CHP’li Bakırköy Belediyesi Başkanının makam odası haciz ile boşaltıldı!

0
42
BAKIRKOY BELEDIYESI'NDE BILGISAYAR, YAZICI, KOLTUK VE SANDALYE GIBI BAZI ESYALAR HACZEDILDI. SEMIH CALISKAN(DHA)

İstanbul CHP’li Bakırköy Belediyesi’ne temizlik işleri yapan bir şirket, alacaklarını tahsil edemediği gerekçesiyle belediyeye ait çok sayıda eşyaya haciz işlemi uygulattı.

Polis eşliğinde sabah saatlerinde Bakırköy Belediyesi önüne gelen alacaklı şirketin avukatları binaya alınmadı.

ARAÇLARLA BELEDİYE ÖNÜNE BARİKAT KURDULAR

6 yıldır temizlik şirketine ödeme yapmayan ve mahkeme kararına rağmen ödeme yapmamakta direnen Bakırköy Belediye yetkilileri bu esnada belediyeye ait araçların bina önüne çekildiği görüldü.
Akşam saatlerine kadar bekleyen alacaklı şirket yetkilileri ve avukatlar daha sonra polis eşliğinde binaya girerek haciz işlemi başlattı.

1,5 saat süren haciz işleminde belediyeye ait çeşitli eşyalar alınarak kamyonlara yüklendi.

“BAŞKAN ODASI VE BAŞKANLIK KATINDAKİ BÜTÜN MALZEMELER BOŞALTILDI”

Haciz işlemi sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Şirket Yetkilisi Hatice Türk, şunları söyledi:
“2004 yılında yaptığımız çöp toplama ve sulama işinden bir alacağımız vardı. Alacağımızı ödemedikleri için dava açıldı. 2005 yılından beri süren bir davaydı. Yeni sonuçlandı. Mahkemenin verdiği karar neticesinde icra takibi yaptık. Ocak ayından beri bize ödeme yapmadıkları için haciz işlemi yapmaya geldik.

Bundan 20 gün önce de gelmiştik. Ödeme yapılmadığı için malları kaldırdık. Alacağımızı tahsil etmek üzere içerideki birkaç eşya alındı. Bilgisayar, yazıcı, masa ve sandalyeler alındı. Alacağımız 1 milyon TL. O kadar eşya alınamadı. Belediyeyi de sıkıntıya sokmayacak şekilde birkaç bilgisayar ve yazıcılar alındı. Başkanlık katındaki bütün malzemeler boşaltıldı. Görüşmelerden de sonuç çıkmadı.”

2019’DA SONRAKİ TEMİZLİK ŞİRKETİ DE HACİZ BAŞLATTI

Bakırköy Belediyesi Hatice Türk’ün yetkili olduğu temizlik firması sonrası görev yapan temizlik firmasına da ödeme yapmadı. Bu firmada başlattığı haciz işlemi ile geçen seneden itibaren işlemlere başladı.

2019 Mayıs ayında bir temizlik firması, 300 bin lira alacağı için haciz işlemi başlattı. Parasını alamayan şirketin sahibi Mehmet Şeref Varan, mevcut başkanı suçlayarak, “Burada 5 sene içerisinde yapmış olduğu tek bir hizmet yok, tek yaptığı iş nereden ne rüşvet alırım, nereden neyi götürürüm derdinde” ifadesini kullandı.

Bakırköy Belediyesi iddiaya göre 2004 yılında belediyenin çöp toplama ve sokak temizliğini yapmak üzere Mehmet Şeref Varan’a ait firma ile anlaştı.

Belediyeye bağlı birimler, üzerinden seneler zaman geçmesine rağmen yapılan anlaşma gereği ödenmesi gereken miktarı ödemedi. O dönemden bu zamanda kadar ödenmesi gereken borcun toplamda 300 bin lirayı bulduğu belirtildi.

Firma sahibi Mehmet Şeref Varan alacaklarını tahsil edemeyince Bakırköy Belediyesine dava açtı ve haciz memurları bu sabah Bakırköy Belediyesine geldi. Memurların işlem yapmaya başladığı sırada tutanaklar tutulurken belediye yetkilileri borcun ödeneceğini söyledi.

Bunun üzerine haciz işlemini yapan memurların borcun tamamı olan 300 bin TL’nin ödenmesi için belediye binasının içerisinde beklediği öğrenildi.

Bir dönem Bakırköyspor Kulübünün Başkanlığını yapan şirket sahibi Mehmet Şeref Varan alacakları için işlem başlattıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bakırköy Belediyesi yaptığımız işten dolayı alacağımızı ödemedi haciz işlemi başlattık. Aslında bu işin arkası var, haksız ve hukuksuz yıkılan Bakırköyspor Vakfı Tesisleri’nden dolayı 50 trilyonluk davamız var. Mevcut belediye başkanı hem kendisini hem Bakırköy halkını bu borcun batağına itmiştir.

Borcu ödememe sebebine gelecek olursak 500 kişi çalışması gerekirken, 3 bin kişi çalıştırıyor ve dolayısıyla para yetmiyor. Burada 5 sene içerisinde yapmış olduğu tek bir hizmet yok, tek yaptığı iş nereden ne rüşvet alırım, nereden neyi götürürüm derdinde.”

“OTURDUĞU KOLTUĞA LAYIK BİR BAŞKAN DEĞİL”

Alacaklarının ödenmemesi durumunda yeniden işlem başlatacaklarını aktaran şirket sahibi Mehmet Şeref Varan, “Bugün belediyeye haciz işlemleri için sabah erken saatte gittiler paranın yatırılacağını söylemiş oradakiler. Öğleden sonra belli olacak. ‘Parayı yatıracağız herhangi bir şeyi kaldırmayın’ talebinde bulunmuşlar. Paranın yatırılmaması durumunda tekrar haciz işlemi yaptıracağız. Zaten yaptıkları her iş ya taşeron firma üzerinden ya da kiralık ya da finansal kiralama. Benim tüm maksadım altındaki koltuğu almaktı. Oturmuş olduğu koltuğa layık olmayan bir belediye başkanı” diye konuştu.

2018 YILINDA DA MAKAM ODASINA HACİZ GELDİ

CHP’li Bakırköy Belediyesi makam odasına haciz işlemi adete her yıl tekrarlanıyor. 2018 yılında da icra memurları belediye başkanının makam odasındaki eşyaları kayıt altına aldı.

Borçlarını ödeyemeyen Bakırköy Belediyesi’ne icra takibi başlatıldı. 2018’de Bakırköy Belediyesi’ne, yüklenici firmaya olan 2 milyon 693 bin 343 lira borcun ödenmemesi nedeniyle icra takibi başlatıldı.

Bu kapsamda, belediye başkanı Bülent Kerimoğlu’nun makam odasındaki eşyalar da kayıt altına alındı. Edinilen bilgiye göre, Bakırköy Belediyesi, 2 yıl boyunca “sivil zabıta personel hizmeti” aldığı yüklenici firma İstanbul Müzayede Organizasyon Sosyal Hizmetler Limited Şirketi’ne, 2 milyon 693 bin 343 lira borçlandı.

Söz konusu firma, hizmet bedelini alamadığı gerekçesiyle belediyeyi icraya verdi. İcra takibi başlatan Bakırköy 4.İcra Müdürlüğü’ne bağlı memurlar, bugün belediyeye geldi. Bakırköy 4. İcra Dairesi tarafından düzenlenen 2018/877 numaralı icra dosyasında, “İlgili sayılı dosya içinde bulunan Müdürlüğümüze ait 2018/13496 esas sayılı dosyamızın alacaklı vekilinin talebi ile Bakırköy Belediyesi’nde fiili haciz işlemi yapılmak üzere Müdürlüğümüze iadesi arz olunur” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz