CHP’de taciz ve tecavüz skandallarına her geçen gün yenisi ekleniyor

0
56

CHP yaklaşık bir aydır taciz ve tecavüz olayları ile çalkalanıyor. Son taciz olayı ise İstanbul CHP Bağcılar İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen piknikte yaşandı.

Taciz ve tecavüz haberleriyle gündemden düşmeyen CHP’de skandallar furyasına bir yenisi daha eklendi. İstanbul CHP Bağcılar İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen piknikte, alkolün etkisiyle kendisini kaybeden partililer iki kadını taciz etti.

İlçe Başkanlığı durumu İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na bildirdi. Haberi duyan Kaftancıoğlu, kadınlara ceza verilmesini isterken; partideki bazı erkekler de tacize uğradıkları iddiasıyla Bağcılar İlçe Başkanlığı’na başvuruda bulundu.

CHP’de taciz ve tecavüz iddialarının ardı arkası kesilmiyor. Neredeyse her gün parti içinde bir skandal patlak verirken, CHP yönetiminin aldığı kararlar ve net bir tavır koyamaması kamuoyunun büyük tepkisini çekiyor.

CHP’deki taciz rezaletine son halka Bağcılar İlçe Başkanlığı’ndan eklendi. 2 kadın parti tarafından düzenlenen piknikte tacize uğradıklarını iddia etti. Erkekler de kadınlar tarafından taciz edildiklerini öne sürdü. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu 2 kadına disiplin cezası verince ortalık karıştı.

CHP BAĞCILAR İLÇE BAŞKANLIĞI’NDA DA TACİZ REZALETİ

Koronavirüs ile mücadelede yeni normalin başladığı haziran ayında CHP tarafından bir piknik organize edildi. Pikniğe katılanlar alkolün de etkisi ile kendinden geçti. A.A ve M.T. isimli iki CHP’li kadın burada partili erkekler tarafından tacize uğradığını öne sürdü.

ERKEKLER: BİZ DE TACİZ EDİLDİK

İki kadın durumu CHP Bağcılar İlçe Başkanlığı’na giderek bildirdi. İlçe Başkanı Avukat Murat İmrek kadınları dinledi, gerekeni yapacağını söyledi. Kadınlardan sonra erkekler de Murat İmrek’e giderek tacize uğradıklarını iddia etti. Olay içinden çıkılmaz bir sarmala dönüştü.

CANAN KAFTANCIOĞLU’NA DİLEKÇE YAZDI

CHP Bağcılar İlçe Başkanı Murat İmrek, iddiaların birbirini kovalaması sonrası doğru kararın İl Başkanlığı tarafından verileceği bildirerek CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na bir dilekçe yazdı. Dilekçede yaşananları anlatan İmrek, nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda bilgi istedi.

KAFTANCIOĞLU’NUN KARARI BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA OLDU

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, taciz edildiklerini belirten iki kadına disiplin cezası verilmesini istedi. Kadınlara kınama ceası verilmesi deyim yerindeyse bardağı taşıran son damla oldu.

TACİZE UĞRAYAN KADINLAR İSTİFA KARARI ALINCA GENEL MERKEZ HAREKETE GEÇTİ

CHP Genel Merkezi ve parti yönetimi içerideki tecavüz ve tacizlere net bir tavır sergilememekle sert şekilde eleştirildiği dönemde yaşanan yeni olay için harekete geçti. İstifa kararı alan kadınlar parti genel merkezine davet edildi.

KAFTANCIOĞLU BUNU HEP YAPIYOR

Birçok kez sözde kadın hakları savunuculuğu ile çıkışlar yapan Canan Kaftancıoğlu, CHP’nin içindeki taciz ve tecavüz furyasının önüne geçmek için ya sessiz kalmayı ya da olayın üstünü örtecek hamleler yapmayı tercih ediyor. Kaftancıoğlu, taciz ve tecavüz olaylarına karşı tutumu ile okların hedefindeki CHP’lilerin başında geliyor.

CHP’DE DAHA ÖNCE ORTYA ÇIKAN TACİZ VE TECAVÜZ OLAYLARI

İlk olarak geçtiğimiz günlerde CHP yönetimi tarafından üstü örtbas edilmeye çalışılan CHP Maltepe İlçe Başkan Yardımcısı Umut K.’nın restoranda bir kadını zorla alıkoyarak taciz ettiği gerekçesiyle tutuklanmasından sonra yeni taciz olayları da gün ışığına çıkıyor.

İLK OLAY MALTEPE İLÇE TEŞKİLATINDA DUYULDU

Geçen hafta pazartesi günü Anadolu Cumhuriyet Savcılığı’na başvuran Z.Y. isimli bir kadının, CHP Maltepe İlçe Başkan Yardımcısı Umut K, ‘nın kendisini restoranda zorla alıkoyup taciz ettiğini ispatlaması sonrası CHP Maltepe İlçe Başkan Yardımcısı Umut K, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

AVCILAR İLÇE TEŞKİLATINDAKİ TACİZ OLAYI DA PATLAK VERDİ

Maltepe olayından sonra CHP Avcılar ilçe eski üyesi Özlem Hanelçi de, cinsel saldırı mağduru olduğunu söyledi.

Hanelçi, “Ben de iki kez tacize maruz kaldım, hakkımı ararken adeta linç edildim.” dedi.

KAFTANCIOĞLU’NUN SESİ ÇIKMADI

Hanelçi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada kendisine yapılan tacize CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun sessiz kaldığını belirterek “Maltepe’deki kadın arkadaşa taciz olayını duydum. Bana da CHP İstanbul İl Başkan Yardımcıları ahlaksızlık yaptı. Şikayet ettim, tehdit edildim. Canan Hanım’ın hiç sesi çıkmadı. CHP’de maalesef kadın olarak siyaset yapmak zor” ifadelerini kullandı.

BİR İDDİADA ÜMRANİYE İLÇE TEŞKİLATINDA

CHP Ümraniye İlçe Teşkilatı’nda da D. isimli bir genç kızın tacize uğradığı öne sürüldü.

D.’nin CHP Ümraniye İlçe Başkanı Zeynel Karakaya’ya olayı anlattığı, Karakaya’nın da taciz olayını Kaftancıoğlu’na aktardığı belirtildi

Kaftancıoğlu’nun D.’yi il başkanlığına çağırarak konuştuğu, D.’nin 7 arkadaşıyla beraber partiden istifa ettiği ifade edildi.

CHP’LİLERİN TACÜZ VE TECAVÜZÜNÜ ANLATTILAR: İĞRENÇ OLAYLAR

CHP Maltepe İlçe Başkan Yardımcısı, genç bir kıza tecavüz etti. Kadın savunucusu olduğunu söyleyen İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, skandalı kapatmaya çalıştı.

CHP İstanbul İl Başkan yardımcılarının tacizine uğradığını söyleyen mağdure Özlem H. ve CHP’nin Ümraniye teşkilatındaa tacize uğradığını söyleyen D.A. yaşadıklarını tek tek anlattı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde yeni taciz ve tecavüz skandalları patladı. Kadın haklarını öncelikli politikalarıymış gibi yansıtan CHP’nin, parti içindeki cinsel taciz ve tecavüzleri ortağı HDP gibi örtbas ettiği ortaya çıktı. CHP İstanbul il yönetimi, Maltepe, Avcılar, Ümraniye ve Sultangazi’de partililerin tecavüz vakalarına göz yumma suçlamasıyla gündeme geldi.

KAFEDE TECAVÜZ

Her şey CHP Maltepe İlçe Başkan Yardımcısı Umut K’nın 23 yaşında genç bir kadını 20 Kasım günü bir kafeteryaya kapatıp tecavüz etmesiyle başladı. Mağdure Z.Y. suç duyurusunda bulundu. Gözaltına alınan tecavüzcü CHP’li Başkan Yardımcısı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olay, CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş’ın sosyal medya hesabından yaptığı “Sessiz kalamam” şeklindeki paylaşımıyla patlak verdi. CHP il yönetimi Umut K’nın partiden ihracı için girişim başlatıldığını duyurdu. Ancak tecavüzcü için hemen harekete geçildiği izlenimi oluşturmaya çalışan CHP il yönetiminin olayı örtbas ettiği belirlendi.

İddiaya göre İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu skandalı kapatmaya çalıştı. Gençlik kolları hadiseyi kınamak istedi. Kaftancıoğlu izin vermedi. Yarkadaş’ın mağdurenin ifadelerini görüp sosyal medyadan açıklama yapması Kaftancıoğlu’nun planlarını bozdu. Açıklamaya mecbur kalan CHP İl Başkanı Kaftancıoğlu, Yarkadaş’ı sov yapmakla suçladı.

Diğer yandan Sultangazi’de de bir kadının CHP’li yöneticinin tacizine uğradığı, eski ilçe sekreterinin konuyu il yönetimine aktardığı ancak hiçbir cevap alamadığı ifade edildi.

GÖRMEZDEN GELDİLER

Türkiye Maltepe skandalı konuşurken bu sefer CHP Avcılar ilçe eski üyesi Özlem H., CHP İstanbul İl Başkan Yardımcıları Yasin I. ve Özgür A.’nın farklı tarihlerde ahlâksız tekliflerine maruz kaldığını açıkladı. Canan Kaftancıoğlu, Özlem H.’ye sahip çıkmak yerine hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Kaftancıoğlu “Bana bir ulaşma olmadı” dedi. CHP İl Başkanı tecavüzleri görmezden gelip “birtakım operasyonlar olduğunu düşünmüyor değilim” diye üste çıkmaya çalıştı.

“BELGELERİM ORTADA”

Özlem H., iddiasının arkasında olduğunu söyledi. Canan Kaftancıoğlu ve Genel Merkez’e gönderdiği e-Mail’leri gösteren Özlem H. şunları söyledi: İki defa tacize maruz kaldım. Yanındaki adamların tacizci olduğunu söyledim. Beni dinlemediler. Bu kirli işlerden dolayı partimden istifa ettim. 2018’den beri olayı gündeme getiriyorum ve bütün şikâyet mesajlarım ortada. Şimdi kumpas diyerek beni sindirmeye çalışıyorlar. Âdeta beni linç ediyorlar. Beni savcılığa şikâyet etmişler. Hem suçlular hem güçlüler. Canan Kaftancıoğlu ‘Kimse bana ulaşmadı’ diyor. Öyle bir durum yok. Ben şikâyet mail’lerimi partinin bütün kademelerine attım. Hepsi de olayı biliyordu. Canan Hanım duruma çok üzüldüğünü, beni il başkanlığına davet edeceklerini söyledi. Ancak daha sonra arayıp sormadılar. Aradığımda cevap vermediler. En sonunda ben gittim.

“TACİZLE DALGA GEÇTİLER”

Ama tacizi, dalga konusu yaptılar. Yalanlarla olayı itibarsızlaştırmaya çalıştılar. Her şeyi bildikleri hâlde üç maymunu oynadılar. Pes doğrusu. Partizanlıkla tacizlerin üstü örtülmeye çalışılıyor. Biz CHP’ye emek vermiş bir aileyiz. Yıllardır herkes nasıl çalıştığımı bilir, neler yaşadığımı da… Ben seçim zamanı 100 bin konut mağdurundan oy getirdim. Şimdi bana bu davranışla oy mu isteyecekler onlardan?

‘MESAJLARI SİL’ DİYE YALVARIYORLAR

Mağdure Özlem H. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na gönderdiği maili ve İl Başkan Yardımcısı Saniye Yurdakul ile görüşmelerini deşifte etti. Görüşmelerde Yurdakul’un tacize uğrayan kadına “O kişiye gereken dest verilecek! Çok sinirlendim” dediği görüldü. Özlem H. “Bana yapılan skandalları tek tek anlattım. Şimdi bana paylaştığım mesajlarımı sil diye yalvarıyorlar” dedi.

“KADINLARI FALAN SAVUNMUYORLAR”

Özlem H. “Canan Kaftancıoğlu, kadınları falan savunmuyor. CHP’de partizanlık yapılıyor, bu tacizlerin üstü örtülmeye çalışılıyor. Her partide suç işleyenler olur. Siyasi partiler suç işleyenleri yargıya bildirip hesap vermesini sağlamak mecburiyetindedir” dedi.

Tacize uğrayanlardan bir diğer isim olan 20 yaşındaki D.A.’ydı. Habertürk Yazarı Nagehan Alçı, D.A. ile yaptığı röportajı köşe yazısında aktardı.

Alçı’nın CHP’nin içerisindeki skandalları gün yüzüne çıkaran köşe yazısından işte önemli detayları…

CHP BÖYLE SUSTURMAYA ÇALIŞMIŞ : “SEN KIZSIN İSMİN KÖTÜYE ÇIKAR KAPAT KONUYU”

“Uzun uzun konuştuk. Mart 2020’de CHP Ümraniye Gençlik Kollarında yöneticilik yapan 27 yaşında bir kişinin ağır fiziksel tacizine uğradığını söyledi. 3 ay susmuş. Bu arada partinin ilçe yönetiminde konuşmaması yönünde baskı altına alındığını anlattı.

“Sen kızsın, ismin kötüye çıkar, kapat konuyu, zaten kimse sana inanmaz” demişler.”

Ancak ilçe yönetiminden erkekler pişkince olayı örtbas etmeye çalışırlarken konudan İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu haberdar olmuş ve mağdur olan genç kadını olaydan bir hafta sonra aramış. “Canan Hanım’a haksızlık yapılıyor, benim olayımda duyar duymaz müdahale etti, o kişiyi görevinden uzaklaştırdı” dedi.

Konu burada da kalmamış, D.A. yargıya başvurmuş, dava açılmış süreç devam ediyormuş.

Ancak bu arada ciddi psikolojik sorunlar yaşamış.

“Partide gençlik kollarına devam ediyor musun” diye sordum…

“Hayır 2 yıldır çalışıyordum, yaşadığım travma yüzünden ayrıldım” dedi.

Mahkemeye başvurmuş ancak yaşadıklarından babası ve abisinin haberi yok, yalnızca annesi biliyormuş.

“Biz Erzurumluyuz, babam ve abim duyarsa iş çok daha vahim hale gelir. O nedenle mahkeme sürecinde kağıtlar eve gelmesin diye ikamet adresimi değiştirdim, büyük zorluklar altında hakkımı aramaya ve bu kişinin suçunun cezasını çekmesi için mücadele etmeye devam ediyorum” dedi.

Ancak konu mahkemeye intikal etmiş olmasına, Kaftancıoğlu’nun söz konusu şahsı Ümraniye Gençlik Kollarından uzaklaştırmasına rağmen bu kişi hala CHP’li Kartal Belediyesi özel kalemde çalışmaya devam ediyor!

Buradan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’e soruyorum hatta haykırıyorum…

Ümraniye Gençlik Kollarında bir kadını taciz ettiği gerekçesi ile yargılanan ve bizzat İstanbul İl Başkanınız Canan Hanım tarafından görevden alınan bir isim neden özel kaleminizde çalışmaya devam ediyor?

Gökhan Bey, 20 yaşında gencecik bir kadına defalarca sarkıntılık ettiği suçlaması ile yargılanan birini nasıl oluyor da hala yanınızda tutabiliyorsunuz?

CHP MİLLETVEKİLİ CHP’DE TACİZ VE TECAVÜZLERİN OLDUĞUNU İTİRAF ETTİ

CHP’li Milletvekili Sera Kadıgil, TBMM kürsüsünden, “CHP içinde taciz tecavüz oldu ve tabi ki olacak” diyerek itirafta bulundu. CHP içindeki bazı taciz ve tecavüzler için işlem yapılırken bazıları için ise sessizliği korunuyor.

CHP’li Milletvekili Sera Kadıgil: CHP içinde taciz tecavüz oldu ve tabi ki olacak!

CHP’DE HER GEÇEN GÜN BİR TACİZ TECAVÜZ OLAYI ORTAYA ÇIKIYOR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz