Kemal Kılıçdaroğlu: Selahattin Demirtaş Atatürk Türkiye’sine Göre Serbest Bırakılmalı!

0
61

AİHM’in skandal Selahattin Demirtaş kararına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, PKK terör suçlusu HDP’li Selattin Demirtaş’ın AİHM kararına göre serbest bırakılması ve bunun Atatürk Türkiye’sine göre uyulması gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Parti İçi Eğitim Birimi’nin 100. Yönetim Kurulu toplantısına katıldı.

Kılıçdaroğlu, video konferans ile katıldığı toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Kılıçdaroğlu açıklamalarında AİHM’in PKK terör suçundan cezaevinde olan HDP’li Selahattin Demirtaş kararına da değindi.

AİHM’in kararına herkesin uyması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, kararı tanımayacaklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ‘Siz kimsiniz ya. Burası Atatürk’ün kurduğu bir devlettir” diyerek Demirtaş’ın serbest kalmasını savundu.

DEMİRTAŞ’IN SERBEST KALMASINI ATATÜRK’E BAĞLADI

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’li Selahattin Demirtaş’ın serbest kalmasını Mustafa Kemal Atatürk’e bağlayarak şöyle konuştu:

“AİHM bir karar verir, bu karara herkesin uyması lazım. Sadece Türkiye değil başka ülkeler de o süreç içinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden gelen kararları uygulayacaklarına söz vermiş ve bunu yasalaştırmışlarsa ve bunu da kendi anayasalarına koymuşlarsa herkes ona uymak zorundadır. Selahattin Demirtaş’la ilgili AİHM karar verdi. Dün yaptığı konuşma, efendim ben o karara uymam. O karara uymayacağız.

“BURASI MUSTAFA KEMAL’İN TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ”

Kimsin sen yahu… Kimsin, şahsım devletinde bunu söyleyebilirsin sen burayı şahsın devleti olarak görebilirsin, ama unutmaman gereken bir şey var. Burası Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurduğu bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir, sana pabuç bırakmaz. Anayasa Mahkemesi kararlarına uymayacaksınız, alt mahkeme de Anayasa Mahkemesi kararlarına uymayacak, AİHM kararlarına uymayacağız, hangi kararlara uyacağız? Erdoğan’ın talimat verip kendi düşüncesi dolayısıyla arzu ettiği kararı çıkan mahkemenin kararına uyulacak. Ve burada biz devlete saygıyı bekleyeceğiz. Hayır böyle bir olay olmaz.”

TÜRKİYE AİHM’NE ATATÜRK ZAMANINDA MI ÜYE OLDU?

Türkiye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Adnan Menderes Başbakanlığı döneminde 1950’de imza atılmış ve yine Adnan Menderes döneminde 1954 yılında üye olunmuştur.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi için Türkiye, Sözleşme’yi 4 Kasım 1950 tarihinde imzalamıştır. 10 Mart 1954 tarih ve 6366 sayılı Onay Kanunu, 19 Mart 1954 tarih ve 8662 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Onay belgeleri, 18 Mayıs 1954 tarihinde Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği’ne tevdi edilmiş ve Sözleşme, Türkiye bakımından bu tarihte yürürlüğe girmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz