İtalya’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 12 bin 428’e yükseldi

32

İtalya’da Covid koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 837 artarak 12 bin 428’e yükseldi.

İTALYA’DAN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR MESAJI: İTALYA SENİ SEVİYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, koronavirüs ile mücadele kapsamında İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile telefonda görüştü. Görüşmede İtalyan Bakan, Türkiye’nin desteği ve işbirliği için Çavuşoğlu’na teşekkür etti.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, telefon görüşmesi, Di Maio’nun talebi üzerine gerçekleşti.

Görüşmede, Di Maio, Bakan Çavuşoğlu’na yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede Türkiye’nin desteği ve iş birliği için teşekkür etti.

İTALYA SENİ SEVİYOR

Covid19 koronavirüs salgınıyla ilgili mücadelesini sürdüren Türkiye bir yandan da diğer ülkelere yardımcı olmaya çalışıyor.
Öte yandan, Türk Kızılayı’nın tıbbi malzeme yardımları, salgının en fazla etkilediği ülkelerden İtalya’ya geçtiğimiz günlerde ulaşmıştı. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Başkanı Francesco Rocca yaptığı paylaşımda “Türk Kızılayı gönüllülerine ve Türkiye’ye teşekkürler” ifadelerini kullanmıştı. AB üyesi olmasına rağmen AB ülkeleri tarafından adeta kaderine terk edilen İtalyanlar sosyal medya üzerinen Türkiye’ye şükranlarını sundu.

İtalyanlar, “Türkiye’nin cömertçe bağışladığı bir sürü koruyucu cihaz bu gece geldi. Kızılay gönüllülerimizde. Türk kardeşlerimize çok teşekkürler”, “Kızılay Türkiye’den ülkemizin kırmızı bölgelerine tıbbi malzeme gönderiyor. Gösterdikleri büyük dayanışmadan dolayı Türkiye’ye teşekkürler”, “Türkiye’ye insani yardım için çok teşekkür ederim. İtalya seni seviyor. Birlikte başaracağız” mesajlarını sıklıkla paylaştılar.

GERÇEK DOST BELLİ OLUYOR

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Macaristan’a, Türkiye’nin de üyeleri arasında yer aldığı Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi-Türk Konseyi) ülkelerinden ve Çin’den yardım geldiğini söyledi. Salgınla mücadelede AB’nin yetersiz kaldığına dikkati çeken Orban, “Çin’den yardım aldık ve Macaristan’ın gözlemci üyesi olduğu Türk Konseyinden Macaristan’a yardım etmelerini istedik ve aldık da” dedi.

İTALYA’DA 24 SAATTE 847 KİŞİ DAHA KORONAVİRÜSTEN ÖLDÜ

İtalya’dan son dakika gelen bilgilere göre; yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen kişi sayısı toplamda 101 bin 739 olurken, hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 847 artarak 12 bin 428’e yükseldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız