Cumhuriyet tarihinde en büyük uyuşturucu gelirli suç örgütüne ‘Bataklık Operasyonu’

4

Cumhuriyet tarihinde en büyük uyuşturucu gelirli suç örgütüne ‘Bataklık Operasyonu’ düzenlendi. FETÖ’ye de finans sağladığı ortaya çıkan örgütün milyonlarca parası ile 21 lüks otomobiline el konuldu.

Cumhuriyet tarihinde en büyük uyuşturucu gelirli suç örgütüne ‘Bataklık Operasyonu’ 11 ilde 110 adres aramasında 74 kişi yakalandı. Örgütün 70 milyon banka mevduatı, 21 milyonluk döviz/altını, 21 tapu, 31 tabanca, 21 lüks otomobile el konuldu.

Silahlı suç örgütünün, FETÖ terör örgütüne finans sağladığı belirlendi.

Operasyonun başladığını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu duyurmuştu. Operasyon hakkında İçişleri Bakanlığı’nda yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, “Örgütlü olarak uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti ile bu suçtan elde edilen gelirlerden kaynaklanan mal varlığı değerlerinin aklanması” suçları kapsamında Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Ankara Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü koordinesinde kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştır.

Türk ve dünya kamuoyunun yakından tanıdığı iki örgüt liderinin yöneticiliğinden oluşan organizasyonun, uyuşturucu ticaretinden elde ettiği gelirlerle çok sayıda lüks ev ve otomobil ile kıymetli araziler edindikleri tespit edilmiştir.

SEKİZ YABANCI ÜLKEDE FAALİYET GÖSTERDİKLERİ ORTAYA ÇIKTI

Silahlı olarak faaliyet yürüten suç örgütü yöneticileri, 90’lı yıllardan bu yana tüm dünyada, başta uyuşturucu kaçakçılığı olmak üzere yasadışı faaliyetlerde bulunmaktadır. Türkiye, Hollanda, Belçika, İtalya, İngiltere, İspanya, Brezilya, Ekvador ve Peru faaliyet yürüttükleri ülkelerden bazılarıdır.

SUÇ ÖRGÜTÜ FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜ’NE FİNANS SAĞLADIĞI ORTAYA ÇIKTI

Uyuşturucu ticaretiyle meşgul suç örgütünün, FETÖ terör örgütüne finans sağladığı da belirlemeler arasındadır.

Silahlı örgüt liderlerinden Çetin G., uyuşturucu ticaretinden tutuklu olduğu Brezilya’da cezaevinden firar ettiği belirlenmiştir. Aynı şüpheli Hollanda’da uyuşturucu ticareti ve kara para aklama suçlarından dolayı adli kontrol altındayken elektronik kelepçesini kırarak Türkiye’ye kaçmıştır.

ÖRGÜT LİDERİ INTERPOL TARAFINDAN ARANDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Yakalan Çetin G. hakkında, INTERPOL tarafından kırmızı bültenler ve Avrupa tutuklama kararları çıkarıldığı görülmüştür. Örgüt liderinin yurt dışında işlediği suçlar nedeniyle toplam 26 yıl hapis cezası bulunmaktadır.

Yürütülen soruşturmaya 6 şüpheli ve 3 şirket incelemesiyle başlanmış, aralarında iki örgüt liderinin de bulunduğu 94 şüpheli ve bu şüphelilerin bağlantılı olduğu 19 şirkete ulaşılmıştır.

11 İLDE YAPILAN OPERASYONDA 94 KİŞİ YAKALANDI

İstanbul, Gaziantep, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Mersin, Antalya, Van, Kırşehir, Aydın, Kilis ve Bursa illerinde toplam 94 şüphelinin yakalanması, bu şüphelilere ait 85 ikamet, 25 iş yeri olmak üzere toplam 110 ayrı adreste ve şüphelilere ait farklı banka şubelerinde kiralandığı tespit edilen 7 adet kiralık kasada suç unsurlarının tespiti ve el konulmasına yönelik 30.06.2020 günü saat 04.45 itibarı ile eş zamanlı “Bataklık Operasyonu” gerçekleştirilmiştir.

70 MİLYON TL MEVDUATA EL KONULDU

Bahse konu silahlı suç örgütünün, banka hesaplarında görülen 70 milyon civarındaki mevduata el konulmuştur. Operasyonda 11 ilde şu ana kadar 94 şüpheliden aralarında örgüt liderleri Çetin G. ve Nejat D.’nin bulunduğu 74 şahıs gözaltına alınmıştır.

21 MİLYON TL DEĞERİNDE DÖVİZ/ALTIN VE 21 LÜKS OTOMOBİLE EL KONULDU

Ayrıca operasyon sırasında 11 ilde 21 milyon TL değerinde döviz, Türk lirası, altın, mücevher ve ziynet eşyası, 281 adet tapu, 31 adet tabanca, 32 adet bilgisayar, cep telefonları, sim kartları, para sayma makinaları İle 21 adet lüks otomobile el konulmuştur. İş yerlerinde ve kiralık banka kasalarında arama ve el koyma işlemlerine devam edilmektedir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız