Ana Sayfa Şehir İstanbul Heykeline tablosuna sahip çıkan İmamoğlu Fatih’in İstanbul simgesi Ayasofya’ya sırt çevirdi!

Heykeline tablosuna sahip çıkan İmamoğlu Fatih’in İstanbul simgesi Ayasofya’ya sırt çevirdi!

21

Türbesini tekmelediği ile gündeme gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fatih’in heykelini dikeceğini açıklamış 6,5 milyon TL’ye aldığı sahte Fatih tablosu ile reklam yapmasına rağmen İstanbul Fetih simgesi ilk Cuma Namazının kılınacağı Ayasofya Camisi’sine sırt çevirdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Ayasofya’da ilk Cuma Namazına katılmayacağı açıklaması Yunan medyasında büyük yankı buldu. Atatürk’ün vasiyeti diye Fatih’in heykelini yapacağını açıklayan İmamoğlu sahte Fatih tablosu nedeniyle de tepki çekmişti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu seçim döneminde ‘Herkesi kucaklama’ söylemiyle Eyüp Sultan Camisi’ne giderek Kuran okumuş ve İslami kesime hoş, şirin kendi deyimi ile ‘Sevgi pıtırcığı’ olarak görünüp muhafazakâr kesimden oyları toplamıştı.

EYÜYSULTAN’DA KURAN HER AKŞAM 3-5 YERDE İFTAR

CHP’li İmamoğlu bununla da yetinmemiş Eyüp Sultan Hazretlerinin sandukasının kapalı alanını açtırmaya çalışmış ve görevlilerle tartışmıştı. İmamoğlu, domuz eti yediğini sosyal medyadan paylaşan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile tekrarlanan İstanbul seçimlerinde her akşam 3-5 iftara katılıp boy göstermişti.

FATİH’İN TÜRBESİNİ TEKMELEMESİ İLE GÜNDEME GELDİ

CHP’li Ekrem İmamoğlu yine Ermeni soykırım iddiasında bulunan ve birçok İslam ve Müslümanlara hakaret ve küfür twitleri ile gündeme gelen CHP’li Canan Kaftancıoğlu ile İstanbul’u fethi ile bir çağı kapatıp yeni bir çağı açan Fatih Sultan Mehmet Han’ın kabrini ziyaret ederek dualar etmişti.

SEÇİMLERDE CAMİ SEÇİM SONRASI KİLİSELERDEN ÇIKMADI!

CHP’li Ekrem İmamoğlu yine seçim döneminde Cuma namazlarına gidip, Cuma çıkışı açıklamalar yapmış ve bu davranışları ile Muhafazakar kesimden oy toplamayı başarmışlardı. Ancak İmamoğlu seçimlerden sonra pek fazla Camilerde görünmeyip, özellikle Hıristiyanların özel gün ve yılbaşında bizzat kiliselere giderek papazlarla hoş sohbet ettiğine dair pozlar verdi.

İBB MESCİTLERİNE KİLİT VURDU

İmamoğlu göreve geldikten kısa bir süre sonra İBB’ye bağlı bazı Camilerdeki İmam kadrolarını iptal etmiş ve sayısı belirsiz mescitlerin kapılarına kilit vurmuştu. Ve bugün geçmiş dönemde yapılan İBB’nin mescitlerinin birçoğu kapalı olduğu görülmektedir.

CHP’li Ekrem İmamoğlu Muhafazakâr kesime şirin görünmek için 29 Mayıs İstanbul’un Fetih yıldönümünde Fatih Sultan Mehmet Han’ı türbesinde anma programına katılmıştı. Ancak CHP’li İmamoğlu Fatih türbesine girerken eli kıçında olması ve sonrasında türbeyi tekmelemesi büyük tepki görmüştü.

FATİH’İN HEYKELİNİ DİKECEĞİNİ AÇIKLADI

Ekrem İmamoğlu, Belediye Başkanı olduğu İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesini tekmelemesini unutturmak ve yine Muhafazakar kesimin desteğini almak için “Atatürk’ün nasihati gereği” diyerek Fatih Sultan Mehmet Han’ın denizde bir heykelini yaptıracağını açıkladı.

SAHTE FATİH TABLOSU İLE REKLAM YAPTI

İmamoğlu bununla da yetinmeyip aldığı sahte Fatih Sultan Mehmet tablosu ile de reklam yapmış ve buna CHP İstanbul Milletvekili İlhan Keskin’de sert tepki göstermişti. İmamoğlu ve İBB için Suriçi Derneği, sahte Fatih tablosu nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağını açıklarken CHP’li Ekrem İmamoğlu Fatih’in İstanbul’un fetih simgesi olan Ayasofya’ya ise her daim sırt çevirmekten geri kalmadı.

YUNANLILARA ‘İSTANBUL’UN AYASOFYA GÜNDEMİ YOK’ DEDİ

Ayasofya’nın yeniden müzeye çevrilmesinden tam bir ay önce bir Yunan etkinliğine canlı yayında bağlanan CHP’li Ekrem İmamoğlu, “İstanbul ve Türkiye’nin Ayasofya gibi bir gündemi yok” diyerek niyetini açık bir şekilde ortaya koydu. İmamoğlu Ayasofya’nın müzeden Camiye çevrilmesini turist ziyareti ile para gelirinin biteceğini savundu.

AYASOFYA CAMİSİ’NİN AÇILMA SÜRECİNE ‘BASİT’ BAKMIYORMUŞ

Ayasofya müze vasfının iptali ile yeniden Cami vasfına geri dönmesi ile ota böceğe twit atan CHP’li Ekrem İmamoğlu adeta sessizliğe büründü. İmamoğlu günler sonra bir gazetecinin Ayasofya ile ilgili bir twit bile atmadığına dair tepkilerin olduğunu ifade edince İmamoğlu, “Ben bu sürece çok basit bakmıyorum” diye cevap verdi. İmamoğlu yine Ayasofya’nın Camiye çevrilmesini ülkeye maddi manevi bir katkısı olması halinde kendisinin de destekleyeceğini belirterek Ayasofya’nın Cami olmasına karşı çıktığını gösterdi.

FATİH’İN ŞEHRİ İSTANBUL FETİH SİMGESİ AYASOFYA’ÝA GİTMEYECEK

Ayasofya Camii’nde 24 Temmuz’da kılınacak Cuma namazına katılmayacağını duyuran CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun bu kararı Yunanistan’da geniş yankı buldu. Yunan medyasının büyük memnuniyet duyduğu İmamoğlu’nun kararı manşetlere taşındı.

Ayasofya’nın müzeden camiye dönüştürülmesi gündeme geldiğinde Yunanistan’daki bir konferansa video aracılığıyla katılan CHP’li Ekrem İmamoğlu Ayasofya’nın cami olmaması gerektiğini belirtmişti.

CHP’li Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak İstanbul’un fetih simgesi Ayasofya Camii’nde kılınacak Cuma namazına katılmak yerine 24 Temmuz’da Ankara’daki Lozan etkinliğine katılacağını açıkladı. Bu açıklaması ise en çok Yunan medyasında yankı buldu.

İMAMOĞLU’NUN KARARI YUNAN MEDYASINDA BÜYÜK YANKI BULDU

Yunanistan’da yer alan medya kuruluşları Ayasofya Camii’ndeki Cuma namazına İmamoğlu’nun katılmayacağı bilgisini aktarırken bu habere büyük yer verdi. Yunanistan’daki birçok medya kuruluşu Ayasofya Camii ile alakalı her ayrıntıyı anbean haberleştirmeyi sürdürüyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun Ayasofya Camii’ndeki Cuma namazına katılmaması Yunan medyasında manşetlere taşındı.

İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANI AYASOFYA CAMİSİNE DAVETİYE BEKLİYOR!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekremi İmamoğlu, dün katılmayacağını açıkladığı Ayasofya’da kılınacak ilk cuma namazı için Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan kendisine davet gelmediğini bahane ederek, “Davetiye gelmedi. Büyükşehir belediyesi olarak üzerimize düşen bütün vazifeleri yerine getiriyoruz. Sayın Valimiz görevlendirme istedi. Hem genel sekreterimizi hem de genel sekreter yardımcılarımızı görevlendirdik” dedi.

VALİLİK TALİMAT VERDİ: İBB GÖREVLİLERİ HİZMET EDECEK

İBB’nin Ayasofya’da ilk Cuma namazı için herhangi bir çalışması olmazken İstanbul Valiliği, Emniyet, Sağlık, Belediye Hizmetleri gibi kamu kurumlarının Ayasofya’da ilk Cuma Namazı için üzerine düşen görevler nedeniyle İBB’nin de yapacağı sorumlukları konusunda talimat verdi.

Fatih’in İstanbul’unda Büyükşehir Belediye Başkanı olan ancak Konstantinopolis Tekfuru gibi davranan CHP’li Ekrem İmamoğlu, kendinsin katılmayacağı Ayasofya’da ilk Cuma Namazı için İBB olarak herhangi bir etkinliğinin olmadığını ancak İstanbul Valiliğinin verdiği görevleri şu şekilde anlattı:

CHP’Lİ İMAMOĞLU: BANA DAVETİYE GELMEDİ ANKARA’YA GİDECEĞİM

“Orada on binlerce seccade dağıtımından tutun, bütün tuvaletleri lavaboları hizmete sokmaktan tutun, İETT otobüslerinin Yenikapı’da araçların park edilip taşınmasına varıncaya kadar lojistik, güvenlik, temizlik bütün ekiplerimizle Sultanahmet civarında, Valiliğimizin ön gördüğü ne varsa yerine getiriyoruz. Yarın Ayasofya Camii’nde düzenlenecek cuma namazı süresince bütün tedbirlerin alınması konusunda arkadaşlarım gereken vazifesini yerine getiriyor. Bana davetiye gelmedi. Her vatandaş gibi benim çalışma arkadaşlarımdan isteyen herkes gidebilir. Ben yarın Ankara’dayım. Hacı Bayram Veli Camii’ndeyim.”

TİYATRODA SON PERDE: DAVETİYE GELDİ KEŞKE TELEFONLA DA ARASALARDI

“Ayasofya konusuyla ilgili, salıdan beri, ‘Davetiye geldi, gelmedi’ diye soruluyor. Böyle bir husus, bizim gündemimizde açıkçası çok konuşulsun istemiyorum. Dün öğlen üstü davetiye özel kaleme ulaştı kargoyla. Keşke telefonla da arasalardı. Bu süreç, bir polemik konusu haline getirilmek istense de biz, o tarafında değiliz. Geçmişte Ayasofya Camii’ne ben gittim. Bunu, bir başkasının bilmesine gerek de yok. Yarın yine gideriz.”

Ancak CHP’li Ekrem İmamoğlu, Ayasofya Camisinin açılış günü 24 Kasım Cuma gününden iki gün önce 22 Temmuz’da Ayasofya’ya gitmeyeceğini ve Ankara’da olacağını açıklamıştı.

İŞTE CHP’Lİ İMAMOĞLU’NUN AYASOFYA’YA BAKIŞI

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız