Ayasofya’da ilk Cuma! Ayasofya Camisinin ibadete açılması manada ikinci fetih yaşandı!

20

Ayasofya Camisi 86 yıl aradan sonra yeniden ibadete açılıyor. Bu tarihi anlara şahitlik yapmak isteyen vatandaşlar Türkiye’nin her ilinden İstanbul ve Ayasofya çevresine akın etti.

Bu tarihi gün Ayasofya’nın Camisinin İstanbulu’n fethi 1453’den 1934’e kadar 481 yıl camiden sonra müze ile ibadeta kapatılması ve yeniden Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi adıyla Cami olarak yeniden ibadeta açılmasından dolayı ‘Manada İkinci Fetih’ olarak görülüyor.

Ayasofya Fatih Sultan Mehmed Han’ın Hz. Muhammed’in fetih müjdesine nail olması ile birlikte tüm dünyada 29 Mayıs 1453 tarihi bir çağın kapanması ve Yeni Çağ’ın açıldığı kabul ediliyor.

Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’un fetih simgesi olan Ayasofya için bir vakfıyesi ile Ayasofya’yı Camiden başka bir şeye çevrilmesi halinde Allah’ın Peygamberin ve meleklerin belasının o kişi ve sorumluların bulması ile bedduası bulunuyor.

Ayasofya Camii 1453’den müzeye çevrildiği 1934’e 481 yıl cami olarak hizmet veriyor. Mustafa Keemal Atatürk ve CHP’li Bakanların bir karar imzası ile Ayasofya Camisi müze olup içindeki Hristiyanlığı temsil eden mozaikler ise kısa bir zaman içinde kazınarak ortaya çıkarılıyor.

MANADA İKİNCİ FETİH: AYASOFYA YENİDEN İBADETE AÇILDI

Müze kararından bugüne 86 yıl için bir çok siyasetçi, yazar, akademisyen Ayasofya’nın yeniden Cami olarak ibadete açılması gerektiği, bunun İstanbul’un fetih simgesi olması nedeniyle çok büyük bir karar olduğu söyleniyor. Ve her dönem bu konuların tartışıldığı Ayasofya için Danıştay 2 Temmuz’da oy birliği ile aldığı müze kararının iptali kararını 10 Temmuz’da açıkladı. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aynı gün bir kararname ile Ayasofya müzesinin iptali ve Ayasofya’nın Diyanet İşlere devri ile yeniden ibadete açılmasını sağladı.

AYASOFYA CAMİ AÇILIYOR! AYASOFYA’DA İLK CUMA NAMAZI

Bu tarihi anlara ve manada İstanbul’un yeniden fethi anlamına gelen Ayasofya Camisinin ilk Cuma namazı kılmak için Türkiye’nin her ilinden binlerce vatandaş İstanbul’a akın etti. Geceden namaz kılma alanları önlerine kuyruklar oluşturan vatandaşlar sabah saat 10.00’da namaz kılma alanlarına alınmaya başlandı. Ancak alan bir saatte koronavirüs sosyal mesafe alanı nedeniyle bir saat içinde doldu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya saat 11.00’de yaptığı açıklamada namaz kılma alanlarının dolduğu için yeni vatandaş alamadıklarını bildirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KURAN TİLAVETİ OKUDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde cuma namazını kıldı. Namaz safının en önünde oturduğu dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya Camii’nde cuma namazı öncesinde Kur’an-ı Kerim Tilaveti okudu.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde 86 yıl sonra ilk cuma namazı kılındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya Camii’ndeki ilk Cuma Namazına gitmek için Kısıklı’daki konutundan çıkarak Ayasofya’ya geldi. Ayasofya’da ilk sela minarelerden okundu. Sela’nın ardından Erdoğan, Kur’an-ı Kerim tilavet etti.

Ayasofya Camii’nde ilk namaz için binlerce kişi sabahın erken saatlerinden itibaren meydana akın etti. Kur’an-ı Kerim Tilaveti’nin ardından cuma namazı kılındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Ayasofya’da safını tuttu.

86 YIL SONRA AYASOFYA’DA İLK NAMAZ

– Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’da 86 yıl sonra kılınan ilk cuma namazının ardından camiden ayrıldı.

-Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya Camii’nde irad edilen ilk hutbeye elinde kılıçla çıktı. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Milletimizin derin bir yürek yarasına dönüşen hasreti sona eriyor elhamdülillah. Hamdüsenalar olsun Allah’a”

ERDOĞAN’DAN KUR’AN-I KERİM TİLAVETİ

-Ayasofya Camisi’nde sabah 10.00’da sala ve tekbirlerle başlayan programda, Kur’an-ı Kerim tilavetleri yapıldı. Türkiye’nin seçkin hafızları, ilk olarak birinci cüzü okuyan, ardından Kehf Suresi, Meryem Suresi, Yasin Suresi, Fetih Suresi ile kısa surelerden olan İhlas, Felak ve Nas Surelerini tilavet etti.

TÜRKİYE’NİN VE DÜNYANIN HER YERİNDEN VATANDAŞLAR AKIN ETTİ

Vatandaşlar, Türkiye ve dünyanın her yerinden 86 yıl aradan sonra kılınan cuma namazı ile ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’ne akın etti.

Ayasofya Camii’nde kılınan namaz öncesi, cami önü ve çevresinden güvenlik önlemleri kapsamında gece saatlerinde uzaklaştırılan vatandaşlar, geceyi dışarıda geçirirken bazı vatandaşlar ise açık olan camilerde ibadet etti.

Beyazıt Camii, Gazi Atik Ali Paşa Camii ve Firuz Ağa Camii’nde toplanan vatandaşlar Kur’an-ı Kerim tilaveti dinleyerek geceyi ibadet ederek geçirdi.

Yetkililer, kılınan cuma namazı öncesinde ‘koronavirüs tedbirleri’ kapsamında vatandaşların sosyal mesafeyi koruması için yerlere uyarı içeren etiketler yapıştırdı.

İŞTE AYASOFYA CAMİSİNİN İBADETE AÇILIŞI OLAN İLK CUMA NAMAZI DETAYLARI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AYASOFYA’DA

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’ne geldi. Kısıklı’daki konutundan ayrılan Erdoğan, saat 12.00 sularında Ayasofya Meydanı’na geldi. Namaz kılmak için meydanları dolduranlar Erdoğan’ın gelişiyle sloganlar attı. Alkış ve sevgi gösteriyle karşılanan Erdoğan’a İletişim Başkanı Fahrettin Altun eşlik etti. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın karşıladığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’ne girdi.

11:40 – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazı için Kısıtlı’daki konutundan Ayasofya’ya doğru yola çıktı.

11:35 – Ayasofya Camii’nin ibadete açılması nedeniyle kılınacak Cuma namazına gelmek isteyenler tarihi yarımada çevresinde uzun araç kuyrukları oluşturdu. Bazı vatandaşlar araçlarını park ederek yürüyerek Ayasofya’ya ulaşmaya çalıştı.

11:05 – İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ayasofya çevresindeki namaz kılma alanlarının dolduğunu, bu nedenle misafir girişlerinin durdurulduğunu duyurdu.

11:00 – İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, güvenlik tedbirlerini denetledi. Vatandaşların namaz kılacakları bölgeleri de inceleyen Zafer Aktaş bazı boş yeşil alanları da namaz kılınması için vatandaşların kullanımına açtı.

10:50 – Yenikapı’da ring seferleri düzenleniyor. Seferler dolduğu için beklemeye alınan bir vatandaş “Uzaktan da olsa görsem yeter” dedi ve gözyaşları içinde görevlilere seslendi: “Yalvarıyorum Allah aşkına. Akşam uyku uyumadım. 4’ten beri geleceğiz diye sevincimizden duramadık. Cumhurbaşkanımızı, açılışı görelim diye ne olur. Ne olur Allah aşkına. Dışarıdan da bakalım yeter ki görelim. Bursa’dan geliyorum. Ne olur geçelim. Gece uykusu uyumadık sevincimizden ağlamaktan.”

10:15 – Dua programı başladı. Program Mehmet Hadi Duran, Abdullah Yılmaz, Rıdvan Akbaş, Enes Özsoy, İbrahim Çoban’ın tekbir ve salavatlarıyla gerçekleşti.

Kur’an-ı Kerim’in 1. cüzü cuma hatmiyle devam eden programda, sureleri Hafız Osman Şahin, Metin Çakar, Hasan Kara, Mustafa Kızılcaoğlu, İshak Danış, Bünyamin Topçuoğlu, Ferruh Muştuer, Numan Akbaş, Emrullah Akbaş, Yunus Balcıoğlu tilavet etti.

Sonrasında Mustafa Altın, Alpcan Çelik, Ekrem Nalbant, Mehmet Koçyiğit, Emrullah Akbaş, Metin Çakar, Osman Şahin’in Kehf Suresi’ni tilavet ettiği programda, Hasan Kara, Mustafa Kızılcaoğlu, İshak Danış, Bünyamin Topçuoğlu, Ferruh Muştuer, Numan Akbaş Meryem Suresi’ni okudu.

Programın devamında Emrullah Akbaş, Yunus Balcıoğlu, Mustafa Altın, Alpcan Çelik, Ekrem Nalbant, Mehmet Koçyiğit Yasin Suresi’ni tilavet etti.
Fetih Suresi, sela, kısa sureler, Fatiha ve Bakara surelerinin okunduğu program sonunda Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş dua etti.

10:00 – Gece saatlerinde gelerek beklemeye başlayan vatandaşların Gülhane Parkı’nın önündeki kontrol noktasına giriş yapmasına izin verilmesiyle vatandaşlar koşarak Ayasofya’ya gitti.

09:38 – CHP’li Muharrem İnce’nin Cuma namazını kılmak için Ayasofya’ya gideceği ancak camiye girmeyerek namazını dışarıda halkın arasında kılacağı öğrenildi.

08:24 – İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, bugün kılınacak olan Cuma namazı ile birlikte 86 yıl sonra yeniden ibadete açılacak olan Ayasofya Camii içerisinden fotoğraf karesi paylaştı. Fotoğraf karesinde tüm hazırlıkların tamamlandığı görüldü.

05:40 – Ayasofya Camii’nde bugün kılınacak namaz öncesi gece saatlerinde güvenlik önemleri kapsamında cami önü ve çevresinden uzaklaştırılan vatandaşlar, geceyi caminin çevresinde geçirdi. Vatandaşlar, sabah ezanının okunmasıyla birlikte dışarıda namaz kıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve devlet erkanı Ayasofya’da Cuma Namazı sonrası Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesini ziyaret etti.

Ayasofya’nın ibadete açılmasını dünya böyle gördü

NİDALAR EŞLİĞİNDE YÜRÜDÜLER

Vatandaşların zaman zaman “Allahu Ekber”, “Zincirler kırıldı Ayasofya açıldı”, “Vur vur inlesin Yunanistan dinlesin” sloganları attığı görüldü.

Bazı vatandaşlar, meydanda namaz kılacakları alanlara kartonlar yerleştirirken, sabah erken saatlerde gelen vatandaşların yanlarına güneşten korunmak için şemsiye aldığı gözlendi.

Meydanın bazı noktalarına Fatih Belediyesi ekiplerince sular yerleştirilirken, zaman zaman görevlilerce vatandaşlara su dağıtılıyor.

VALİ YERLİKAYA İNCELEME YAPTI

Bu arada, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, sabah saatlerinden itibaren alana gelen vatandaşlar ile sohbet ederek, incelemelerde bulundu.

AÇILIŞ İÇİN ABD’DEN GELDİLER

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde, 86 yıl sonra cuma namazını kılmak isteyen Pakistan kökenli ABD vatandaşı Müslümanlar da Ayasofya Meydanı’nda yerlerini aldı.

Açılış için New York’tan gelen 40 kişilik grup, geleneksel kıyafetleriyle ilgi odağı oldu.

Açılışta bulundukları için mutlu olduklarını ifade eden grup üyeleri, “86 yıldır kapalı olan Ayasofya’nın yeniden açılmasından dolayı çok mutluyuz. Bu bizim için çok büyük onur ve şereftir. Osmanlı’nın mirası olan Ayasofya açıldığından, namaz kılmak için yeniden burada toplandık.” değerlendirmesinde bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞA’DAN AYASOFYA TALİMATI

Ayasofya’nın ilk Cuma Namazı gecesinden Cumartesi sabahına kadar açık tutulacak Ayasofya Camii ile ilgili bir son dakika gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AYasofya Camisinin bundan sonra her gün 24 saat açık kalma talimatı verdi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya twitter’dan yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin bugünden itibaren 24 saat ibadete açık olması talimatını verdi” ifadelerini kullandı.

AYASOFYA TÜRKÜSÜ

Ayasofya Türküsü’nün sözleri şu şekilde

AYASOFYA

Ayasofya, fırtınatan, borandan, geceden
Ve güneşim yakıcı sıcağından senin gölgene sığınırız
Ayasofya, karşında utanmadan duracağız
Ve sen Fatih’in evlatları ile guru duyacaksın

Ayasofya, bir taş değilsin ki sen; haykırarak ismini söylüyoruz dünyaya
Biz varız ve şimdi buradayız
Lailaha İllallah Muhammedür Resullallah
Lailaha İllallah Muhammedür Resullallah

Ey Ayasofya, ezelden canımın cananısın
Sese muhtaç o illerimin hicranısın
Seni bilmez iki göz, bu sebebpten kordur
Sense hem sağ gözümün hem sol gözümün dermanısın

Senin için toplandık, dağın çölün ve denizin çocukları
Biz birbirimizi özleyenler, Bizler “Hz. İbrahimin rüyasıyız!”
Bizi bir arada tutan birleştiren bu yerde
Habeşli Bilal’in torunlarının sesi yankılansın

Lailaha İllallah Muhammedür Resullallah
Lailaha İllallah Muhammedür Resullallah

Selam Ayasofya, Sana Mekke’nin Medine’nin Mescid-i Aksa’nın selamını getirdik!
Masum kubbenin altında ay ve güneş birlikteler
Sıcak kumlara basam çıplak ayaklarımızla kapındayız şimdi
Mücadelemizsin, gücümüzsün. Zedelenmiş insanlığın kurtuluş sembolüsün

Lailaha İllallah Muhammedür Resullallah
Lailaha İllallah Muhammedür Resullallah
Ayasofya, rüzgarlar essin kubbende, hürriyetin
Ta ezelden… Sen bizimsiz, biz de senin…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız