Hakan’dan Ekrem İmamoğlu’nu yıpratma iddiası: Organize dangalaklık

46

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu yıpratmak iddiası ile servis edilen ve infial yaratan İETT Sözcüsü Murat Ongun’un paylaştığı görüntüler için ‘Virüsü bulaştırmayı göze alarak böyle bir organizasyon yapmak… Organize kötülük değil, tam anlamıyla organize dangalaklıktır. İnsan hayatı söz konusu. Organize ya da değil… Otobüslerde meydana gelebilecek herhangi bir yığılma karşısında aciz mi kalınacak? ” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs ile mücadele için her gün sosyal mesafe vurgusu yapılırken geçtiğimiz günlerde İETT otobüsünde çekilen görüntüler için İBB Sözcüsü, Ekrem İmamoğlu’nu yıpratmak için “organize bir operasyon” değerlendirmesinde bulunmuş, otobüslerdeki yolcu sayısını kamuoyu ile paylaşmıştı. MOBESE kayıtlarında ise İBB Sözcüsü Murat Ongun’un yalan söylediği ortaya çıkmıştı.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, çok tartışılan konuyu bugünkü köşesine taşıdı. Hakan olayı şu şekilde değerlendirdi:

Biz her gün…

“Virüs dünyayı değiştiriyor. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ezberler bozulacak. Dayanışma artacak. Eski tür siyasi çekişmeler anlamsız kalacak. Yeni bir siyaset dili devreye girecek” falan derken…
İstanbul’un orta yerinden bir iddia yükseldi.

Çok tuhaf bir iddia…

İddia şu:

Güya sayıları 40-50 civarında olan bir grup “AK trol”… Örgütlenmişler, pazar günü sabahın altısında bir durakta buluşmuşlar ve gelen ilk belediye otobüsüne doluşmuşlar.

Amaçları şuymuş:

“Otobüsler tıklım tıklım, Ekrem İmamoğlu durumu idare edemiyor” algısı yaratmak.

Dün gün boyu bu iddia tartışıldı.

– Bir taraf şoförleri konuşturarak “organize kötülük” diye bas bas bağırdı.

– Öbür taraf “Görüntüleri yayınla, yalan söylüyorsun” diye bas bas bağırdı.

Her kafadan ayrı ses çıktı.

Eğer ortaya atılan bu iddia doğruysa…

İki şey söyleyeceğim:

– BİR: Virüse yakalanmayı ve virüsü bulaştırmayı göze alarak böyle bir organizasyon yapmak… “Organize kötülük” değil, tam anlamıyla “organize dangalaklıktır”. Öyle bir dangalaklıktır ki “Herkes evlerine kapanmışken pazar günü sabahın köründe nereye gidiyor bunlar?” sorusunun akıllara gelebileceğini bile hesaba katmamıştır. Öyle bir dangalaklıktır ki pazar günü sabahın köründe bu kadar insanın işine gücüne gidiyor olmasının, İmamoğlu yönetimindeki belediyeden ziyade AK Parti hükümetini zor durumda bırakacağını hesaba katmamıştır. İnanılır gibi değildir yani. Benim aklım almıyor en azından.

– İKİ: Organize dangalaklığın diğer tarafında ise belediyenin otobüslerden sorumlu birimi bulunmaktadır. 40-50 kişi aynı anda senin sorumlu olduğun otobüslere biniyorsa… Bu durumda otobüs şoförlerinin ne yapacağı belli değil midir? Otobüsün kenara çekilip ilgili mercilerin aranması gerekmiyor mu? Ya da başka bir şeyin yapılması? Ne yani? Herhangi bir kural belirlenmedi mi böyle durumlar için? Sınırlamalara uyulmadığında şoförün ne yapması gerektiği belli değil mi? İnsan hayatı söz konusu, insan hayatı! Organize ya da değil… Otobüslerde meydana gelebilecek herhangi bir yığılma karşısında aciz mi kalınacak?

Size bir şey söyleyeyim mi?

Hiç ama hiç merak etmeyin:

Bu virüs var ya bu virüs…

Bu türden tartışmaların tümünü söküp atacak dünyamızdan. Ezip geçecek bu tür fasaryaları… Her şey bittiğinde bu tür dangalaklıklar da bitecek.”

https://twitter.com/yenisafak/status/1244628826103197700?ref_src=twsrc%5Etfw

İBB’NİN YALANNII MOBESE KAYITLARI ORTAYA KOYDU

İBB Sözcüsü Murat Ongun’un, “organize bir operasyon” değerlendirmesinde bulunmuş, otobüslerdeki yolcu sayısını kamoyu ile paylaşmıştı. MOBESE kayıtlarından İBB Sözcüsü Murat Ongun’un yalan söylediği ortaya çıktı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun’un yalan söylediği belgelendi. Murat Ongun, 22 Mart Pazar günü 62 No’lu Kağıthane-Kabataş hattında çalışan İETT otobüsüne 1 yolcu bindiğine ilişkin iddiasının tamamen yalan olduğu ortaya çıktı. 22 Mart Pazar saat:06.22’de çekilen görüntülerde; 62 No’lu Kağıthane-Kabataş hattının geçtiği Harmantepe durağında 20 kişinin beklediği ve otobüse bindiği görülüyor.

GÖRÜNTÜLER YALANI ORTAYA ÇIKARDI

Murat Ongun, 22 Mart Pazar günü 62 No’lu Kağıthane-Kabataş hattında çalışan İETT otobüsüne 1 yolcu bindiğine ilişkin iddiasının tamamen yalan olduğu ortaya çıktı.

22 Mart Pazar saat:06.22’de çekilen görüntülerde; 62 No’lu Kağıthane-Kabataş hattının geçtiği Harmantepe durağında 20 kişinin beklediği ve otobüse bindiği görülüyor.

29 Mart Pazar günü 62 No’lu Kağıthane-Kabataş hattında çalışan 34 EH 8524 plakalı İETT otobüsüne Fazilet Durağı’ndan 47 değil 3 yolcunun bindiği ortaya çıktı.

“SENARYOLARINIZI ÇEKMEKÖY’DE ÇEKMİŞTİNİZ. OTOBÜSÜN KAMERA KAYITLARINI PAYLAŞIN”

Kağıthane Belediyesi; Murat Ongun’a çağrıda bulunarak 62 numaralı otobüsün kamera kayıtlarını paylaşmasını istedi.

Kağıthane Belediyesi’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada; Murat Ongun’un paylaşımı etiketlenerek, “Senaryolarınızı geçtiğimiz hafta Çekmeköy’de çekmiştiniz. Pazar sabahı 06:00’da 62 numaralı otobüse Fazilet Durağı’nda bir anda 47 kişinin nasıl bindiğini çok merak ediyoruz. Sayın Murat Ongun, 62 numaralı ilgili otobüsün kamera kayıtlarını paylaşmanızı rica ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

ONGUN, GERÇEK ORTAYA ÇIKINCA ÖZÜR DİLEDİ!

Murat Ongun’un, söz konusu paylaşımının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Ongun, Twitter’daki şahsi hesabından paylaştığı videodaki kişinin Çekmeköy Belediyesi’ne ait olmadığını, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeli olduğunu açıkladı ve Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’dan da özür diledi.

Murat Ongun, 21 Mart 2020 tarihinde yaptığı paylaşımda; “Dürüstlük ve şeffaflık temel ilkemiz. Bugün paylaştığım videodaki görevlinin @Cekmekoybeltr değil, İBB Park Bahçeler Müdürlüğü personeli olduğunu tespit ettik. Gerekli işlem yapıldı. Bu hatadan ötürü Belediye Başkanımız @AhmettPoyraz ‘dan özür dilerim. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerini kullandı.

Murat Ongun’un, daha sonra özür tweetini ve ilk tweetini silmesi dikkat çekti.

ÇEKMEKÖY BELEDİYESİ: EMEKÇİNİN EKMEĞİYLE OYNAMAYIN

Çekmeköy Belediyesi resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada; işçinin çalışmalarını titizlikle yaptığı ve fotoğraflarını büyük ihtimalle bilgilendirmek için çektiğini açıkladı.

Çekmeköy Belediyesi; Murat Ongun’u da etiketliyerek, “Biz özrü kabul ettik diyelim. Elde ettiğimiz görüntülerde bu işçinin, çalışmalarını titizlikle yaptığı görülüyor, fotoğrafları da büyük ihtimalle amirlerini bilgilendirmek için çekmiş. Umarız sizin yanlış yorumlarınızla emekçinin ekmeği ile oynanmamıştır” ifadelerini kullandı. Çekmeköy Belediyesi, söz konusu mesajına görüntüleri de ekledi.

POYRAZ: EKREM İMAMOĞLU ÖZÜR DİLESİN

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kurumundan ve mesai arkadaşlarından özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Poyraz, “Bizi trollükle suçlayan, böyle bir iftira ile gündemi meşgul etmekten hiç çekinmeyen İBB Sözcüsü Murat Ongun adına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun; kurumumuzdan, mesai arkadaşlarımdan ve kamuoyundan özür dilemesini bekliyoruz” dedi.

Ahmet Poyraz’ın açıklamasında şunları söyledi:

“Bütün dünya insan sağlığı için seferber olmuşken, siyasi hırslarını bir kenara koyamamış kişilerin ortaya attığı yalan ile ilgili, gecesini gündüzüne katarak çalışan mesai arkadaşlarımız adına açıklama yapmaktan utanç ve üzüntü duyuyoruz.”

“Mevsimlerin zor koşulları altında, her daim görevlerinin başında olan ve Çekmeköy ailemiz uykudayken bile çalışarak, sabah uyandıklarında temiz sokaklarda güne başlamalarını sağlayan, belediyemizin en çok ter döken bölümlerinin başında gelen ve her konuşmamda ilk sırada teşekkür ettiğim, temizlik görevlilerimizle ilgili bir iddia ortaya atıldı. Mesai arkadaşlarım arasında ekmeğine ihanet edecek bu tarz insanların olduğuna hiç ihtimal veremedik. “Beşerdir şaşar, oldu mu acaba?” diye hiç tereddüt etmedik. Hukukta iddia sahibi iddiasını kanıtlamak zorunda olsa da görüntülerle oluşturulan algı oyunu sonrasında, çamur at izi kalsın anlayışına mahal vermemek için ne yazık ki masumiyetimizi ispatlamak zorunda kaldık.”

“Öncelikle görüntülerdeki kişinin Çekmeköy Belediyesi personeli olmadığını altını çizerek ifade etmek istiyoruz. Çekmeköy Belediyesi temizlik personeli olarak görev yapan mesai arkadaşlarımız gri-kırmızı zeminli ve üzerinde belediye logomuzun olduğu kıyafetler giymektedir. Bizim personel kıyafetlerimizin içinde sarı bölüm barındıran bir kıyafet çeşidi yoktur.”

“İkinci olarak metroların içi, giriş ve çıkışları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olduğu için o bölgede bizim arkadaşlarımızın bulunması söz konusu değildir. Paylaşımı yapan yetkililerin, kendi personellerinin giydikleri kıyafetleri bilmediklerini düşünmek istemedik ve işin içinde başka bir iş mi var acaba diye araştırma yapmak zorunda kaldık. Yaptığımız araştırmalarda bütün veriler, görüntülerdeki kişinin İBB personeli olduğunu işaret ediyor. Elde ettiğimiz görüntülerde bu çalışan kişinin işine olan saygısı, çalışmalarını titizlikle yaptığı açık şekildegörülmektedir; fotoğrafları da büyük ihtimalle amirlerini bilgilendirmek amaçlı whatsapp grubundan paylaşmak için çekmektedir.”

“Bu trajikomik durumu en iyi ihtimalle, işleyişi bilmeyen basiretsiz yetkililerin rutin bir çalışma sistemini yanlış anlayarak siyasete alet etmek istemeleri ya da toplumsal acılar yaşanırken bazı kişiler için tatil rehaveti içinde olmanın bir alışkanlık halini aldığı şeklinde yorumluyoruz. Elimizdeki görüntülerin başını, sonunu keserek, İBB logosunun gözükmemesine dikkat ederek böyle bir algı oluşturulmasının planlanmış bir iftira olduğunu düşünmek istemiyoruz.”

“Hayatımın her döneminde siyaseti insana hizmet için yapmaya çalıştığıma, kimseyi hiçbir sebepten dolayı ayırmadığıma 11 yıldır hizmet ettiğim Çekmeköy ailem, üç kez bu görevi bana vererek şahitlik etmektedir. Her zaman temiz siyaseti savunmama rağmen, insanlarımızın can sağlığı derdine düştüğü bu dönemde bu tür bir konu ile gündeme gelmekten kendi adıma utanç duyuyorum.”

“Bu süreçte, sağlık çalışanlarının ardından gecesini gündüzüne katarak en çok ter döken çalışanlar grubuna giren, temizlik ve dezenfekte çalışmalarını yürüten mesai arkadaşlarıma özverili çalışmalarından dolayı bir kez daha kamuoyunun huzurunda çok teşekkür ediyor, içine çekildikleri bu durum için kendi adıma özür diliyorum. Görüntülerdeki ekmek parası için canla başla çalışan İBB çalışanının akıbetinin de kamuoyu vicdanı tarafından yakından takip edileceğini umuyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız