İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesine tekme attı!

0
214

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Valiliği’nin dün “İstanbul’un Fethi’nin 567. Yıldönümü Kutlama Programı” kapsamında gittiği türbeye eli kıçında girerek çevresini dolaşmaya başladığında türbeyi tekmeledi.

İstanbul Valiliği, “İstanbul’un Fethi’nin 567. Yıldönümü Kutlama Programı” kapsamında, Fatih Camii bahçesinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Türbesi’ndeki anma töreni düzenledi.

Törene; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul
Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldı.

Sosyal mesafe kurallarına uyularak gerçekleştirilen anma töreninde, İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı Kur’an-ı Kerim okudu. Tören için türbeye gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun hareketi Bursa’yı 8 Temmuz 1920’de işgal eden Yunanlıların başında bulunan Venizelos’un oğlu Sofokles’in Osman Gazi Han’ın türbesini tekmelemesi gibi ‘Bir çağı kapatıp yeni bir çağı açan’ Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesini tekmeledi.

ELİ KIÇINDA TÜRBEYE GİRDİ BİR SÜRE SONRA TÜRBEYİ TEKMELEDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun türbeye eli kıçında girmesini peşine taktığı kameramana bizzat çektirdi. CHP’li İmamoğlu türbenin etrafını gezerken (videoda 8. saniye) Fatih Sultan Mehmed Han’ın türbesini tekmelediği görülüyor. Ancak görüntülerde kameraman İmamoğlu’nun ayağını çekmediği için bu net olarak görüntülenemiyor.

CHP’Lİ İMAMOĞLU KİMLERE NE MESAJI GÖNDERDİ?

Sosyal mesafe kurallarına uyularak gerçekleştirilen anma töreninde, İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı Kur’an-ı Kerim okudu. Akşam ise Ayasofya’da Fetih Suresi okundu. Dualar edildi. Fethin sinevizyon gösterimi ve havai fişek gösterisi ile Fetih coşkusu yaşandı.

Tören için türbeye gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun hareketi Bursa’yı 8 Temmuz 1920’de işgal eden Yunanlıların başında bulunan Venizelos’un oğlu Sofokles’in Osman Gazi Han’ın türbesini tekmelemesi gibi ‘Bir çağı kapatıp yeni bir çağı açan’ Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesini tekmeledi.

AYNI YUNANLI BİR ÖNDER GİBİ OSMANLI PADİŞAH TÜRBESİNİ TEKMELEDİ

Bursa’yı 8 Temmuz 1920’de işgal eden Yunanlıların başında bulunan Venizelos’un oğlu Sofokles, işgal askerleri ile birlikte ilk işi Osmanlı Devleti’nin kurucularının türbelerine saldırmak oldu.

Osmangazi ve Orhan Gazi türbesine girerek türbeyi tekmeleyen Sofokles:

“Kalk ey koca sarıklı, koca Osman! Kalk da torunlarının halini gör! Kurduğun devleti yıktık. Seni öldürmeye geldim!..”
Venizelos’un oğlu, ayağını sandukanın üzerine koyup kılıcına dayanarak fotoğrafçıya şöyle seslenmişti:

“Çek bakalım bir Bursa hatırası…” Sofokles, çektirdiği bu fotoğrafı Atina’ya gönderirken arkasına ise şu satırları yazacaktı: “Ordularımız Bursa’ya hakimdir. Şu anda Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman ayaklarımın altındadır. Bizans’ın intikamını aldım.”

CHP’Lİ İMAMOĞLU’NA BÜYÜK BİR TEPKİ VAR

CHP-İP ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘HDP PKK’nın uzantısıdır’ dediği HDP desteği ile İBB Başkanı olan Ekrem İmamoğlu’nun bu aşağılık ve adi hareketi vatandalar tarafından tepki gösterildi. Vatandaşlar twitterda #CHPliEdepsizEkrem ve #SaygılıOlYeter tagları ile İmamoğlu’na sert tepkiler verdi.

İşte sosyal medya twitterda İmamoğlu’nun bu saygısız hareketine tepkilerden bazıları:

– Atatürkçüler dürüst olun burası Anıtkabir olsa vereceğiniz tepki ne olurdu? Sizin hiç mi kutsalınız yok? Derdiniz tam olarak ne?

– Anıtkabirde de böyle mi yürürsünüz? Türbeye o şekilde giren biri Türk de Müslüman da olamaz. Bu hareket bilinçli kim ne derse desin bu görüntü bilinçli çekilmiş !!!

– Şu yürüyüşü Recep Tayyip Erdoğan anıtkabirde yapsaydı görün kıyameti!

– Ecdadımıza yapılana susmayın Müslümanlar!

– Geçmişte vefat eden bir büyüğünün kabrine elin götün de gidiyorsan bunu normal karşılaman da doğal,biz sevdiklerimizin kabrine elimiz götümüzde gitmiyorum,boş yapma.

– Terbiyesiz adam! Edep adaptan bi haber. Kibir şeytandandır.

– Sanki babasının çiftliğine giriyor saygısız din düşmanı

– Edepsizlik, başka bir şey değil. İstanbul’daki Bizans’ın Torunlarını anlarım da, Müslümanım diye geçinip de şuna oy verenler var ya, nasıl içinize siniyor bu adamın tavırları???

– Elini g*tünden çek demeleri gerekir

– Bu adam Müslüman değil ki türbeye saygısı olsun

– Kibir ehli edepsiz hayasız iş bilmez herif. İstanbul’un başına bunu musallat edenlerde bu işte ortaktır.

– Hemen kotu düşünmeyin. Eli g*tüne kaçmıştır belki o yüzden böyle yürüyordur.

– Ee adam haklı sen adamın atasını surlara gömersen oda hıncını kendince böyle ş.zlik olarak yapacak. Ve adiye oy veren milliyetçiler iyi baksın belki kanları donar tabi varsa

– Bundan adam olmaz. Terbiyesiz, hiç bir şeye layık değilsin, zaten değmezsin hiçbir şeye

– Kansızlar! Bu millet sizi alt edecektir. Burada bir kişi yoktur. Bir kaç devlet vardır . O ellerini arkana alıp o makamı terk edeceksin o da bizim ellerimizden olacak o zamana kadar ne yaparsam kardır kafasında devam et bakalım.

– Zalımın oğlu da yürüyor ha İstanbul’u üçüncü kez fethetmiş gibi, Fatih Sultan Mehmet gibi, Atatürk gibi ….

– Aynı şekilde anıtkabire gire bilir miydi? Aynı cürreti gösterip, kemalistleri karşısına alabilir miydi? Muhafazakar insanların çok değer verdiği bir yerde, bu cürreti gösteriyorsa o bizim utancımız. Affet bizi Atam Fatih han affet. Biz senin, mirasına sahip çıkamıyoruz…

– Bu yunan tohmu. Bunun başkaca bir izahı var mı?

– Ecdadına saygısı olmayan ya nasipsizdir, yada bizim ecdattan değildir.

– Bu adamın suratına bakınca ne olduğu belli değil mi? Birileri hemşeri ayağına İstanbul’u birileri de Kayserili diye Ankara’yı verdi dizlere müstahak böyle bakırköylük adamlar.

– Zihniyet ve tavır tek kelimeyle İğrenç ; midem bulanıyor şundan

– E zor napsın İstanbul tekfuru. Atalarını cehenneme gönderen insanlar yatıyor ne kadar saygısızlık etse kâr.

– Anıtkabir’e de böyle elin g*tünde gitsene

– Şu görüntüleri izleyince kanım dondu böyle rezil yol yordam bilmez biri İstanbul’a başkan olmuş. Ecdadına saygın hiç yok yoksa ziyaret ettiğin senin ecdadın değil mi bu nasıl bir tavır eli g*tünde gezmeler

– Adamın ecdadımızla İslamla dinimizle alakası yok ki lakayt hareketler geri zekalı basit adam

– Ecdadına saygısı olmayanın halkına hiç olmaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz