Mor simit şeker hastalığına iyi geliyor! Mormiks simidi Edirne’de üretildi

0
61

İstanbul Üniversitesi’nde 12 yıllık çalışma sonucu üretilen ve başta şeker hastalığı olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi geldiği belirtilen mormiks maddesinden üretilen ekmekten sonra, Türkiye’de ilk kez Edirne’de mormiks mor simit üretildi.

İstanbul Üniversitesi Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi tarafından 12 yıllık çalışmalarla üretilen şeker hastalığı gibi birçok kronik rahatsızlığa iyi geldiği belirtilen mormiks mor simit yapıldı.

Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi Kurucusu Prof. Dr. İhsan Kara, simidin üretildiği fırında vatandaşlarla buluşup hem simidi dağıttı hem de mor simit hakkında bilgi verdi.

Kara, özellikle Covid-19 koronavirüs sürecinde yüksek risk grubundaki şeker ve kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalığı bulunan vatandaşlara mormiks simidinin iyi geldiğini ifade etti.

“GENÇ VE YAŞLILARIN İLGİSİNİ ÇEKEBİLİRSEK YARARLI OLACAK”

Mormiksin içinde bulunan polifenoller ve kantosiyeninler sayesinde immün sistemi güçlendirdiğini belirten Prof. Dr. Kara, şöyle konuştu:

* Bunların ortaya konmuş kanıtları var. Laboratuvarımızdaki çalışmalarımız ve dünyanın kanıtları bizi bu tür hizmeti vermeye yöneltti.

* Mormiks denilen antosiyoninlerin yani bitki ve sebzelerin çiçeklerinden pigmentlerinden saflaştırdığımız o biyobileşenleri ekmekte, pastada, makarnada çoğu unlu mamulde kullanıyorduk ama vazgeçilmez simitte kullanılması önemli.

* Simitte ki önemi şu; kolay yenebiliyor, taşınabiliyor. Dolayısıyla bizim de vazgeçilmez bir simit geleneğimiz var. Bu ürün hem erişkin insanlarımız için hem de çocuklar için oldukça faydalı.

* Yine simidin rengi nedeniyle eğer ilgiyi çekebilirsek beslenme yönünden yararı olabileceğini düşündük. Burada gördüğüm kadarıyla mor simit ilgi çekecek gibi görülüyor. Dilerim ki bu tüm Türkiye’de başarılı olur.

“NE KADAR YAYGINLAŞTIRIRSAK, O KADAR İNSAN KURTULUR”

Corona virüs tedbirleri sürecinde şeker ve kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalığı olan özellikle yüksek risk grubundaki vatandaşlara da mor simidi ulaştırmayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Kara, sözlerini şöyle devam etti:

* Koronavirüs, özellikle bu süreçte diyabet gibi kronik hastalığı olan insanları hedefledi. En çok ölümle sonuçlanan diyabeti olan, kalp damar rahatsızlığı olan yaşı ilerlemiş insanlarda gerçekleşti.

* COVID-19 gibi virüslü hastalıklardan onları korumanın yolu da diyabetli insanların sayısını azaltmaktan geçiyor. Mor simit, diyabetin bütün komplikasyonlarını kullanım süresine bağlı olarak neredeyse kapatıyor, azaltıyor, ortadan kaldırıyor.

* Mormiks ürünlerini ve mor simidi ne kadar yaygınlaştırabilirsek, hem immün sistemi güçlendirme yönünden hem de diyabetin kendisini ve komplikasyonlarının ortadan kaldırılması yoluyla daha az insanımızı Covid-19 koronavirüse feda edeceğiz diye düşünüyorum.

MOR SİMİT ÜRETİMİ SÜREKLİ DEVAM EDECEK

Mor simidin üretildiği fırın sahibi Mehmet Çelik de bundan sonra sürekli olarak mor simit üretmeye devam edeceklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

* Mormiksin sağlık yönünden çok faydalı olduğunu duyduk. Biz sürekli simit üreten bir fırın olduğumuz için bu ürünü simit de kullanmaya karar verdik.

* Çok sağlıklı ve başarılı bir ürün olduğunu düşünüyoruz. Bundan sonra sürekli olarak mor simidi üreteceğiz. Mormiksi diğer ürünlerimizde de kullanmayı düşünüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz