Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ayasofya konusunda ülkemize yöneltilen ithamlar egemenlik hakkımıza saldırıdır

17

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın ibadete açılması tartışmalarıyla ilgili olarak “Ayasofya konusunda ülkemize yöneltilen ithamlar, egemenlik hakkımıza saldırı anlamına gelmektedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Şişli’deki Levent Camii Temel Atma Töreni’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine “Müslümanlar dünyanın her köşesinde Peygamberimizin ‘Kim Allah rızası için bir mescit yaptırırsa Allah da buna karşılığında ona bir köşk tahsis eder’ anlayışıyla cami inşa ediyorlar” diye başladı ve İstanbul’un cami anlamında dünyanın en zengin şehirlerinden biri olduğunu söyledi.

CAMİNİN ADI ‘BARBOROS HAYRETTİN PAŞA’ KONULDU

Erdoğan, devamında “Şimdi merak ediyorsunuz, Levent Camii’nin adı ne olacak? ‘Leventler buradan geçti’ dedik ya, öyleyse baş levendin adını da inşallah buraya koyalım ve Barbaros Hayrettin Paşa Camii olsun. Demokratik bir hareket de yapabiliriz, kabul edenler-etmeyenler diye” duyurusunu yapan Erdoğan, daha sonra Ayasofya’nın ibadete açılması tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“KİMSE BİZİM İBADETHANELERİMİZE KARIŞMA HAKKI YOKTUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

“Biz nasıl başka ülkelerdeki ibadethanelere karışmıyorsak kimsenin de bizim ibadethanelerimize karışma hakkı yoktur. Hali hazırda ülkemizde sayıları 435’i bulan, kilise, sinagog ve havra ibadete açıktır. Balat’taki demir kilise örneğinde olduğu gibi, yeni kiliselere biz destek verdik, devletin cebi hümayunundan bunları yaptık.

“AYASOFYA KONUSUNDA ÜLKEMİZE YÖNELTİLEN İTHAMLAR EGEMENLİK HAKLARIMIZA SALDIRIDIR”

Böyle bir ülkeyi ibadethaneler üzerinden eleştirmek hakikatlere sırt dönmek demektir. Ayasofya’ya konusunda ülkemize yöneltilen ithamlar doğrudan egemenlik haklarımıza saldırı amacı taşımaktadır. Böyle bir ülkeyi ibadethaneler üzerinden eleştirmeye çalışmak hakikatlere sırt dönmek demektir.

Ülkemize Ayasofya üzerinden yöneltilen ithamlar doğrudan egemenlik haklarımızı hedef almaktadır. Biz ülkemizde Müslümanların da diğer dinlere mensup olanların da hakkını hukukunu korumaya devam edeceğiz.”

ERDOĞAN: DANIŞTAY’IN KARARI SONRASI GEREKLİ ADIMLAR ATILIR

Haziran başlarında TRT’de canlı yayın programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan’ın Ayasofya ile ilgili açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Erdoğan Yunanistan’ın Ayasofya ile ilgili açıklamalarını hatırlatarak, “Bu seferde kalkıyorlar, ‘Sakın ha Ayasofya ile ilgili orayı camiye çevirmeyin’ Ya Türkiye’yi siz mi idare ediyorsunuz biz mi idare ediyoruz? Kaldı ki Türkiye’nin kurumları var.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız