Corona virüs salgını Ramazan bayramında devam edecek mi?

36

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Faruk Yağcı virüs salgınının Ramazan bayramında devam edip etmemesi hakkında “Mutlaka bir pik yaşanacak. Bu virüs Ramazan Bayramı ile gündemimizden çıkar diye düşünüyorum” dedi.

Yeni tip corona virüs Covid-19 virüsü bulaşan ve karantina altında bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Faruk Yağcı, “Mutlaka bir pik yaşanacak. Bu virüs Ramazan Bayramı ile gündemimizden çıkar diye düşünüyorum. Corona virüs ile mücadelede ülke olarak çok iyiyiz. Hekimler bu süreçte para pul düşünmeden çalışmaktadırlar” dedi.

Yeni tip ölümcül corona virüs Covid19 teşhisi konulan ve evinde karantina altında bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Faruk Yağcı, sosyal medya üzerinden yaptığı canlı yayında karantina döneminde yaşadıklarını ve corona virüsle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

NİSAN SONUNDA VİRÜS VAKALARI ARTACAK

Yağcı, “10 Nisan akşamını bir tarih olarak sayarsak 10 Nisan’ın üzerine eklediğimiz 1 hafta sonrasından başlayarak ciddi şekilde vakaların artacağını düşünüyorum. 25 Nisan gibi pik yapacağını ve en yüksek rakamlara ulaşılacağını düşünmek mantıksız olmaz” açıklamasını yaptı.

“VİRÜSÜ KİŞİDEN KİŞİYE GEÇMEYECEK DURUMA GETİRMEMİZ GEREKİR”

Kendi hastalığı hakkında da bilgi veren Dr. Yağcı, “Zaman zaman öksürüklerim devam ediyor. Genel durumum şu anda iyi. Bizim bu virüse karşı bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmemiz gerekiyor. Ben bugün 5. günündeyim. Benim gibi insanların sayısı arttıkça bulaş sayısı da azalıyor. Virüsü kişiden kişiye atlayamayacak duruma getirmemiz gerekir. Bizde ölüm oranları vaka sayısına göre düşük. Yüzde 2’lerde bulunuyor. Bu beni rahatlatıyor. Bu bizim belli miktar bağışıklığa sahip olduğumuzu gösteriyor. Hastalığı vakaların yüzde 70’i hafif geçiriyor. Yüzde 5-10 hiç belirti göstermeden atlatıyor. Yüzde 20 ciddi belirtiler ile geçiriyor” ifadelerini kullandı.

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİNİ ANLATTI

Vaka sayısının mutlaka pik yaparak yani vakaların çok yüksek rakamlara çıkacağını belirten Dr. Yağcı, “Bizim ihtiyarlarımızın yaş ortalaması düşük. Bizim ihtiyarlarımızda sigara, alkol olmayınca daha çabuk iyileşiyor. 45 yaşında hızlı bir şekilde yoğun bakıma giren var. Bu virüs bizim ülkede daha iyi davranıyor. Umarım bu virüs Ramazan Bayramı ile gündemimizden çıkar diye düşünüyorum. Herkes mutlaka evinde bir derece bulundursunlar. Kendilerinde bir şey hissederlerse önce ateşlerini ölçsünler. Normalde ben işe gelirken klimayı bir süre sonra kısarım. Hastaneye vardım, klimayı o gün kullanmadığımın farkında vardım. Ama arabanın içerisi çok sıcak. Derece ile kontrol edince 38 derece vücut sıcaklığımın olduğunu gördüm. Hafifte boğazımda gıcık vardı. Sonra korona tanısı konuldu. Şu anda bir şeyim yok. Vakanın konulmasında göğüs tomografisi çok önemlidir. Doktorlar artık kokusundan korona olduğunu anlar hale geldi. Belirtiler kendini belli ediyor.

“RAMAZAN BAYRAMI İLE DÖNÜŞÜM OLACAK”

Dr. Ahmet Faruk Yağcı, şu anda özel hastane-devlet hastanesi farkı olmaksızın korona virüs ile mücadelede ülke olarak çok iyi olduğumuzu vurgularken, “Ben 10 gün daha sahalardan uzak duracağım. Biz mücadelede iyi gittik. Bunun nedeni de hekimlerin sözlerinin dinlenmesi oldu. Hekimler bu süreçte para pul düşünmeden çalışır. Karamsar senaryolara girmeyelim. Ramazan Bayramı ile dönüşüm olacak. Ben çok ümitliyim” dedi.

12 NİSAN PAZAR TÜRKİYE KORONAVİRÜS VAKALARI

Türkiye’de 12 Nisan itibari ile son 24 saatte 4 bin 789 kişiye Kovid-19 tanısı konulduğu, 97 kişinin hayatını kaybettiği, toplam vaka sayısının 56 bin 956, can kaybının 1198’e ulaştığı açıklandı. Bakan Koca korona virüsle mücadeledeki önemli gelişmeyi aktardı.
Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Sağlık Bakanlığı Fahrettin Koca’nın Twitter’dan paylaştığı “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerine göre, bugün 35 bin 720 test yapıldı. Bu kapsamda 4 bin 789 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu.

Buna göre, son 24 saatte 97 hasta vefat etti, 481 hasta ise iyileşti.
Toplam test sayısı 376 bin 100, toplam vaka sayısı 56 bin 956,
Toplam vefat sayısı 1198, toplam yoğun bakım hasta sayısı 1665,
Toplam entübe hasta sayısı 978, toplam iyileşen hasta sayısı 3 bin 446 oldu.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada, yoğun bakıma geçişte azalma eğiliminin sürdüğüne işaret ederek, “Entübe edilen hasta sayısında düşüş var. Daha çok test yaptıkça, öngörülebilir şekilde daha çok vaka tespit ve izole ediliyor. Tedavide güçlüyüz. Fakat bu mücadele hastanelerde değil, evde kalarak kazanılır.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız