CHP Genel Başkanlık yarışı kızıştı! Önder Sav: Kongrenin böyle bir ortamda yapılmasına itiraz ediyorum

9

Kemal Kılıçdaroğlu’nu genel başkan yapan isim olarak bilinen Önder Sav, CEHP Genel Başkanlık seçimleri hakkında, “Martta ertelenme koşullarının ortadan kalkmadığı bir ortamda yapılmasından dolayı itiraz ediyorum” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olduktan sonra ki ilk kongrede ‘çizik yiyen’ CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav, Temmuz ayında yapılması planlanan CHP kurultayı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kurultay tarihine tepki gösteren Sav, ”Bu kurultayın neden böyle yapıldığı belli. Bazı yöneticilerimiz geleceğe yönelik endişe taşıyor olabilirler.” ifadelerini kullandı.
CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav, Temmuz ayında yapılması planlanan CHP kurultayı ile ilgili CNN TÜRK’te önemli açıklamalarda bulundu.

Önder Sav’ın açıklamaları şu şekilde:

“KONGRENİN BÖYLE BİR ORTAMDA YAPILMASINA İTİRAZ EDİYORUM”

Martta yapılacakken temmuza ertelenmiş kurultayın henüz daha martta ertelenme koşullarının ortadan kalkmadığı bir ortamda yapılmasından dolayı itiraz ediyorum.

Temmuz’un sıcağında, üstü açık bir ortamda, insanların kafasında güneş kaynarken böyle bir kurultayın yapılmasındaki zorunluluğu kavramakta zorluk çekiyorum.

“PARTİMİN İÇİNDE BULUNDUĞU HUKUKSAL AÇMAZI ANLATMAKLA YÜKÜMLÜYÜM”

Biz 36. Kurultayımızı 21 Şubat 2018’de yaptı. Bizim tüzüğümüze göre kurultay 2 yıldan önce yapılamaz, 3 yıldan sonraya da ertelenemez. 2 yıl dolmuş erteleme sürecine girmiş parti. Temmuz sıcağında yapmaktansa pandemi koşullarının azaldığı bir ortamda yapılması uygun olurdu.

Ben hiçbir yere aday değilim. Ben onları geride bıraktım. Ben partimin içinde bulunduğu hukuksal açmazı anlatmakla yükümlü hissediyorum kendimi.

“BAZI YÖNETİCİLER GELECEĞE YÖNELİK ENDİŞE TAŞIYOR”

Bu kurultayın neden böyle yapıldığı belli. Bazı yöneticilerimiz geleceğe yönelik endişe taşıyor olabilirler. Delege henüz eskimemişken, hazır kongrelerden sonra imzalar alınmışken kongreyi yapalım istemişlerdir. Sözün özü böyle bir zamansız ortamda kurultay yapılmasının sakıncalı olduğunu düşünüyorum.

“BUNUN HESABINI KİM VERECEK”

Herhangi bir tatsızlık çıktığında bunun hesabını kim verecek? Van’dan Hakkari’den Edirne’den gelecek olan delegenin ne günahı var?

Pandemi koşullarının eylülde gerileyeceği söyleniyor. Ne acelemiz var? Niçin insanları sıkıntıya sokuyoruz? Beni yurdun dört bir tarafından dostlarımız arıyor çok üzüldüklerini ve gelmemeyi düşündüklerini söylüyorlar.

İREM ÇİÇEK CNN TÜRK NEDENİYLE CHP’DEN İHRAÇ EDİLMİŞTİ

Öte yandan Avukat İrem Çiçek, CHP’nin boykot kararı aldığı CNN Türk kanalının yayınına katıldığı ve CHP Tüzüğü’nü ihlal ettiği için Nisan ayında CHP’den ihraç edilmişti. Önde Sav da boykotun devam ettiği CNN Türk’te açıklamalar yaptığı için partinin tavrı merak konusu oldu.

CHP’DE ÖNDER SAV ETKİSİ

Uzun yıllar CHP Genel Sekreteri olarak partide önemli kararların ismi olarak bilinen Önder Sav, Deniz Baykal’ın parti genel başkanlığından ayrılması ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olmasında önemli bir rol oynadı. Ancak Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan olduktan sonraki ilk kongrede Önder Sav’ı çizdi ve parti yönetim dışında bıraktı.

SAV KILIÇDAROĞLU LİSTESİNDE BAYKAL’IN EKİBİNİ SAF DIŞI BIRAKTI

2010 yılında Genel Başkanlıktan istifa eden Deniz Baykal yerine yeni genel başkanlık kongresinde yapılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Parti Meclisi listesi ile Deniz Baykal’a yakın isimler tasfiye oldu.

CHP’nin yeni vitrinine Genel Sekreter Önder Sav’ın damgası vuruldu. Deniz Baykal’ın ekibinde yer alan isimlerin büyük bir bölümü listeye giremedi. Sadece Baykal’a yakın MYK üyesi Mesut Değer PM’ye girebildi. Yine dönemin CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin de, PM’ye giren yeni isimler arasında yer aldı. Böylece Tekin, CHP vitrinin de yer aldı.

ÖNDER SAV’DAN KILIÇDAROĞLU’NA SERT TEPKİ

CHP’de Önder Sav suskunluğunu bozdu. Kılıçdaroğlu ve ekibinin hazırladığı tüzük taslağının yasalara aykırı olduğunu söyledi ve “Şamatayla tüzük değiştirilmez” dedi.

2012 yılında bir TV programında konuşan CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav suskunluğunu bozdu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu sert sözlerle eleştiren Sav, “Tüzük kurultayı davul zurnayla yapılmaz. 2008’de seyircisiz yapıldı. Tüzük teknik bir olaydır. CHP ilkeleri mi değişecek ki şölen yapılıyor. Tantanayla şamatayla tüzük değişmez” dedi. Sav, Kılıçdaroğlu’nun tüzük taslağının Siyasi Partiler Yasası’na aykırı olduğunu söyledi.

CHP DEMOKRASİSİ: MUHALEFETE YER YOK

2010 yılından günümüze kadar CHP’de parti içi muhalif isimler ihraç edildi ya da baskılar nedeniyle istifa ettiler. İhraç ya da istifa eden isimler tek tek siyaset sahnesinden silindiler.

Kemal Kılıçdaroğlu, aynı gün (3 Kasım 2010) Önder Sav’ı CHP Genel Sekreterliği görevinden aldı. CHP’de genel sekreterlik görevinde bulunan kişiler, partinin ikinci kişisi olarak tanımlanıyor.

KEMAL KILIÇDAROĞLU TARAFINDAN GÖREVDEN ALINAN;

3 KASIM 2010- Önder Sav (CHP Eski Genel Sekreteri)

KEMAL KILIÇDAROĞLU TARAFINDAN İHRAÇ EDİLENLER;

11 ARALIK 2014- SÜHEYL BATUM (CHP Eski Genel Sekreteri)

26 OCAK 2015- BİRGÜL AYMAN GÜLER (CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü

20 KASIM 2018- ÖZTÜRK YILMAZ (CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili)

20 KASIM 2019- YILMAZ ATEŞ (Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı)

4 MART 2016- AYLİN NAZLIAKA- (Ankara Eski Milletvekili) (CHP PM’nin oy çokluğuyla partiye yeniden döndü)

KEMAL KILIÇDAROĞLU TARAFINDAN HAKKINDA İŞLEM YAPILANLAR

26 MAYIS 2017- FİKRİ SAĞLAR- (Eski Kültür Bakanı ve Parti Meclisi üyesi

28 HAZİRAN 2018- GÜRSEL EROL (Elazığ Milletvekili)

ÖNDER SAV’I GÖREVDEN ALDI, SÜHEYL BATUM’U İHRAÇ ETTİ

Kemal Kılıçdaroğlu, partinin ikinci kişisi olarak tanımlanan CHP’de Genel Sekreteri Önder Sav’ı görevden aldı, Önder Sav’ın yerine gelen Süheyl Batum’u partiden ihraç etti.
Kılıçdaroğlu’nun; CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş’i de partiden ihraç ettiği öğrenildi.
Kılıçdaroğlu, kendisine eleştiren parti yöneticileri hakkında da “kesin çıkarma” talebiyle işlem yapıyor.

ÖNDER SAV’IN YERİNE GELEN SÜHEYL BATUM DA İHRAÇ EDİLDİ

SÜHEYL BATUM (CHP Eski Genel Sekreteri): CHP’nin Genel Sekreteri Önder Sav, 9 Kasım 2010 tarihinde görevini Süheyl Batum’a devretti.

Batum; 3 Kasım 2014 tarihinde CHP Eskişehir Milletvekili olduğu dönemde CHP’nin son dönemde tutarsız politikaların kurbanı olmaya devam ettiğini belirterek, “Karşımızda Türkiye’nin batısı için başka, doğusu için başka ve gelişmelere göre politika üretmeye çalışan bir CHP var. Herkese göre politika geliştirerek, halk oy vermez. Bir dik duruşun, bir politikan olur. O politikana göre gelişmeleri şekillendirirsin. Herkesin gönlü olsun da oy alalım, iktidara gelelim anlayışı ile iktidara gelen bir parti görülmemiştir. Rüzgarın önünde savrulmamak gerekir” dedi.

Batum, CHP içinde geniş bir grup olarak Emine Ülker Tarhan’ın tüm açıklamalarına katıldıklarını ve Tarhan gibi düşündüklerini belirterek, “CHP’yi sarsarak kendine getirmek istiyoruz” dedi.

CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK), 11 Aralık 2014 tarihinde Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum’un partiden ihracına karar verdi.

GÜLER, CHP’NİN 30 MART SEÇİMLERİNDE FETÖ İLE İTTİFAK YAPTIĞINI SÖYLEDİ, İHRAÇ EDİLDİ

BİRGÜL AYMAN GÜLER (CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü): Birgül Ayman Güler, 15 Aralık 2014 tarihinde, “Her ne kadar parti yönetimimiz inkar etse de 30 Mart seçimlerinde bir ittifak yaptı, cemaatle ittifak yaptı. İllerde ve ilçelerde cemaatin çeşitli unsurlarının Cumhuriyet Halk Partisi’yle yürüdüğünü hepimiz gördük” dedi.

Güler, CHP’nin HDP’yle dirsek teması içinde yürüdüğünü, bunun da önemli bir problem olduğunu söyledi.

Güler, 26 Ocak 2015 tarihinde partisinden istifa ettiğini açıkladı. CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK), Birgül Ayman Güler’in partiden ihracına karar verdi.

ÖZTÜRK, KEMAL KILIÇDAROĞLU’NU ELEŞTİRDİ, PARTİDEN İHRAÇ EDİLDİ

ÖZTÜRK YILMAZ (CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili): TBMM CHP Grup Disiplin Kurulu, 20 Kasım 2018 tarihinde Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’a “gruptan kesin çıkarma” cezası verilmesi kararını aldı.

Öztürk Yılmaz’a, CHP Tüzüğü’nün ilgili maddelerine aykırı eylemleri nedeniyle CHP Grup İç Yönetmeliği’nin 79’uncu maddesi gereğince “gruptan kesin çıkarma” cezası verilmesine kesin olarak karar verildi.

Öztürk Yılmaz, Türkçe ezan açıklamaları ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan açıklamaları nedeniyle iki kez ‘kesin ihraç’ talebiyle disiplin kuruluna sevk edilmişti.

ATEŞ, “CHP, FETÖ’YE TESLİM OLDU” PARTİDEN İHRAÇ EDİLDİ

YILMAZ ATEŞ (Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı): Yılmaz Ateş, CHP Ankara İl Disiplin Kurulu kararıyla partisinden ihraç edildi. Yılmaz Ateş, bir özel televizyon kanalında dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a yönelik kaset komplosunu hatırlatarak “Terör örgütünün 2010 yılında partimize kurduğu kaset komplosuna karşı yönetim olarak dik duramadık. MHP dik durdu, Fenerbahçe dik durdu. Kendilerini tebrik ediyorum. Ama Genel Başkan yardımcısı olarak içinde yer aldığım yönetim mücadeleyi göze alamadı, terör örgütüne (FETÖ) teslim oldu” ifadelerini kullandı.

Yılmaz Ateş, 20 Kasım 2019 tarihinde Ankara İl Disiplin Kurulu tarafından genel merkezin talebiyle CHP’den ihraç edildi.

NAZLIAKA, BİR MİLLETVEKİLİNİN ATATÜRK RESMİNİ İNDİRDİĞİNİ SÖYLEDİ, İHRAÇ EDİLDİ

AYLİN NAZLIAKA (Ankara Eski Milletvekili): Aylin Nazlıaka, “bir milletvekilinin odasındaki Atatürk resmini indirdiği”ni söyledi. CHP Yüksek Disiplin Kurulu, 4 Mart 2016 tarihinde Aylin Nazlıaka’nın partiden kesin ihracına oy çokluğuyla karar verdi. CHP Parti Meclisi (PM) 15 Eylül 2019 tarihinde Aylin Nazlıaka’nın partiye dönmesine oy çokluğuyla karar verdi.

FİKRİ SAĞLAR’A KINAMA CEZASI

FİKRİ SAĞLAR (Eski Kültür Bakanı ve Parti Meclisi üyesi): Fikri Sağlar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek, “Parti Meclisi’nde (PM) herhangi bir karar alınmasına izin vermiyor. 6-7 saat tartışıyoruz ancak o, kulağına kim ne fısıldıyorsa kararını ona göre veriyor” dedi.

Sağlar, “CHP artık karar almak ve uygulamak zorundadır. Karar veremeyenlerin yerine karar vereceklerle yürümek zorundadır. Çünkü artık fedakarlık bitti. Bütün gemiler yakıldı” ifadelerini kullandı.

CHP Yüksek Disiplin Kurulu, 26 Mayıs 2017 tarihinde Parti Meclisi’nin (PM) kararıyla ‘kesin çıkarma’ cezası istenen Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’a kınama cezası verdi.

“CHP 25 İLDEN VEKİL ÇIKARAMADIK” DEDİ, KESİN İHRAÇ TALEBİYLE DİSİPLİNE SEVK EDİLDİ

GÜRSEL EROL (Elazığ Milletvekili): Gürsel Erol, partisinin 25 ilden vekil çıkaramadıklarını belirterek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesini istedi.

Erol, “Mevcut Genel Merkez Yönetimini sıfat ve unvanları ne olursa olsun bu mağlubiyetin sorumlusu olarak görüyorum ve derhal istifaya davet ediyorum. Bu çağrımı genel merkez tarafından belirlenen, garanti seçim bölgesinden gelen bir milletvekili olarak değil, Tunceli ve Elazığ’da seçim kazanmış, partinin ilkeleri ve etik değerleriyle siyaset yapan fedakar bir milletvekili olarak yapıyorum. Partimizin koltuk adamlarına değil, ülkenin yönetimi ile ilgili iddia taşıyan dava adamlarına ihtiyacı vardır” dedi. Erol, Genel Merkez önünde oturma eylemi yapacağını açıkladı.

Gürsel Erol, 28 Haziran 2018 tarihinde Parti Meclisi toplantısında alınan kararla, kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız