Ana Sayfa Gündem Dünya İtalyan Belediye Başkanı COVID virüs salgınının durması için Kur’an-ı Kerim okuttu

İtalyan Belediye Başkanı COVID virüs salgınının durması için Kur’an-ı Kerim okuttu

42

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında olan İtalyan’ın Carpi kentinde ‘Salgına karşı birlikte dua ediyoruz’ etkinliği düzenlendi.

Corona virüs salgınının en çok etkilediği İtalya’da salgından kurtulmak ve halkın moralini yükseltmek için her dini temsil eden din adamları bir araya geldi. İtalya’nın Carpi kentinde gerçekleşen etkinlikte Belediye Başkanı Alberto Bellelli de hazır bulundu. Ölümcül salgının bir an önce durması için bir araya gelen din adamları Martiri Meydanı’nda dua etti.

VİRÜSÜN DURMASI İÇİN DUA EDİYORUZ

Carpi Belediye Başkanı Alberto Bellelli, “Bugün salgının bizi zorladığı acı deneyimleri yaşıyoruz. Dini ve kültürel duyarlılığa sahip bir toplulukla dua ediyoruz. Haftalardır bu korkunç virüse karşı ellerinden geleni yapan tüm çalışanlar yalnız değilsiniz” dedi.

VİRÜS SALGININ DURMASI İÇİN ALİ İMRAN SURESİ

Dünyada en çok COVID19 coronadan etkilenen İtalya’da virüsten ölenlerin sayısı 22 bin 745’e yükseldi. Corona virüsün kurbanlarını hatırlamak ve salgının en kısa zamanda durmasını temenni etmek için Carpi kenti Martiri Meydan’nın bulunan Saat Kulesi önündeki etkinlikte İslam alemi ve Müslümanlar adına imam Mourad Selmi Kuran-ı Kerim’den Al İmran suresini okuyarak, salgının son bulması için dua etti. İmam Selmi “Biz Müslümanlar bu sevgili toprakların ayrılmaz bir parçasıyız, bu hastalık için Allah’a dua ediyoruz’ dedi.

https://twitter.com/SosyalToplumfrm/status/1251946239215710209?ref_src=twsrc%5Etfw

ALİ İMRAN SURESİ’NDE NEDEN BAHSEDİLMEKTEDİR?

Ali İmran Suresi’nde Müslümanlar iyiliği yaptıran, kötülüğü engelleyen ve Allah’a inanan bir kitle oldukları için insanların yararına ortaya çıkarılmış en hayırlı bir ümmettir (âyet 110). ayeti mevcut olup, “Bu özelliklerini korudukları sürece üstünlüklerini ve hayırlı ümmet olma vasıflarını devam ettireceklerdir. Düşmanları çoktur, ama onlardan korkup çekinmelerine gerek yoktur. İmanlarını ve özelliklerini korudukları ve birbirleriyle dayanışma içinde oldukları sürece düşmanları kendilerine zarar veremeyeceklerdir.” tefsir edilmektedir.

Ali İmran Sûresi içinde yer yer sabırdan, cesaretten, kin ve öfkeye yenik düşmenin tehlikesinden söz eden âyetler de mevcuttur. Bütün bunlar teşekkül etmekte olan İslâm toplumuna huzur ve güven içinde yaşamanın şartlarını öğretmeye yönelik uyarılardır. Sûre, âdeta kendisini baştan sona özetleyen şu âyetle son bulur: “Ey iman edenler! Sabredin, sebat gösterin, birbirinizle dayanışma içinde olun ve Allah’ın emirlerine karşı gelmekten sakının ki felâh bulasınız.”

KIYAMET GÜNÜNE İŞARET VAR

Âl-i İmrân sûresinin faziletine dair bir çok rivayetler vardır. Hadis Alimi Müslim ve Tirmizî’nin naklettiklerine göre Bakara ve Âl-i İmrân sûreleri, onları okuyup gereğiyle amel edenleri kıyamet günü ateşten koruyacaktır. Bir başka hadiste ise Âl-i İmrân sûresinin son on âyetini okuyup da onlar üzerinde düşünmeyenlerin kendilerine yazık etmiş olacakları ifade edilmiştir (bk. Münzirî, II, 373).

DÜNYA VE TÜRKİYE’DE KORONAVİRÜS VAKA VE ÖLÜM SAYILARI

Dünya genelinde corona virüs vaka ve ölü sayısı kaç oldu? Koronavirüs haritası son durum nedir?

Corona virüs vaka ve ölü sayısı ile ilgili güncel bilgiler her gün Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılıyor. İşte 19 Nisan itibari ile son dakika koronavirüs haberleri ve Covid-19 vaka ve ölü sayısı ile ilgili detayların yer aldığı korona virüs haritası.

TÜRKİYE’DE ÖLÜ VE VAKA SAYISI KAÇ OLDU?

Covid-19 salgınınından en fazla etkilediği ülkelerden olan ABD’de vaka sayısı 735 bini, ölü sayısı ise 39 bini geride bıraktı. Sağlık Bakanlığı tarafından 19 Nisan itibari ile açıklanan son verilere göre Türkiye’de covid-19 pozitif vaka sayısı 86 bin 306’ya ulaştı. Son 24 saatte Tükiye’de hayatını kaybeden insan sayısı 2 bin 17’e çıktı.

DÜNYADA GENELİNDE CORONA VİRÜSDE SON DURUM

Dünya genelinde en fazla can kaybı 39 bin 90 ile ABD’de yaşandı. Bir günde 5 binlere varan ölümlerin gerçekleştiği Amerika Birleşik Devletlerinde tedbirler artırılmaya devam ediyor. ABD’nin ardından en fazla can kaybının yaşandığı ülke 23 bin 227 ile İtalya oldu. İtalya’yı ise 20 bin 639 ile İspanya, onu da 19 bin 349 ile Fransa takip ediyor.

Dünya genelinde 19 Nisan itibari ile toplam vaka sayısı 2 milyon 331 bine ulaşırken Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden toplam hasta ise 160 bin 952 oldu.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız