İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Ayasofya Camii kararı sonrası dilini yuttu!

16

Seçimlerde Ayasofya önünde sırıtarak poz veren Yunanlıların büyük ilgisiyle karşılanan ve Yunan medyasına “Ayasofya gibi, bir gündemimiz yok” diyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ayasofya Camii kararı sonrası adeta dilini yuttu.

Mustafa Kemal Atatürk ve CHP’li bakanların kararı ile müzeye çevrilen Ayasofya Camii yeniden ibadete açılıyor. Yargıtay dün Ayasofya’nın müze vasfının yersiz olduğu gerekçesiyle 4 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya Müzesi’nin iptali kararname yazısını onaylayarak resmi gazete yayımlandı. Böylece Ayasofya Camii Diyanet İşleri Başkanlığına bağlanarak yeniden ibadete hazırlıklar başladı.

Dün gelişen bu karar Türkiye kadar tüm dünyada yankıları devam ediyor. Ülkemizdeki vatandaşlar Ayasofya’nın yeniden camii vasfına dönüşünü sevinçle karşılarken yine Müslüman ülkelerdeki halkta karardan memnuniyetini dile getiriyor.

Ayasofya karraı özellikle batı ülkelerinde de büyük yankı buldu. Başta Yunanlılar olmak üzere Hristiyan ülke yönetici ve halkı Ayasofya’nın Atatürk ve CHP’li bakanların müze kararının devam etmesini isterken bazıları ise küstah açıklamalarda bulundu.

Ayrı bir twitter hesabı ile uluslar arası mesajlar yayımlayan ve twitter hesabında “Official English account of the Mayor of Istanbul” yani “İstanbul Belediye Başkanı’nın resmi İngilizce hesabı” diye unvan kullanan CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu aradan bir gün geçmesine rağmen Ayasofya’nın yeniden Camii olarak ibadete açılma kararı ile ilgili hiçbir açıklaması olmadı.

“İMAMOĞLU 16 MİLYON ADINA SUSTU”

Her bir açıklamasında ’16 milyon için’ lafını kullanan CHP’li İmamoğlu, Ayasofya kararı açıklandıktan sonra twitter hesabında, süt dağıtımı ve dere temizleme gibi bir düzün çalışmaların videosu ile hazırlanan reklamda:“16 milyon İstanbullu ne istediyse biz onu yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz hep birlikte. #BirlikteBaşardık” ifadeleri kullanıldı.

İmamoğlu yine tüm dünyada yankı bulan İstanbul için tarihi ve manevi büyük bir önemi olan Ayasofya kararını görmezken Adana Büyükçehir Belediyesi’nin icra olayı için “En güzel #MakamOdası milletin sevgisidir” paylaşımında bulundu.

Yunan hayranlığı ile bilinen Ekrem İmamoğlu bugün de Srebrenitsa, “İstanbul’da Hasat Bayramımı” etkinliğini twitter hesabından canlı yayınlarken, Eski Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen’in vefatı nedeniyle taziye mesajı ve “Çiftçilere verdiğimiz sözü tuttuk. Ücretsiz 3.5 milyon fide dağıttık” mesajını paylaştı.

SEÇİMLERDE YUNAN MEDYASININ İLGİSİNİ ÇEKTİ

CHP-HDP ve İYİ Parti’nin ortak adayı Ekrem İmamoğlu yerel seçimlerde özellikle Yunan medyasının ilgisini çekti. Yine bir çok batı medyasının da ilgi odağında olan İmamoğlu seçimleri kazanınca Yunan medyası hakkında “İstanbul’u fetheden Yunanlı” başlığı ile haber yapıldı.

CHP’li Ekrem İmamoğlu Ayasofya’nın Yargıtay kararının tartışıldığı günlerde yine Yunan medyasına bir açıklama yaparak, Türkiye ve İstanbul’un Ayasofya gibi bir gündeminin olmadığını açıkladı. İmamoğlu ayrıca dolaylı şekilde Ayasofya’nın müze olarak kalmasını savunarak, “Ben ne İstanbul’un nede Türkiye’nin böyle bir gündeme ihtiyaç duyduğunu düşünmüyorum. Bu tür konular hassas tartışılmalıdır. Hem tarihsel ölçeğinde hem finans ölçeğinde hassas tartışılmalıdır.” Açıklaması ile turistlerin müze giriş ücreti gelirine atıfta bulundu.

İmamoğlu’nun konuştuğu Yunan etkinliği panelinde bulunan Yunanistan Atina Belediye Başkanı Bakoyannis ise CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sözlerine destek vererek Ayasofya’nın dünya kültür mirası olduğunu belirtip, “Hristiyanların İstanbul’a gösterdiği özel sevginin bazen yok yere gerginliklere yol açtığı” görüşünü savundu.

İMAMOĞLU FATİH SULTAN MEHMET HAN’IN TÜRBESİNİ TEKMELEDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Valiliği’nin 29 Mayıs 2020’de “İstanbul’un Fethi’nin 567. Yıldönümü Kutlama Programı” kapsamında gittiği türbeye eli kıçında girerek çevresini dolaşmaya başladığında türbeyi tekmeledi.

Törene; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldı.

İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı Kur’an-ı Kerim okudu. Tören için türbeye gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun hareketi Bursa’yı 8 Temmuz 1920’de işgal eden Yunanlıların başında bulunan Venizelos’un oğlu Sofokles’in Osman Gazi Han’ın türbesini tekmelemesi gibi ‘Bir çağı kapatıp yeni bir çağı açan’ Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesini tekmeledi.

CHP’li Ekrem İmamoğlu bu video için hiçbir açıklama yapmazken vatandaşlar sert tepki gösterdi.

FATİH’İN SAHTE TABLOSU İLE REKLAM YAPTI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fatih Sultan Mehmet Han’ın fethederek Anadolu’yu Türklere vatan yapmanın önünü açan İstanbul’un fetih simgesi Ayasofya Caminin yeniden ibadete açılma kararına halen sessiz kalırken, Ünlü ressam “Bellini’nin resmettiği tahmin edilen” diye açıklanan Fatih tablosu için 16 milyonun hakkı olan İBB bütçesinden 6.5 milyon lira ödedi. Tablonun sahte olduğu açıklanınca İBB’nin bu parayı kimlere ödediği sorularak tepki gösterildi.

CHP’Lİ MİLLETVEKİLİ İLHAN KESİCİ’DEN SAHTE FATİH TABLO TEPKİSİ

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici sahte Fatih tablo olayına şu şekilde tepki gösterdi: “İBB Fatih tablosu getirdi. Bu çok ayıp. ‘Yaşa varol belediye başkanı Fatih’in tablosunu getirdi’ falan. Belli’nin onda bir yada yüzde bir ayarında bir ressam Fatih tablosunu yapacak ve bunu müzayedeye koyanlar bunun inmidir cinmidir ne olduğunu söylemeyecek. Böyle bir şey olabilir mi ya? Bu tablo Bellini’nde değil kimin ne olduğu da belli değil. Bu böyle reklam yapılmaz. Bir hafta böyle reklam yapıldı.

“BU KENDİ BELEDİYEMİZ BUNUNLA REKLAM YAPMASI ÇOK YANLIŞ”

Bu kendi belediyemiz. Çok yanlış kardeşim. Kim ya bu? Ressamı kim? Bu soru üzerine yeni gelen cevap ne? “Bellini’nin atölyesinde resmedildiği zannedilen.” Bu ne ya? Böyle bir ciddiyetsizlik olurmuymuş yani? İstanbul Belediyesi hoşuna gider böyle bir tabloyu. Alayım der, alır. Ama bir hafta böyle bir reklam için inmi cinmi belli olmayan bir şey için. Eğer bu Bellini’nin yapmış olduğu bir tablo olsaydı bu 6.5 milyon TL etmez en az 6.5 milyar TL ederdi.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız