARIN BUGÜN AÇIKLANMASI GEREKİYOR

2 Temmuz’daki duruşmada tarafları dinleyen Danıştay 10. Dairesi’nin kararını bugün açıklaması bekleniyor. Daire, 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal ederse, Ayasofya yeniden cami olarak açılabilecek. İdari Yargılama Usulü Kanunu’na göre; Danıştay’ın verdiği kararın 30 gün içerisinde yerine getirilmesi gerekiyor.

AK PARTİLİ YETKİLİLER: CUMA GÜNÜ AÇIKLANACAK

Dün İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan AK Partili yetkililer, merakla beklenen kararın cuma günü açıklanacağını söylemişti. Yetkililer, Ayasofya’nın “müze” statüsünün kaldırılmasını beklediklerini dile getirmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız