İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu belediyedeki yolsuzluklar belgelerle açıklanıyor!

0
36

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, göreve başladıktan yaklaşık bir ay sonra mali olarak iyi yönetilmediğini söylediği İBB’de “Bizi rahatsız eden veriler de elimizde var” demişti. İBB’de yolsuzluklar ortaya çıkmaya başladı!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, göreve geldikten yaklaşık bir ay sonra 29 Temmuz 2019’da bir Alman DW Türkçe’ye (Deutsche Welle) yaptığı açıklamada İBB’de ki yolsuzluklar olduğunu iddia ederek, ““Şirketler tarafından yönetilen bütçe, toplam bütçenin yaklaşık üçte ikisi. Böyle bir ortamda şirketlerin sayıştay tarafından denetlenmediği yerde ister istemez şüpheleriniz çok daha yoğun olabiliyor. Bizi rahatsız eden veriler de elimizde var. Bu yönüyle şeffaflığı ele alan bir belediye yönetimini devreye sokacağımız için ne yazık ki tespitlerimizin daha da büyüyeceğiniz görüyoruz. Mali yönden de iyi yönetilmeyen bir belediye olduğunu gözlemledik.” açıklamasını yapmıştı.

CHP-İYİ Parti’nin resmi Millet İttifakı ve HDP desteği ile belediye başkanı seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu açıklamasından yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen belgeli bir yolsuzluk açıklaması yapmadı.

Ancak Ekrem İmamoğlu, görevinin daha birinci yılını doldurmadan belgeli yolsuzluklar ortaya çıkmaya başladı.

HEM REKLAM HEM VURGUN!

Gazeteci Süleyman Özışık ve Sadık Albayrak, CHP yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin reklam panoları üzerinden yaptığı milyonlarca liralık rüşvet düzenini ifşa etti.

Marka Danışmanı Sadık Albayrak, Gazeteci Süleyman Özışık’ın YouTube kanalında gündeme bomba gibi düşecek olan açıklamalarda bulundu.

Albayrak’ın iddiasına göre, İstanbul’un ana caddelerinde bulunan binaların cephelerine reklam vermek isteyen şirketler CHP tarafından adeta soyguna uğratılıyor.

AK PARTİ DÖNEMİNDE METREKARE BAŞINA YAPILACAK OLAN VERGİ ÖDEMESİ YETERLİ OLUYORDU

AK Parti döneminde, İBB’nin alanına giren caddelerdeki binaların cephelerine reklam panosu yerleştirmek isteyen firma yetkilileri, bina sahibiyle anlaşarak İBB’ye başvuru yapıyorlardı.

Devam eden süreçte belediyeye sadece mevzuatın öngördüğü vergi ödenerek işlem tamamlanıyordu.

Buna göre AK Parti yönetiminde 2020 yılı itibariyle metrekare başına yaklaşık 90 TL olarak belirlenen vergi ödemesi yapılarak işlem tamamlanıyordu.

İBB ONAYI OLMAZSA REKLAM PANOSU ASILAMIYOR

Mevzuat gereğince reklam ilanı için İBB’nin onay vermemesi durumunda, bina sahibiyle anlaşılmış dahi olsa reklam panosu asılamıyor. Bu sebeple vatandaşlar, bina sahibiyle anlaşmalarında öngörülen şartları yerine getirerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvuru yapıyorlar.

CHP’Lİ İMAMOĞLU YÖNETİMİ REKLAM PANOLARINI ‘RÜŞVET’ KAPISI OLARAK KULLANMAYA BAŞLADI! PARAVAN ŞİRKET: KÜLTÜR A.Ş

Fakat İBB’nin Ekrem İmamoğlu başkanlığıyla CHP yönetimine geçmesiyle birlikte işlemler tepeden tırnağa değiştirilerek işin içine yolsuzluk karıştırıldı.

Normal şartlarda çok basit bir şekilde mevzuatta belirtilen verginin ödenmesiyle halledilen bu işlem artık eskisi gibi olmuyor. CHP’nin ilan prosedürü şu şekilde işliyor:

Bina sahibiyle anlaşarak yapının cephesine reklam panosu asmak isteyen şirket yetkilileri, daha önce hiç örneği bulunmayan bir uygulama ile önce İBB Kültür A.Ş’ye yönlendiriliyor.

RÜŞVETİ VERMEYİ KABUL ETMEYENLERE İZİN ÇIKARMIYORLAR

Belediye şirketi olan Kültür A.Ş aracılığıyla reklam vermek isteyen vatandaşlardan kitabına uygun bir rüşvet talep ediliyor.

Bu rakamlar yıllık 200 bin TL’den başlayarak milyon liraları buluyor…

Gazeteci Albayrak, İBB tarafından hukuka aykırı olarak talep edilen rüşveti ödemek istemeyen firmaların reklam taleplerine İBB tarafından izin çıkarılmadığını ve bu firmaların engellendiğini söyledi.

YANDAŞ REKLAM ŞİRKETİNE PARA AKITIYORLAR

Sadık Albayrak’ın ortaya attığı bir iddia da İBB’nin, seçimden önce CHP’ye reklam yeri tahsis eden bir ismin firmasına ayrımcılık yaptığı.

Albayrak’ın söylediklerine göre İBB, bu yandaş firmayı taşeron gibi kullanarak bütün işlerinde önünü açıyor ve aslan payının o şirkete gitmesini sağlıyor.

SİT ALANLARINA REKLAM PANOLARI KURULMAYA BAŞLANDI

Albayrak’ın açıklamalarına göre İBB’nin ‘yolsuzluk’ skandalları bunlarla da sınırlı kalmıyor…

AK Parti döneminde reklam panosu yerleştirilmesine izin verilmeyen sit alanlarına CHP’li İBB tarafından izin çıkarılmaya başlandı.

Özellikle Karaköy ve Bağdat Caddesi bölgesinde bu reklam alanlarının açıkça arttığı gözlemleniyor.

Peki bu paralar kimin cebinde kalıyor?

Bu arttırılan reklam alanları sayesinde hangi yandaş şirketlerin cebine ne kadar para aktarılacağı ve kimlerin zengin edileceği ise henüz bilinmiyor.

CHP REKLAM FİRMALARINI YOLSUZLUKLA SÖMÜRÜYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yönetiminden konuya dair bir açıklama yapılıp yapılmayacağı bilinmezken, Albayrak, reklam firmalarının bu durumdan çok büyük sıkıntı yaşadığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz