Eski CHP’li İBB Başkanı Nurettin Sözen: Ekrem İmamoğlu’na ulaşamıyorum!

12

Eski CHP’li İBB Belediye Başkanı Nurettin Sözen, Ekrem İmamoğlu’na ulaşamadığını belirtirken, “Önerilerimi istediğim gibi iletemiyorum. Ekrem Bey’le konuşmaya tartışmaya fırsat bulamıyorum” dedi.

Eski CHP’li İBB Belediye Başkanı Nurettin Sözen, Ekrem İmamoğlu’nun çalışmalarını değerlendirdi. Sözen, İmamoğlu ile eski bir belediye başkanı olarak önerilerini İmamoğlu’na iletemediğini söyledi.

1989-1994 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Nurettin Sözen Damga’ya konuştu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çalışmalarını ve kendi dönemini değerlendiren Sözen çok tartışılacak açıklamalarda bulundu.

‘İBB’NİN HİZMETLERİNİN TAMAMINI BAŞARILI BULUYORUM’ DİYEMEM

“İBB’nin hizmetlerinin tamamını başarılı buluyorum diyemem” diyen Nurettin Sözen, “Ama korona konusunda yaptıklarını çok başarılı buluyorum. Sayın İmamoğlu’nun ortaya attığı 5 bin yeni taksi girişimi çok büyük bir reformdur. Bu çok büyük bir olaydır. Belediye Başkanı’na sıkıntı verir ama doğrudur” açıklamasını yaptı.

“DALAN’IN SÖZLERİ TAMAMEN ABARTI”

Son günlerde çok tartışılan Haliç konusuna da değinen Sözen, selefi CHP’li Bedrettin Dalan’ın, “Haliçe bakınca gözlerimin rengini göreceksiniz” sözü için ‘tamamen abartı’ olduğunu belirten Sözen, “Dalan zamanında Haliç’e verilen bir su vardı, kirletmemesi için durdurduk. Haliç’in kenarına biyolojik arıtma tesis yaptık. Haliç yıllarca dolmuş. Biz bu sorunu üniversiteler ile birlikte çözmeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

“EKREM BEYE ÖNERİLERİMİ İLETEMİYORUM”

Nurettin Sözen, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kendisinden istifade edip etmediğinin sorulması üzerine, “Ben 66 yıllık partiliyim. Şu anda Türkiye’de yöneticilik yapmış olanların arasında Öymen’lerin haricinde en eski benim. Partimi de seviyorum. Hiçbir şekilde bir yere gitmeyi düşünmedim” dedi.

Nurettin Sözen, “Dolayısıyla partimin adayının kazanması için dua ettim. Ben inanmış bir insanım. Kazandığı için de şükrettim. Konumum bu. Tabi ki önerilerim eleştirilerim var. Önerilerimi istediğim gibi iletemiyorum. Ekrem Bey’le konuşmaya tartışmaya fırsat bulamıyorum. Size anlattıklarımın daha fazlasını kendisine anlatmaya hazırım. Çünkü İmamoğlu’nun başarılı olmasını çok istiyorum” dedi.

“YAVAŞ İLE İMAMOĞLU’NU KIYASLAMAK ELMA İLE ARMUDUN KARŞILAŞTIRILMASI GİBİ OLUR”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’la, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mukayese edilmesine de karşı çıkan Sözen, “Mansur Yavaş’la Ekrem İmamoğlu’nun yarıştırılması sosyal medyanın gündemi. Bu arada Belediye Başkanlığında gösterilen başarı bir başka yere ölçü olmaz. Elma ile armudun karşılaştırılması gibi olur. Belediye başkanlığı başka bir şey. İyi belediye başkanlığı yapan iyi milletvekilliği yapamayabilir. Çünkü ben ikisini de yaptım” tespitini yaptı.

“CHP’DE MURAT KARAYALÇIN’I DESTEKLEMEDİM”

1994 yerel seçimlerinde neden aday olmadığını da ilk kez açıklayan Nurettin Sözen, “O süreçte SHP’de Genel Başkanlık yarışı vardı. Sayın Murat Karayalçın ile Aydın Güven Gürkan yarışıyordu. Ben Aydın Güven Gürkan’ı destekledim. Murat Karayalçın Genel Başkan seçilince beni aday yapmayacaktı. Karayalçın seçildi ve ben de aday olmadım.

“ZÜLFÜ LİVANELİ BELEDİYECİ OLMADIĞINI SÖYLEYİP BİR HAFTA SONRA ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI”

Yine o süreçte adaylık için sayın Zülfü Livaneli’nin adı geçiyordu. Livaneli bana geldi, kendisinin belediyeci olmadığını ve adaylığı düşünmediğini söyledi. Fakat bir hafta sonra aday olduğunu açıkladı. Ayrıca Fransız bir araştırma şirketi benim aday olmam durumunda seçimi kazanacağımı yaptığı anketle ortaya koymuştu” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız