Dilek Tahtalı’ya koronavirüs nasıl bulaştı? Sağlık Bakanı Koca açıkladı

40

Sağlık Bakanı Koca’nın hayatını kaybettiği genç sağlık çalışanının koronavirüsün nasıl kaptığı açıklaması, karantinanın ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermiş oldu.

Bakan Koca, 33 yaşında hayatını kaybeden Dilek Tahtalı’nın koronavirüsü nasıl kaptığını yaptığı açıklamasında, ilk görülen vakalardan bir aileden bahsettiklerini ve bununla ilgili çalışanlar hakkında bilgi verdiklerini söyledi. Koca bu olayın, Covid19 virüsünün nasıl bulaştığına dair çok önemli bir örnek vaka olduğunu belirterek, “Yurt dışı teması olan kişi genç, babası ve amcası 60 yaşının üzerinde olan kişilerle olan temasında o kişiler yoğun bakım şartlarında tedavi edildi, o kişi kaynak olarak görüldü. Bütün taramaları yaparak bunları tespit ettik. Ailede, yakın çevresinde benzer yoğun bakımda tedavi olan bir üçüncü hasta da oldu” dedi.

Yurtdışından virüs taşıyan bu tür hastaların işlemleri için bir enfekte çalışmasında genel durumu iyi olan ama sonuçta taşıyıcı olan kişi ve yakınının işlemleri sırasında sağlık çalışanlarının da koronavirüs bulaştığını hatırlatan Bakan Koca bu nedenle herkesin bu tür riskli kişilerle irtibatına dikkat etmelerini aksi takdirde hayatını kaybeden temas sonucu üzücü sonuçlarla karşılaştıklarını söyledi.

Sağlık çalışanı Dilek Tahtalı’nın, 5-6 yaşından beri immün yetmezliği olduğunu ve bunun salgın hastalıklarda tehlikeli bir durum oluşturduğunu hatırlatan Koca, “Kronik hastalıkları olan birisi, yani direnci düşük olan vatandaş, bu tür temasla virüsü kapıyor. Ama ondan önce de önceki rahatsızlığından dolayı ateşinin olduğunu öğreniyoruz. Muhtemelen mevsimsel grip tablosu ortaya çıktığı bu dönemde üzerine koronavirüsün temas etmesiyle hastaneye gidiyor. Tahtalı burada bir 58-59 yaşında koronavirüslü bir kişiyle temas ediyor. Ayrıca O kişiyi de kaybettik. Ancak ona virüsü bulaştırdığı kişi hayatta. Herhangi bir yoğun bakım sorunu olmadı” ifadelerini kullandı.

Koronavirüsü taşıyan bir kişi immün direnci düşük olan kişilerle temas ettiğinde ciddi risk sonuçlarla karşı karşıya kalındığını anlatan Bakan Koca, “Koronavirüslü kişinin temas ettiği kişilerin erken dönemde izolasyonlarını çok önemsiyoruz. Temas önlemlerinin ne kadar önemli olduğunu bu şekilde anlamalıyız. Yani herkes kendisini virüsü taşıyormuş gibi davranmalı ve temasını ona göre sağlamalıdır” dedi.

Bakan Koca, bu tür riskli durumlarla temas halinde kişinin mümkün mertebe bu dönemde evde kendilerini izole ederek geçirmesi gerektiğini hatırlatan Koca açıklamasını şu şekilde tamamladı: “Testler sonucu, herhangi bir ciddi klinik bulgular olmayabilir, hafif geçiriyor olabilir, ama kronik hastalığı olan gençler için de kötü sonuçlarının olduğunu bu üzücü olayla görmüş oluyoruz. Bu nedenle herkesin bu noktada son derece kendisini izole ederek geçici bir yaşam dönemini sağlamasının çok önemli olduğunu bu örnekte görmüş oluyoruz.”

DİLEK HEMŞİRENİN ADI AMELİYATHANEDE YAŞATILACAK

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Covid-19 koronavirüs salgını sürecinde hayatını kaybeden hemşire Dilek Çetin Akçabelen ve hastane sicil şefi Abdulmenaf Durgun’un isimlerinin Mehmet Akif Ersoy Hastanesi tarafından ölümsüzleştirildiğini bildirdi.

Müdürlüğün Twitter hesabından yapılan paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:

“Ameliyathanemiz, 34 haftalık gebe iken hastalığa yakalanan ve doğan bebeğini göremeyen Dilek hemşiremizin adıyla konferans salonumuz ise Abdulmenaf Bey’in adıyla anılacak. Bu vesileyle pandemi sürecinde hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanı ve hastalarımıza Allah’tan rahmet dileriz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız