Kuru incirin faydaları nelerdir? Kuru incir nasıl muhafaza edilir?

0
115

İncir, birçok hastalığa ve olumsuzluğa karşı önlem niteliğinde adeta doğal bir ilaç. Hem yaş incir hem kuru inciri rahatlıkla tüketilenin bunun faydalarını da öğrenmelidir.

İncir, hem kuru hem de taze olarak tüketilebilen ve dutgiller arasında yer alan bir meyvedir. Dünyada en çok ülkemizde yetiştirilen incir, Osmanlı’dan bu yana mutfak kültürümüzde yaygın olarak yer almaktadır.

İNCİRİN KALSİYUM KAYNAĞI

Taze incirin 100 gramında 63 kilokalori enerji bulunurken, 100 gram kuru incirde ise 284 kilokalori bulunmaktadır. İncir, A, B1, B2, C vitaminleri ile birlikte kalsiyum, demir, fosfor, manganez, sodyum ve potasyumdan zengin bir meyvedir. İki adet taze incir, kalsiyum açısından 1 bardak süte eşdeğerdir. Bu nedenle incir, özellikle gelişme çağındaki çocuklar, hamile ve emziren kadınlar ile menapoz sonrası kadınlar için son derece önemli bir yemiştir. Aynı zamanda incir, süt alerjisi olan kişiler için de kalsiyum kaynağı olarak çok güzel bir meyvedir.

YAŞ YADA KURU İNCİR KABIZLIĞI ÖNLÜYOR

İncir, yüksek oranda posa içeren bir meyve olup hem çözünebilen hem de çözünemeyen posayı bir arada bulunduran bir meyvedir. İncir, yüksek lif oranı sayesinde kabızlığı önler. Bu nedenle incir, zayıflama diyetlerinin de vazgeçilmez bir ürünüdür. Bunun yanı sıra incir, öksürük, bronşit ve astım gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Aynı zamanda çeşitli hastalıklardaki kilo kayıplarının, iyileşme dönemlerinde telafi edilmesine önemli destek olabilir. İncir, B1, B2 vitaminleri ile folik asit kaynağı olarak da zengin bir kaynaktır. İncir, B vitaminleri karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmalarında yardımcı etken alırlar. Bu nedenle metabolizmanın sağlıklı işleyebilmesi için incir gibi B vitamini çeşitlerinden yeterli oranda alınmalıdır.

YAŞLANMAYA KARŞI İNCİR BİRE BİR İDEALDİR

Yaşlanmaya karşı düzenli olarak incir tüketmeye özen gösterin. İncir, aynı zamanda yüksek oranda antioksidan içeren bir meyve olduğu kadar yüksek oranda karoten, lutein ve tannen içermektedir. Bu sayede incir, yaşlanmanın vücuttaki etkilerini geciktirir. İncir, yüksek oranda pektin enzimi içermesi nedeniyle de kolesterolün düşürülmesinde önemli etkindir. Bu nedenle günde 2 adet incir yenilmesi kolesterolün düşürülmesine önemli fayda sağlar. İncir, potasyum açısından zengin bir meyve olup bu özelliğinden ötürü de tansiyonu düzenlemede oldukça yararlıdır. Yani incir, hipertansiyonu kontrol eden bir meyve olduğu da söylenebilir. Demir yetersizliği olanların da inciri günlük beslenmelerine ilave etmeleri oldukça faydalıdır. Yüksek oranda demir içeriğinin yanı sıra C vitamini de içeren incirde ki demirin emilimini olumlu yönde etkilemektedir.

İNCİR TÜKETEN DİYABETLİLER DİKKAT!

Tüm bu faydaların yanı sıra incirde, diğer meyveler gibi karbonhidrat ve şeker oranı yüksektir. Bu nedenle diyabetli şeker hastalığı olan bireylerin incir tüketiminde dikkatli olmaları gerekmektedir. Yine inciri fazla tüketiminde bağırsak hareketlerinin artacağı da unutulmamalıdır.

KURU İNCİR KAÇ KALORİDİR?

Türkiye dünyanın en çok incir üretilen bir ülkesi olması nedeniyle hemen her bölgesinde incir yetiştirilir. İnciri mevsimi dışında tüketmek için kurutma işlemine tabi tutulur. Kuru incirde yaş olan tazesi kadar sağlıklı ve lezzetlidir. Kuru incir doyurucu ve enerji verici bir besin olup, gün içerisinde tüketilen kuru incir hem enerji sağlar hem de sağlıklı bir besin tüketilmiş oluruz. 100 gram kadar kuru incirde yaklaşık 250 kalori vardır. İncirin 1 tanesi ortalama 50 kalori kadardır. Günde 3 – 4 adet kuru incir tüketmek sağlık açısından oldukça faydalıdır.

100 gram Kuru İncirin Besin Değerleri

Karbonhidrat : 64 gr
Protein : 3 gr
Yağ : 0.9 gr
Lif : 9.8 gr
Kolesterol: 0
Potasyum: 690 mg
Kalsiyum: 158 mg
A Vitamini: 10 mg
C Vitamini:1 mg
Demir: 2 mg

ZAYIFLAMA VE GÜZELLİKTE KURU İNCİRİN FAYDALARI

Kuru incir önemli bir lif kaynağı olması sayesinde mide sağlığı ve bağırsak sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Yüksek lif içeriği nedeni ile inciri aşırı tüketimlerde ise ishale neden olabilir. Kuru incir yüksek lif içeriği sayesinde zayıflama ve diyetlerde ara atıştırmalık olarak yer alabilir. Kuru incir binlerce yıldır gençlik kaynağı olarak görülmekte olup, açlığı gidererek diyet için destek sağlar. İçeriğindeki yüksek antioksidanlar bulunan incir vücuttan toksin atarak, vücudun genç kalmasını sağlar. İncir aynı zamanda cilt sağlığını destekler. İncir ve kuru incirden yapılan cilt maskeleri cilt sağlığını destekler. İncir, kozmetik alanında da kullanılmaktadır.

Kuru İncir Kilo Aldırır mı?
Kuru incir diğer kuru yiyeceklerde olduğu gibi oldukça sağlıklı bir besindir. 1 tane kuru incirin kalorisi 50 olduğunu düşünürsek günlük 3-4 kuru incir yemek kilo aldırmayacaktır. Lif oranı yüksek olduğundan uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Diyette ara öğünlerde sağlıklı olarak tüketilebilecek bir atıştırmalık olarak düşünülebilir.

Kuru incir yüksek şeker ve karbonhidrat oranına sahiptir. Bu neden le şeker hastalığı olanların dikkatli tüketmesi tavsiye edilir. Aşırı kuru incir tüketiminin ishale neden olacağı da akıldan çıkarılmamalıdır. Gün içerisinde atıştırmalık olarak 3 -4 adet kuru incir yeterli olacaktır.

KURU İNCİR NASIL SAKLANMALIDIR? KURU İNCİR NASIL MUHAFAZA EDİLİR?

Sağlığımız için oldukça faydalı olan kuru incir, yaz aylarının bitmesine az bir zaman kala sofralarımıza gelir. Yaş incir oldukça hassas olup kargo ile gönderimi tavsiye edilmez. Yaş incir dayanıksızdır. Ancak ileri ki zamanlarda tüketmek için kurutulan incir, uzun süre bozulmadan dayanabilir. Kuru inciri güneşli alanlardan tutmayınız. Eğer uzun süre sonra tüketilmesini planladığınız kuru inciri buzdolabında tutmak istemiyorsanız ağzı sıkı kapan cam kavonazlarında da muhafaza edebilirsiniz. Aksi taktirde bir süre sonra kuru incir kurtlanma ve kararma meydana gelebilir.

Kuru inciri, serin bir yerde tutulması öneriliyor. Eğer kuru inciri, uzun süre boyunca tüketilmeyecekse, buzdolabı poşetlerine konularak buzdolabında muhafaza edilebilinir. Derin dondurucunuz varsa, dondurucunuzda kuru incirlerinizi muhafaza edebilirsiniz. Kuru incir, bir yıl sonra dahi derin dondurucudan çıkartıp çözündükten sonra yine aynı tatla yemeye devam edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz