İmamoğlu’ndan Türkçe Ezan Açıklaması: 10’lu yaşlarda defalarca camilerde ezan okudum

0
72

İBB’nin Şeb-i Arus törenlerinde Türkçe Ezan ve Türkçe Kuran okutulmasına tepkiler sürerken Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “10’lu yaşlarda defalarca da köy camilerinde ezan okumuş birisiyim” diye açıklama yaptı.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesinin geçen hafta düzenlediği Şeb-i Arus törenlerinde ezanın ve Kur’an-ı Kerim’in Türkçe okutulmasına tepkiler sürüyor.

İBB Başkanı Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkçe Ezan ve Türkçe Kuran okutulmasına karşı verilen tepkilere cevap verdi.

“MEVLANA’NIN ŞAHSİYETİNE ÇOK AYIP EDİYORLAR”

Ekrem İmamoğlu “Bir kere Şeb-i Arus’da ezan yok. Türkçe ezan istismarı da var burada; çok acı. Bugünün gündemi üzerinden bunu yapan insanların makamları da önemli. Öyle ifadelerde bulunuyorlar ki; ‘Şeb-i Arus’da naatlar, beyitler de Arapça okunmalı’ vesaire gibi. Bir kere naatlar ve beyitler, Şeb-i Arus’da Farsça’dır. Bu tarzı ve yaklaşımı ortaya koyan, çok ayıp ediyor. Hem Mevlana’nın maneviyatına hem Şeb-i Arus sürecine çok ayıp ediyor” açıklamasını yaptı.

“BENCE KUR’ANIN ARAPÇA OKUNMASI GEREKİR”

İmamoğlu, “Bence de Şeb-i Arus töreninde, Yüce Kur’an’ın Arapça okunması gerekir. Bunu derken, unutmayalım ki, dilimiz bizim için önemli. Dilimizi yok sayarak, anlatırken Türkçe’mizi düşmanlaştırma çabalarıyla tanımlama yapmanın da büyük bir yanılgı olduğunun altını çizmek isterim” dedi.

“10 YAŞLARDA CAMİLERDE DEFALARCA EZAN OKUYORDUM”

“6’lı, 7’li yaşlardan itibaren dini eğitim almış birisiyim. 10’lu yaşlarda defalarca da köy camilerinde ezan okumuş birisiyim. O yüzden işlerine baksınlar. Bu işler üzerinden, siyasi fayda elde etmeye siyasi rant elde etmeye çalışmasınlar” diyen İmamoğlu, Diyanet’e de cevap verdi.

İMAMOĞLU DİYANET CEVAP VERDİ:

Tartışmayı Türkçe düşmanlığı olarak yansıtan İBB Başkanı “Kur’an-ı Kerim’in meal ve tefsirlerini okumak gerekli olmakla birlikte okunan bu tercümelerin ‘Kur’an’ olarak isimlendirilmesi caiz olmadığı gibi mealin Kur’an- Kerim yerine okunması da doğru değildir” şeklinde açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanlığı’na şöyle karşılık verdi.

“CAT STEVENS İNGİLİZCE OKUYARAK MÜSLÜMAN OLDU”

İmamoğlu, “Neymiş efendim, ‘Başka bir dilde okunduğu zaman Kur’an olamaz.’ Yıllarca basın yazdı, çizdi okudu ve Türkiye’de hayranlıkla takip ettik: Cat Stevens. Biliyorsunuz Müslüman olmuştu ve Yusuf İslam adını almıştı. Cat Stevens, tahmin ettiğiniz gibi Arapça bilen biri değildi. İngilizce okuyarak Müslüman olmayı tercih etti. Yani, çok sığ bir akıl ve çok sığ bir tarif. Yani, Türkçe’mizi düşmanlaştırmaya çalışmak, başka bir boyuta taşımak çok ayıp.” Açıklaması ile İBB Başkanı İmamoğlu, meal ile Kur’an-ı Kerim’i bir tuttu.

MEALE KUR’AN-I KERİM DENİLEMEZ

Diyanet’ten yapılan açıklamada Kuran’ı Kerim ile meal arasında ki farkı şu şekilde açıklanmıştı: “Kur’an-ı Kerim, lafzı ve manasıyla mucizedir. Kur’an-ı Kerim’in Arapça olduğunu ifade eden ayetlerden, sadece mananın değil, lafızlarının da Kur’an kavramının içeriğine dahil olduğu açık ve kesin bir şekilde anlaşılmaktadır. Kur’an-ı Kerim’in tercümesine ‘Kur’an’ denilemeyeceği ve tercümesinin Kur’an hükmünde olmadığı konusunda İslam alimleri görüş birliği içindedir. Yüce Rabb’imizin öğütleri ve buyruklarını öğrenmek maksadıyla, Kur’an-ı Kerim’in meal ve tefsirlerini okumak gerekli olmakla birlikte okunan bu tercümelerin Kur’an olarak isimlendirilmesi caiz olmadığı gibi mealin Kur’an yerine okunması da doğru değildir. İbadet olarak okunduğunda Kur’an asli lafızlarıyla okunmalıdır. Kur’an’ın meal, tercüme ve tefsirlerini okumanın hükmü başka, bu tercümeleri Kur’an yerine koymanın ve Kur’an hükmünde tutmanın hükmü ise bambaşkadır.”

İBB Şeb-i Arus töreninde Türkçe Ezan ve Türkçe Kuran okuttu!

İMAMOĞLU’NDAN AKİT GAZETESİ’NE ‘HAYVAN EKREM’ TEPKİSİ

Basın toplantısında Akit TV muhabiri, Halk Ekmek ve Ulaşımda korona bulaşı hakkında birer soru sordu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Akit Gazetesi’nde ‘Hayvan Ekrem’ yazıldığı için soruya cevap vermeyeceğini söyledi.

Bugünkü Akit gazetesinde İmamoğlu hakkında “Hayvan, Ekrem’in umurunda değil” başlığıyla bir haber servis etmişti. Söz konusu haber hatırlatan İmamoğlu, “Bence çalıştığınız yer bir gazete değildir. Sizin yayın organınızın sorusuna cevap vermeye tenezzül etmem.” diye yanıt verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz