Kurtlar Vadisi ve Polat Alemdar’ın Ayasofya mesajı: Ayasofya Camidir!

24

Derin Devleti konu alan Kurtlar Vadisi Pusu’nun FETÖ’nün 17-25 Aralık operasyonundan yaklaşık bir yıl sonra bölümlerinde Ayasofya ele alındı. Polat Alemdar, batılı isme Ayasofya’nın cami olduğunu ifade etti.

Derin Devlet konularını işleyen ve yıllarca izlenme rekorları kıran Kurtlar Vadisi’nin Pusu serisinde 17-25 Aralık 2013’de FETÖ’nün yargı ve polis eliyle kalkıştığı darbe girişiminin birinci yılına az bir zaman kala Ayasofya konusu ele alındı.

Eylül 2014’de yayımlanan Kurtlar Vadisi Pusu 230. Ve 231. Bölümlerinde Türkiye ve İstanbul’a batılı ve önemli bir isim geliyor. Dizideki adı Amon olan ve ünlü sinema aktörü Andy Garcia’nün canlandırdığı Amon isimli kişi ile Ayasofya diyaloğu bgünlere ışık tutuyor.

AYASOFYA’DA CAMİSİNDE YER ALAN KURAN AYETLERİNE VURGU

Kurtlar Vadisi Pusu’nun 230. Bölümünde yine bir başka batılı isim Polat Alemdar ile Ayasofya’da buluşuyor. Polat Alemdar siyah bir arabasından indikten sonra ayakkabılarla girilen Ayasofya Müzesine giriyor. Ancak görüntülerde Ayasofya’nın daha müze kararı olmadan başlatılan ve günümüze kadar bir çoğu ortaya çıkarılan Meryem Ana ve Oğul gibi bir çok Hristiyanlığı temsil eden mozaikler gösterilmiyor. Onun yerine Polat Alemdar’ın ilgiyle baktığı İstanbul’un fetihten sonra fetih simgesi olarak camiye çevrilen ve her geçen yıl restore edilen Ayasofya’daki Kuran hatları ve Türk-İslam hat işlemeleri gösteriliyor.

1921 ANAYASINA ATIFTA BULUNULUYOR

Polat Alemdar’ın Ayasofya’da buluştuğu yabancı isim daha selam vermeden, “Ölmüş olmanı dilerdim Polat Alemdar. Bütün planları alt üst ettin. Bundan sonra olacakları tahmin bile edemiyorum.” diyerek FETÖ’nün 17-25 Aralık Başbakan Erdoğan, MİT Müşteşarı gibi bir çok önemle isimlere yapılan operasyondaki başarısızlığı ve devamında tehdit mesajları veriyor.

Polat Alamdar ise yabancı isme, “Bundan sonra olacakları ben buraya yazdım” diyerek yabancı isme siyah kaplı bir kitapçık veriyor. Sahnenin devamında ise “1921 Anayasası” kitapçığı gösteriliyor. Peki 1921 Anayasıs’nın özellikleri nelerdir?

İşte kısaca 1921 Anayası’nın özellikleri:

1. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

2. Yasama, yürütme ve yargı güçleri Meclis’e aittir (Güçler Birliği).

3. Din ve şeriat işlerini yürütmek TBMM’nin görevidir (ilk anayasa laik değildir).

4. Padişah ve halifenin geleceği meclisin vereceği karara göre olacaktı. Amaç, padişah ve hilafet yanlıları arasında

• Osmanlı İmparatorluğunun yerine yeni bir devletin kuruluşunu hukuki ve siyasi yönden belgelemiştir.

• Ulusal egemenliği esas kılan ve egemenliğin Osmanlı Devleti’nde Türk ulusuna geçtiğini belgelemiştir.

• TBMM’nin kuruluşunu yasal hale getirmiştir.

• Demokratik ve ihtilalci karaktere sahiptir.

• Olağanüstü koşullarda hazırlandığı için kısa ve özet halinde hazırlanmıştır.

• İlk defa meclis hükümeti sistemi benimsenmiştir.

• Devletin resmi dini belirtilmemiştir.

• Amasya Genelgesi’nden itibaren gelişen ruha resmi bir kimlik kazandırmış ve önderlik etmiştir.

Not: 1921 Anayasası 1924 tarihinde yürürlükten kalkmıştır. 1921 Anayasası’nda yapılan en önemli değişiklikler, cumhuriyetin ilanıyla olmuştur. Cumhuriyetin ilanı ile “Meclis Hükümeti Sistemi” terk edilerek bugünkü “Kabine Sistemi”ne geçilmiştir.

POLAT ALEMDAR AYASOFYA’NIN CAMİ OLDUĞUNU SÖYLÜYOR

Kurtlar Vadisi Pusu 231. Bölümünde bu seferde Amon ile buluşan Polat Alemdar Ayasofya’nın cami olduğuna vurgu yapıyor. Batılı önemli bir isim olan Amon, İstanbul’a geliyor ve Polat Alemdar ile buluşuyor. Yine zeminin mozaik olan Ayasofya’ya giren Amor’un sahnesinde ilk görünen ise Allah lafzı hat levhası dikkat çekiyor.

Buluşmada şu diyaloglar geçiyor:

Polat Alemdar: Hoş geldin Amon…

Amon: Ayasofya. Burası bizim kutsal kasemiz Polat Alemdar. Ayasofya’ya sen hoş geldin.

Polat Alemdar: Burası ne senin ne benim. Allah’ın evi (Camii)

Polat Alemdar: Babam nerede?

Amon: Hepimizin babasının evinde babanı mı arıyorsun?Herkes senin gibi kayıplarınmın peşinde. Kendi kutsalı için mücadele ediyor.

Polat Alemdar: Babamı nerede tutuyorsun, onu söyle.

Amon: Hiçbir şey anlamamışsın sen Polat. Baban öldü…

Polat Alemdar: Eğer böyle bir şey yapsaydın sen burada olmazdın Amon!

(AYASOFYA’NIN) NE OLACAĞINA KARAR VEREMEDİNİZ Mİ?

Amon: Cami, kilise, müze yada Bizans’taki gibi istihbarat merkezi…Ne olacağını karar veremediniz mi resterasyon bu kadar uzun sürüyor?

Polat Alemdar: Yorma beni Amon. Soruma cevap ver.

Amon: Damarlarında hanedanlığın kutsadığı Karahanlıların kanı var. Ama sen hala sıradan bir adama baba demeyi tercih ediyorsun. Bu kadar fazla inat etmeseydin her şey çok farklı olabilirdi. Dünyayı beraber yönetebilirdik Polat.

Polat Alemdar: Puta tapılan zamanlarda bir adet varmış. Yolculuğa çıkarken zorda kaldıklarında ibadet edebilmek için yanlarına helvadan yapılmış putlarını da yanına alırlarmış. Yiyecekleri bitince de oturup tapındıkları helvadan tanrılarını yerlermiş. Dünyevi ihtiyaçlarından üretilen tanrılar bir gün o ihtiyaçların kurbanı olur.

“DÜNYA DİN SİLAH VE PARA İLE YÖNETİLİYOR”

Amon: İnsanlar boş bırakılmaya gelmez. Yönetilmeye ihtiyaçları var. Dünya din, silah ve para ile yönetiliyor. Bu tarihte hep böyle olmuştur. İktidar hangi güçteyse, diğerlerini kullanarak hükümdar olur. Dünyanın silahla yönetildiği dönemde en güçlü sizin imparatorluğunuzdu. Ama sonra tüccarların kurduğu devlet, benim krallığım parayla dünyayay hükmetmeye başladı.

Polat Alemdar: Aslen asker ve tüccar olan bir kişi, din adamı kimliğini kullanarak ikiz kuleleri dünya ticaret merkezini yıkana kadar.

Polat Alemdar: Eskiden devletler hanedanlar kurardı şimdi hanedanlar devlet kuruyor.

Amon: Türkler hanedanlarının vatansız bırakıldığını konuşuyor. Halbuki vatanınız hanedansız bırakıldı. Ama sen de biliyorsun ki bunu yapan biz değildik.

Polat Alemdar: En son baba Üstad’la halifelik teklif etmiştin. Şimdi bana hanedanlık teklif edip, senin yöneteciğin yeni bir devlet kurmamı mı isteyeceksin?

Amon: Hayır, bende ondan çok var…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız