İsveç medyası Ambulans Uçakla Türkiye’ye getirilen Gülüşken ailesini konuşuyor

24

Türk hastanın ambulans uçakla Türkiye’ye getirilmesi İsveç basınında büyük yankı buldu.

İsveç’in Malmö kentinde Covid-19 koronavirüs testi pozitif çıkmasına rağmen tedavi edilmeyerek evine gönderilen 47 yaşındaki Emrullah Gülüşken’in, çocukları Esma, Samira ve Mahmut’la Türkiye Sağlık Bakanlığının ambulans uçağıyla Türkiye’ye getirilmesi İsveç medyasında büyük yankı buldu.

İsveç’in önemli gazetelerinden Aftonbladet, “İsveç’te tedavi edilmedi, Türkiye’ye ambulans uçakla götürüldü” başlığıyla duyurduğu haberde, hasta Emrullah Gülüşken’in kızları Leyla ve Samira Gülüşken’in sosyal medyadan yardım çağrısı yaptığı hatırlatıldı.

Bu çağrıya Twitter hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ”Baban için hastanemiz, hekimlerimiz hazır.” mesajıyla karşılık verdiği vurgulandı.

Gazeteye açıklamalarda bulunan Gülüşken’in İsveç’te kalan kızı Leyla Gülüşken, hastalıktan dolayı babasının öleceğini sandıklarını söyledi.

Babasının Covid-19 koronavirüs testinin pozitif çıkmasına rağmen eve gönderildiğini hatırlatan Gülüşken, çaresiz biçimde sosyal medyadan yardım istediğini ve Türkiye’nin yardıma çok çabuk cevap vererek hemen uçak ambulans gönderdiğini anlattı.

İsveç devlet televizyonu SVT ise haberinde, İsveç’te tedavi göremeyen Covid-19 hastası bir babanın kızlarının sosyal medyadan yardım isteğine Bakan Koca’nın cevap verdiğini vurguladı.

Expressen gazetesi ise ”Koronavirüs hastası tedavi olamayınca Türkiye’ye uçtu” başlığıyla okuyucularına duyurduğu haberinde, Covid-19 hastası bir babanın çocuklarının sosyal medyada yayımladığı videonun ses getirdiğini aktardı.

Türkiye’nin ambulans uçak gönderip Gülüşken ailesi fertlerini, Malmö Sturup Havalimanı’ndan alarak Türkiye’ye götürdüğü hatırlatılan haberde, Skona İl Genel Meclisi Başkanı Jimmy Gottfridsson’un, “Birçok koronavirüs hastası hastanede tedavi olmuyor, evde karantina altında tutuluyor.” açıklamasına yer verildi.

SVD gazetesi “Türkiye Strump Havalimanı’ndan hasta aldı” başlığı ile haberi okurlarına duyururken, 47 yaşındaki Kovid-19 hastası bir babanın kızlarının sosyal medyada yardım isteklerinin Türkiye tarafından karşılandığı bildirildi.

LEYLA’NIN YARDIM ÇAĞRISI KARŞILIK BULDU

İsveç’in Malmö kentinde, yeni tip koronavirüs testi pozitif çıkmasına rağmen tedavi edilmeyerek eve gönderilen 47 yaşındaki Emrullah Gülüşken’in kızları Samira ve Leyla Gülüşken, sosyal medyadan yardım çağrısı yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yardım çağrısı ve görüntüler üzerine devreye girerek hastaların Türkiye’ye getirilmesi için ambulans uçak gönderilmesi talimatı verdi.

Emrullah Gülüşken ve çocuklarını taşıyan ambulans uçak, saat 13.30’da Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaştı. Uçağın iniş yapmasının ardından sağlık görevlileri Emrullah Gülüşken ve çocukları, yapılan kontrollerin ardından havalimanında bekletilen ambulanslarla Ankara Şehir Hastanesine sevk edildi.

LEYLA’DAN TEŞEKKÜR MESAJLARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İsveç’ten getirilen Emrullah Gülüşken’in kızı Leyla ile telefonda görüştü.

Bunun üzerine Leyla Gülüşken sosyal medyadan teşekkür mesajları yayınladı. Leyla, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı Koca ve İletişim Başkanı Altun’a teşekkür etti.

Leyla, ayrıca telefonla arayarak telefon görüşmesi yaptığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ayrıca teşekkür etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız