İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Ayasofya Camisi için ‘tiyatro’ oynadı!

15

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 45 gün içinde yaptığı Ayasofya Camisi ile ilgili açıklamaları adeta tiyatroya döndü. İmamoğlu en son Ayasofya için davetiyenin yanı sıra telefon ile aranmasını savundu.

Seçimlerde Yunan medyasından büyük bir ilgi ile karşılanan CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu 45 günde bir çok kez Ayasofya Camisi ile ilgili açıklamalarda bulundu. CHP2İmamoğlu’nun açıklamaları tiyatroyu aratmadı.

FATİH’İN TÜRBESİNİ TEKMELEMESİ İLE GÜNDEME GELDİ

CHP’li Ekrem İmamoğlu yine Ermeni soykırım iddiasında bulunan ve birçok İslam ve Müslümanlara hakaret ve küfür twitleri ile gündeme gelen CHP’li Canan Kaftancıoğlu ile İstanbul’u fethi ile bir çağı kapatıp yeni bir çağı açan Fatih Sultan Mehmet Han’ın kabrini ziyaret ederek dualar etmişti.

FATİH’İN HEYKELİNİ DİKECEĞİNİ AÇIKLADI

Ekrem İmamoğlu, Belediye Başkanı olduğu İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesini tekmelemesini unutturmak ve yine Muhafazakar kesimin desteğini almak için “Atatürk’ün nasihati gereği” diyerek Fatih Sultan Mehmet Han’ın denizde bir heykelini yaptıracağını açıkladı.

“İSTANBUL VE TÜRKİYE’NİN AYASOFYA GİBİ BİR GÜNDEMİ YOK”

CHP’li Ekrem İmamoğlu Ayasofya’nın Danıştay kakarının beklendiği 2 Temmuz tartışmalarının olduğu 11 Haziran’da bir Yunan etkinliğine canlı yayında bağlanıp, “İstanbul ve Türkiye’nin Ayasofya gibi bir gündemi yok” dedi. CHP2li İmamoğlu, Ayasofya Müzesinin turistlerden kazanılan bilet parasını gerekçe göstererek Cami olmasına karşı çıktı.

SAHTE FATİH TABLOSU İLE REKLAM YAPTI

İmamoğlu bununla da yetinmeyip aldığı sahte Fatih Sultan Mehmet tablosu ile de reklam yapmış ve buna CHP İstanbul Milletvekili İlhan Keskin’de sert tepki göstermişti. İmamoğlu ve İBB için Suriçi Derneği, sahte Fatih tablosu nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağını açıklarken CHP’li Ekrem İmamoğlu Fatih’in İstanbul’un fetih simgesi olan Ayasofya’ya ise her daim sırt çevirmekten geri kalmadı.

AYASOFYA CAMİSİ’NİN AÇILMA SÜRECİNE ‘BASİT’ BAKMIYORMUŞ

Ayasofya müze vasfının iptali ile yeniden Cami vasfına geri dönmesi ile ota böceğe twit atan CHP’li Ekrem İmamoğlu adeta sessizliğe büründü. İmamoğlu günler sonra bir gazetecinin Ayasofya ile ilgili bir twit bile atmadığına dair tepkilerin olduğunu ifade edince İmamoğlu, “Ben bu sürece çok basit bakmıyorum” diye cevap verdi. İmamoğlu yine Ayasofya’nın Camiye çevrilmesini ülkeye maddi manevi bir katkısı olması halinde kendisinin de destekleyeceğini belirterek Ayasofya’nın Cami olmasına karşı çıktığını gösterdi.

FATİH’İN ŞEHRİ İSTANBUL FETİH SİMGESİ AYASOFYA’ÝA GİTMEYECEK

Ayasofya Camii’nde 24 Temmuz’da kılınacak Cuma namazına iki gün kala 22 Temmuz’da katılmayacağını duyuran CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun bu kararı Yunanistan’da geniş yankı buldu. Yunan medyasının büyük memnuniyet duyduğu İmamoğlu’nun kararı manşetlere taşındı.

İSTANBUL BAŞKANI AYASOFYA CAMİSİ İÇİN DAVETİYE BEKLİYOR!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekremi İmamoğlu, dün katılmayacağını açıkladığı Ayasofya’da kılınacak ilk cuma namazı için Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan kendisine davet gelmediğini bahane ederek, “Davetiye gelmedi. Büyükşehir belediyesi olarak üzerimize düşen bütün vazifeleri yerine getiriyoruz. Sayın Valimiz görevlendirme istedi. Hem genel sekreterimizi hem de genel sekreter yardımcılarımızı görevlendirdik” dedi.

AYASOFYA CAMİSİ YERİNE CHP’Lİ YENİ MAHALLE BELEDİYESİNE GİTTİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Ayasofya Camisinin açılışı Cuma Namazına katılmamak için ürettikleri mazeretleri adeta tiyatroya döndü. Hıristiyanların özel günlerini bizzat kiliselere giderek kutlayıp ayinlere katılan CHP’li Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un fetih simgesi Ayasofya’nın yeniden ibadete açılma gibi tarihi günde Ankara’da CHP’li Yenimahalle Belediye Başkanını ziyaret gerekçesi ile katılmadı.

CHP’li İmamoğlu, gazetecilerin, “Ayasofya ile ilgili bir değerlendirmeniz olacak mı? Davet gelmedi demiştiniz…” sorusuna, şu yanıtı verdi:

TİYATRODA SON PERDE: DAVETİYE GELDİ KEŞKE TELEFONLA DA ARASALARDI

“Ayasofya konusuyla ilgili, salıdan beri, ‘Davetiye geldi, gelmedi’ diye soruluyor. Böyle bir husus, bizim gündemimizde açıkçası çok konuşulsun istemiyorum. Dün öğlen üstü davetiye özel kaleme ulaştı kargoyla. Keşke telefonla da arasalardı. Bu süreç, bir polemik konusu haline getirilmek istense de biz, o tarafında değiliz. Geçmişte Ayasofya Camii’ne ben gittim. Bunu, bir başkasının bilmesine gerek de yok. Yarın yine gideriz.”

Ancak CHP’li Ekrem İmamoğlu, Ayasofya Camisinin açılış günü 24 Kasım Cuma gününden iki gün önce 22 Temmuz’da Ayasofya’ya gitmeyeceğini ve Ankara’da olacağını açıklamıştı.

İŞTE CHP’Lİ İMAMOĞLU’NUN TİYATROYA DÖNEN AYASOFYA AÇIKLAMALARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız