Dört ayaklı Türk robot ARAT’ın hayali uzaya gitmek!

0
107

Dört ayaklı Türk robot “ARAT” zorlu arazi şartlarında, arama-kurtarma faaliyetlerinde, madende ve hastanelerde kullanılabiliyor. ARAT’ın en büyük hayali ise, uzaya giden ilk Türk robot olmak.

Akınrobotics tarafından üretilen 4 ayaklı robot “ARAT” zorlu arazi şartlarında, arama-kurtarma faaliyetlerinde, madende ve hastanelerde kullanılabiliyor.

Yazılım şirketi Akınsoft tarafından kurulan ve dünyanın ilk insansı robot fabrikası olma özelliğini taşıyan Akınrobotics, Türkiye’de bilim ve insanlık için robot üretmeye devam ediyor.

Akınrobotics’in 4 ayaklı robot projesi olan “ARAT”ı tanıttı. Yaklaşık 30 kilogram ağırlıkta, 70x60x40 santimetre gövde ölçülerine sahip olan ARAT, 12 adet 27 nanometre torkunda ve 150 rpm (dakikadaki devir sayısı) hızında tümüyle şirket tasarlanıp üretilen motorlardan oluşan eklem yapısından oluşuyor.

Ayrıca esnek hareketlere olanak sağlayan geniş çalışma açısı, eyro sensörü ile ortama göre çalışan adaptif denge algoritması, darbelere karşı denge koruma algoritması gibi birçok özelliğe sahip olan ARAT, Wi-Fi joystick ile uzaktan kontrol olanağı, 1 megabit hızında çalışan canbus master slave haberleşme mimarisi gibi birçok özelliğiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

ERİŞİMİ ZOR VE ERİŞMESİ TEHLİKELİ OLAN YERLERDE KULLANILACAK

ARAT’ın özelliklerini anlatan Akınrobotics Üretim Koordinatörü Süleyman Demir, “ARAT, 30 kilogram ağırlığında, 70 santimetre boyunda, 12 ekleme sahip, 63 sensörü bulunan bir robot. Bu robotumuz arazi şartlarında, arama kurtarma işlemlerinde, madenlerde insanların erişmesi zor olan yerlerde ya da pandemiden dolayı insanların erişmesi tehlikeli olan yerlerde kullanmak için tasarladığımız bir robottur” dedi.

ZOR GÖREVLERİN ÖNCÜSÜ ARAT OLACAK

ARAT’ın çalışma alanları hakkında bilgi veren Demir, “Dünyadaki çalışmalar, tekerlekli robotlar ve iki ayaklı (Bpet) robotlar üzerine yapıldı. Ancak bu robotlar arazi şartlarında denge ve ilerleme konusunda belirli sıkıntılar yaşıyor ancak 4 ayaklı robotlar bu konuda denge problemini daha rahat çözebilmekteler. Bu konuda biz AR-GE çalışmalarımızı yaptık. Bu çalışmaları engebeli arazilerde daha rahat kullanabiliyor olacağız.

Bunlar; bahsettiğimiz madenlere inebilme olabilir, yüksek arazi şartları olabilir, insanların erişmesi sıkıntı olabilecek hastane ve benzeri noktalar olabilir. Bu noktalarda üzerine entegre edilen kameralar ve ses sistemiyle uzaktan bağlantı yapılabilir ve görüntü alınabilir. Bu şekilde birçok noktaya erişilerek görevler yerine getirilecek” aktarımında bulundu.

BİR ÇOK FARKLI ALANLAR İÇİN ROBOT GELİŞTİRİLİYOR

Akınrobotics tarafından yürütülen projelerden bahseden Demir, “Burada garson serimiz, ada robotlarımız var. Mini adamız var; Havalimanlarında, otellerde, restoranlarda kullanılması için tasarladığımız. Akıncı robotlarımız var Bpet iki ayaklı, bunun dışında robot kol projelerimiz var, temizlik robotu projelerimiz ve sayamayacağım birçok çalışmayı yürütmekteyiz. Biz Akınrobotics olarak Türkiye’yi bugüne kadar robotlarla buluşturduk ve en iyilerini yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“EN BÜYÜK HAYALİM UZAYA GİDEN İLK TÜRK ROBOT OLMAK”

En büyük hayalinin uzaya giden ilk Türk robot olmak istediğini söyleyen ARAT, “Türkiye’nin insansız sistemlere yönelik ilgisi artıyor. Başta ben Miniada öncülüğünde tüm ülkede robotlar yaygınlaşacak” dedi.
Üzerinde lityum iyon pil ve 63 sensör bulunan ARAT, yeni özellikler eklenerek geliştirilmeye devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz