Meral Akşener: Ayasofya’yı açamaz demiştim ama Erdoğan açtı

11

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener kısa bir süre önce, ağzını bükerek bir kibir edasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya’yı açamayacağını iddia etmişti. Akşener yanıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay 10. Dairesi’nin Ayasofya’nın müze olduğuna dair kararı iptal etmesinden sonra Ayasofya Camii’nin yönetiminin Diyanet İşleri Başkanlığına bağlayan kararname ile Ayasofya Camii olarak ibadete açılacağına dair kararnameyi imzaladı. Tarihi gelişmenin ardından kısa süre önce İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in iddialı sözleri akıllara geldi.

AKŞENER’İN AÇIKLAMALARI GÜNDEME OTURDU

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya’yı açamayacağını iddia etmişti. Bu görüntüler sosyal medyada gündem olurken, tarihi kararın ardından Akşener CHP’nin Halk TV’sinde yapmış olduğu bir açıklama ile yanıldığını itiraf etti.

Akşener, Erdoğan’ın Erdoğan’ın Ayasofya’yı açamayacağını söylediğini ancak bunda yanıldığını belirterek Erdoğan’ı tebrik ettiğini söyledi. Akşener ayrıca twitter hesabından yaptığı paylaşımda “#AyasofyaCamii hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

AKŞENER AYASOFYA’DA İLK CUMAYA GELECEK Mİ?

Akşener’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya’yı açamayacağına dair iddialı konuşması mizahçılara da konu oldu. Bozkurt Caps adlo sosyal medya sayfası Akşener’in bu açıklaması ile Erdoğan’ın Ayasofya’nın Camii olduğuna dair açıklamasını yan yana getirip ayrıca Meral Akşener’in daha önce kurt gibi uluması ve Cem Yılmaz’ın sözlerinin yer aldığı bir mizah klipi hazırlandı. Klip büyük ilgi görürken çok sayıda beğeni ve paylaşım yapıldı.

Paylaşımda “Meral Akşener ne demişti: Burdan iddia ediyorum Erdoğan Ayasofya’yı açamaz. 24 Temmuz’da Ayasofya’ya bekleriz aplaaa” ifadeleri kullanıldı.

CHP’Lİ MUHARREM İNCE CUMA NAMAZI İÇİN DAVETİYE BEKLİYOR!

Geçmişte birçok kez başörtüsü yasaklarını savunan CHP’nin geçmişte Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan adayı olan Muharrem İnce Ayasofya’nın açılması sonrası yaptığı açıklamada Atatürk’e dua edilmesi gerektiğini söyledi. İnce ayrıca Ayasofya’da ilk Cuma namazı için ise davetiye gelirse gideceğini de açıkladı.

ATATÜRK AYASOFYA’YI MÜZEYE ÇEVİRDİ

CHP’li Muharrem İnce, Ayasofya’nın açılmasına dair yaptığı açıklamada Twitter’dan yaptığı açıklamada Atatürk’e dua edilmesi gerektiğini söyledi.

Ayasofya’yı müzeye çeviren Mustafa Kemal Atatürk’ü anan İnce şu ifadeleri kullandı:

“Ayasofya Türkiye sınırları içindedir ve İbadete açılması kararı Türkiye’nin egemenlik hakkıdır. Buna Rusya, ABD, Yunanistan veya başka bir ülke, kuruluş karar veremez. 4 Yıl 10 Ay 23 Gün işgal altında kalan İstanbul’u ve dolayısıyla Ayasofya’yı ‘geldikleri gibi giderler’ diyen ve geldikleri gibi gitmeye mecbur bırakan, işgalden kurtaran Milli Mücadelemizin Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’e dua etmek ise boynumuzun borcudur.”

EZAN NAMAZA DAVETTİR AMA İNCE ÖZEL DAVETİYE BEKLİYOR

CHP’nin Halk TV’sinde yayınlanan ‘Taksim Meydanı’ programında konuşan CHP’li Muharrem İnce, Ayasofya’nın müze statüsünün kaldırılmasına ilişkin konuştu. Ezanın namaza davet olduğundan haberi olmayan CHP’li İnce, ‘Ayasofya’ya namaza gidecek misiniz?’ sorusuna şöyle cevap verdi: “O gün protokol olmaz ama, özel bir gün olduğu için belki davet gerekebilir. Davet olursa icabet ederim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız