‘Bu memlekette Kürt sorunu yoktur Amerikan uşağı terörist PKK sorunu vardır’

0
49

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partinin 37. Olağan kongresi ve grup toplantısında ‘Kürt sorunu’ndan bahsedip bunu ancak kendileri çözeceğimi söyledi. Kılıdağoğlu’na büyük tepki geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Kürt sorunu’ olduğunu iddia ederek, “40 yıldır siyasi otorite Kürt sorununu çözmedi. Ben bu sorunu demokratik standartlar içinde ve Türkiye’nin bağımsızlığı çerçevesinde çözeceğime söz veriyorum” açıklaması yaptı.

Gazeteci Nedim Şener, ‘Kürt sorunu’ diyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamasına, “Bu memlekette “Kürt sorunu” yoktur, Amerikan uşağı terörist PKK sorunu vardır, bu ülkenin yiğitleri o sorunu çözüyor. Sen tiyatrona devam et Kılıçdaroğlu” diye cevap verdi.

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de 40 senedir siyasi otoritenin Kürt sorununu çözemediğini belirterek, iktidara geldiklerinden kendilerinin demokratik yolla ve Türkiye’nin bağımsızlığı çerçevesinde sorunu çözeceğini belirtti.

“SİZ OSMAN KAVALA’DAN İNTİKAM ALIYORSUNUZ”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Soros’un Türkiye’deki disbiratörü olarak bilinen Gezi ayaklanmasının bir numaralı sanığı ‘Kızıl Soros’ denilen Osman Kavala’ya da sahip çıktı.

Kılıçdaroğlu, “O ülkede hak aramanın olmadığını bütün dünya görüyor. Bizi bu tablo üzüyor. Osman Kavala 1001 gündür içeride. Üç kez mahkemeden beraat etti. Her tahliyeden sonra tutuklandı.Devlete yakışmaz bu. Aynı dosyadan yeni bir suç uyduruyorsanız siz Osman Kavala’dan intikam alıyorsunuz. Tıpkı Selahattin Bey gibi. Kalemi satmayan hiçbir gazeteci zorun karşısında diz çökmez.” diye konuştu.

“KÜRT SORUNUNU ÇÖZECEĞİME SÖZ VERİYORUM”

Kılıçdaroğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin toplumsal barışı ve huzuru sağlanacaktır. İkinci hedefimiz bu. 40 yıldır Kürt sorunu tartışılıyor, 40 yıldır bir sorun neden çözülmez? 40 yıldır siyasi otorite Kürt sorununu çözmedi. Batı’nın egemen güçleri Türkiye’nin aleyhine kullanıyor. Sorumlusu bugüne kadar iktidar olup bunu çözmeyendir. Ben genel başkan olarak bu sorunu demokratik standartlar içinde, Türkiye’nin bağımsızlığı çerçevesinde çözeceğime söz veriyorum.”

KILIÇDAROĞLU CHP KONGRESİNDE DE ‘KÜRT SORUNU’ DEDİ

CHP’nin 37. Olağan Kurultay’ında konuşan Kılıçdaroğlu, ‘Kürt sorunu’ diyerek bunun Meclis’te çözüleceğini söyledi.

“KÜRT SORUNUNU MİLLET İTTİFAKI’NI OLUŞTURAN DOSTLARIMIZLA (İYİ PARTİ) ÇÖZECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Kimsenin etnik kimliğini sorgulamak bizim haddimiz değildi. Bizim sorgulayacağımız şey vatandaşın karnı aç mı tok mu. Siyasal iktidar başta Kürt sorunu olmak üzere toplumsal ayrıştırmaya yaşatmakta ve politikalarını bunun üzerine inşa etmektedir. Bu sorunları hep birlikte çözeceğiz. Dostlarımızla Millet İttifakı’nı oluşturan dostlarımızla çözeceğiz.”

Kılıçdaroğlu kongrede “2’inci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi” adı altında 13 maddelik bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, yeni yüzyıla çağrı beyannamesinin 2. Maddesini yine ‘Kürt sorunu’ dediği konuya ayırdı.

13 maddeden oluşan beyannamenin ilk 2 maddesi şu şekilde:

1- “Anayasa ile güçlendirilmiş demokratik parlamenter sisteme geçeceğiz. Güçlü demokratik parlamenter sistem için öncelikle geniş bir toplumsal mutabakat sağlanacak, gücünü milletten alan yeni bir anayasa yapılacak. Partili Cumhurbaşkanlığı kaldırılacak. Basın ve ifade özgülüğü koşulsuz güvence altına alınacak.

2- Türkiye’nin toplumsal barışı ve huzuru sağlanacaktır. Başta Kürt sorunu olmak üzere toplumsal sorunlar demokrasi temelinde ve TBMM öncülüğünde çözülecek. Türkiye’nin tam bağımsızlığı ve üniter yapısı güçlendirilecek. Kürt sorununun egemen güçlerin bir manivalası olarak kullanılmasına asla izin verilmeyecek.”

Gazeteci Nedim Şener, ‘Kürt sorunu’ diyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamasına, “Bu memlekette “Kürt sorunu” yoktur, Amerikan uşağı terörist PKK sorunu vardır, bu ülkenin yiğitleri o sorunu çözüyor. Sen tiyatrona devam et Kılıçdaroğlu” diye cevap verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz