Muharrem İnce: Eğer bunlar iktidarda kalırsa herkes türban takmak zorunlu olacak!

11

CHP’li Muharrem İnce’nin geçmişteki başörtüsü düşmanlığı yeniden gündeme geldi. Başörtüsü yasağı ne zaman kalktı? İşte 1923’ten günümüze başörtüsü yasağı ve yasakla olan mücadele…

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın daha önce bir çok kez başörtüsü karşıtı sözleri olan CHP’li Muharrem İnce’yi ti’ye aldığı paylaşım sosyal medyada büyük beğeni topladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, CHP’nin başörtüsüne bakışı ile ilgili düşmanca tutumundan örnekler vererek İnce’nin son paylaşımındaki ifadelerinin yine de büyük başarı sayılabileceğini söyledi.

Bülent Turan, İnce’nin 2014’teki “Başörtüsünün serbest bırakılması Cumhuriyet’e meydan okumaktır” ifadesiyle bugün yaptığı AK Parti’nin kadına bakışı ile ilgili paylaşımını karşılaştırarak “İlk esprisi galiba! Ama olsun, son cümlesiyle ekteki ifadelerini görünce; gelinen yer büyük başarı!!!” ifadelerini kullandı.

MUHARREM İNCE: BUNLAR İKTİDARDAN GİTMEZSE HERKES TÜRBAN TAKMAK ZORUNDA OLACAK

Muharrem İnce’nin yerel seçimler öncesi 2013’teki konuşmasında başörtüsü düşmanlığı tekrar gündeme geldi. Kanal D programına katılan İnce’nin o dönem AK Parti’yi kast ederek, “Eğer bunlar iktidarda kalırsa 2018’de türban takmak zorunlu olacak, herkesi kapatacaklar” dedi.

Ancak başörtüsü yasağı 2018’e kalmadan 2013 yılında çözülürken Muharrem İnce ise 2018 yılında CHP Genel Başkan adayı oldu ve kaybetti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 24 Haziran 2018’de kendisinin aday olamadığı Cumhurbaşkanlığı adaylığını ‘Gel bakalım Muharrem’ diyerek açıkladı.

ESKİ SÖZLERİ HALA HAFIZALARDA

CHP’li Muharrem İnce’nin uzun süre eski Türkiye zihniyetiyle Allah’ın emri olan Müslüman kadınların başörtüsüne saldırması, seçim zamanları hedef gösterip AK Parti’yi bir korku simgesi haline getirmeye çalışması hala hafızalarda.

CHP’NİN ARGÜMANLARI SÖNDÜ

İktidarı sürecince olumsuz algıları tek tek yıkan AK Parti insan hakları konusunda da birçok iyileştirmenin de öncesi oldu. O kadar ki CHP’li İnce dahi İslam’ın kurallarını “Cumhuriyet’e meydan okumak” olarak kullandığı argümanı artık kullanamaz hale geldi.

AKLINCA AK PARTİ’YLE DALGA GEÇMEYE ÇALIŞTI

CHP’li İnce twitter hesabından şu ifadeleri kullandı: “Ak Parti’den önce yol yoktu, buzdolabı yoktu, mağarada yaşar, ağaç kovuğunda saklardık yiyeceklerimizi. Taş devrindeydik, kadının adı yoktu. Sonra Ak Parti geldi, kadın erkek eşitliğine inanmasalar da kadının adı var oldu üstüne bir de yol yaptılar. Teşekkürler Ak Parti!”

BÜLENT TURAN HATIRLATTI

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Muharrem İnce’nin ve CHP’nin akıllarda yer eden 4 tarihteki İslam düşmanı ifade ve eylemlerini 4 başlıkla sosyal medya hesabında paylaştı.

25 EYLÜL 2014: Başörtüsünün serbest bırakılması Cumhuriyet’e meydan okumaktır
27 ŞUBAT 2008: CHP Üniversitelerde başörtüsü yasağı için Anayasa Mahkemesi’ne gitti
14 EYLÜL 2009: İnce, TRT kameramanının bere takmasından rahatsız oldu
5 NİSAN 2013: 2018’de eğer bunlar iktidarda kalırsa türban takmak zorunlu olacak

BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI NE ZAMAN KALKTI?

Türkiye’de başörtüsü yasağının en fazla mağduriyet ve tartışma yarattığı yer üniversiteler oldu. Bir dönem başları örtülü olduğu için birçok öğrenci yüksek öğrenim hakkını kullanamadı. Yasaklarla ilgili uygulamalar, 1990’ların ikinci yarısındaki 28 Şubat süreciyle zirveye çıktı.

AK Parti hükümetinin iktidara gelmesi de, yasağın hemen kalkması sonucunu getiremedi. Adalet ve Kalkınma Partisi, başörtüsü yasağını kaldıran genelgeyi iktidarlarının 11. yılında yayınladı.

BAŞÖRTÜSÜ YASAĞININ BAŞLANGICI

Osmanlı Devleti’nin resmen son bulması sonrası 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla hazırlanan ilk anayasada resmi olarak bir başörtüsü yasağı getirmiyordu, ancak resmi kurumlarda başörtüsü ile çalışan da yoktu. Başörtüsünün tartışılmaya başlanması, 1960’lı yılların ilk yarısında başörtülü üniversite öğrencilerinin sayısının artmasıyla oldu.

12 EYLÜL DARBESİ İLE YASAKLAR SERTLEŞTİ

Kemalizmlin devrimlerini koruma adı altında yapılan 12 Eylül 1980 darbe sonrasında çıkarılan ve yaklaşık 31 yıldır yürürlükte kalan ‘kamuda kılık kıyafet yönetmeliği’ nedeniyle kadınlar kamu kurumlarında başörtüleriyle çalışamadı. Milli Güvenlik
Konseyi’nin oluşturduğu Bakanlar Kurulu tarafından ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık Kıyafetine Dair Yönetmelik’in 5. maddesine göre, kamuda kadınların başlarının daima açık olması gerekiyordu. Aynı yıl, hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de Yüksek Öğretim Kurulu da benzer bir genelge yayımladı.

28 ŞUBAT DARBE SÜRECİ

Yine Atatürkçülük adına askerin dolaylı yoldan siyasete müdahale ettiği ’28 Şubat süreci’, kamuda başörtüsü yasağının zirveye çıktığı dönem oldu. 1997 yılında yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında “irtica” öncelikli tehdit olarak kabul edildi. İrticayla mücadelede yapılması gerekenler, 18 maddede toplandı ve aslında tavsiye niteliğinde olması gereken kararlar, hayata geçirildi. Listenin en etkin bir şekilde uygulanan maddesi başörtülülere karşı kamu kurumlarında yaptırımlar içeren madde oldu.

BAŞÖRTÜSÜ YASAĞINI YÖK VE REKTÖRLER DESTEKLEDİ

O dönemde, başörtüsü yasağı, zamanın İstanbul Üniversitesi Rektörü’nün başörtüsünü yasaklayan 23 Şubat 1998 tarihli genelgesiyle başladı. Bu tarihte üniversitelerde eğitim gören başörtülü öğrenci sayısı binlerle ifade edilmekteydi. Bu öğrenciler okula geldiklerinde güvenlik ekipleriyle karşı karşıya kaldılar ve “ikna odalarında” başlarını açmaya zorlandılar. Açmayanlar hakkında davalar açıldı. Öğrencilerin kimi evlerine döndü, kimi istemeyerek de olsa başlarını açarak ya da peruk, bere vs. yöntemlere başvurarak okullarına devam ettiler. Kimi de dönemin İBB Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızları gibi maddi imkanlar bulup yurtdışında okudular.

TBMM İLK BAŞÖRTÜSÜ YASAĞINI KALDIRMA GİRİŞİMİ

28 Şubat döneminde ‘laiklik’ gerekçesiyle askerin müdahalesiyle iktidardan uzaklaştırılan Refah Partisi, Anayasa Mahkemesi tarafından “irticai faaliyetlerin odağı olmak” suçlamasıyla kapatılınca, yola Fazilet Partisi olarak devam etti. 1999’daki Seçimde ilk başörtülü milletvekili Fazilet Partisi’nden çıktı. Ancak Merve Kavakçı’nın TBMM’ye girişinde dönemin başbakanı DSP’li Bülent Ecevit, Kavakçı’nın Meclis’e başörtülü gelerek devlete meydan okuduğunu iddia etti ve engel olunmasını istedi. Kavakçı TBMM milletvekilliği için yemin edemedi. DSP hükümeti ABD vatandaşlığını Türk makamlarına bildirmediği gerekçesiyle vatandaşlıktan çıkarıldı.

BAŞÖRTÜSÜ YASAĞININ KALDIRILIŞI

2002 yılındaki seçimlerde AK Parti’nin iktidara gelmesiyle, başörtüsü yasağında ani bir değişim olmadı. Yüksek mahkemelerin verdiği kararlar da, yasağın kaldırılmasına engel oldu. 2007’de YÖK başkanlığındaki değişimle, üniversitelere başörtülü öğrencilerin girmesinin önü açıldı. YÖK başkanının rektörlüklere gönderdiği talimatla yasak uygulamada kalktı. Ancak hükümetin bu kararına rağmen birçok üniversite rektörü başörtüsü düşmanlığı tutumunu sürdürerek öğrencileri okula almadı.

411 EL KAOSA KALKTI

AK Parti üniversitelerde YÖK veya rektör kararı gerekmeyen tamamen başörtüsü yasağının kaldırılması için TBMM önerge verdi. Önergeye 411 AK Partili milletvekilinin oy vermesi üzerine Doğan Medya’nın önde gelen Hürriyet Gazetesi “411 el kaosa kalktı” başlıklı manşetle çıktı.

Hürriyet’ten kovulduktan sonra bu manşeti attığı için pişman olmadığını söyleyen dönemin Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök bir gün sonra 27 Şubat 2008’de konuyu “411 el neye kalkmış” başlıklı köşesine taşıdı. Özkök başörtüsü yasağını savunduğu yazısında, “Üniversite kapısında tam bir kaos. Bazı üniversiteler türbanlı öğrencileri içeri alıyor. Çoğu almıyor.” İfadelerini kullandı.

411 EL NE İÇİN KALKMIŞ: GERÇEKTEN BİR SORUNU ÇÖZMEK İÇİN Mİ?

Özkök yağsın devam etmesini istediği yazısında şunları kaydetti:

“Kimi “17’nci madde çıkmadan olmaz” diyor. Kimi Anayasa Mahkemesi’nin kararını bekleme yanlısı. Kimi “Bu iş bitti” havasında. Kimi ise, “Daha yeni başlıyor” diyor. MHP AKP’ye yükleniyor: “Söz verdiniz, hadi 17’nci maddeyi değiştirelim.”

AKP’nin bir bölümünde ise “Nasılsa Anayasa’yı değiştirdik, gerisine lüzum yok” görüşü hákim. Şimdi bu tabloya bakıp soralım: “411 el ne için kalkmış?” Gerçekten bir sorunu çözmek için mi? Yoksa önünüzde apaçık duran bu “kaos”a yol açmak için mi?

ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARIYLA BU SORUN ÇÖZÜLMÜŞ OLMAYACAK

Bu kaos nasıl çözülecek? Herkesin gözü, Anayasa Mahkemesi’nde. Oysa bizler bu sorunu, Anayasa Mahkemesi’ne yüklemeden çözme yolunu bulmalıydık. Şuna kesinlikle inanıyorum. Anayasa Mahkemesi ne karar verirse versin, bu sorun çözülmüş olmayacak.

Keşke Rifat Hisarcıklıoğlu’nun girişimi başarılı olsa ve türban sorunu, iki partinin “hasat” zihniyetinden kurtulup, toplumun tamamının çözümü olarak önümüze konsa. Böyle bir çözüm mümkündü.

DEVLET DAİRELERİNDE TÜRBANI KESİNLİKLE YASAKLAYACAK BİR UZLAŞMA OLABİLİRDİ

Üniversitede türbana izin verirken, ilköğretim ve lisede, TBMM çatısı altında ve devlet dairelerinde türbanı kesinlikle yasaklayacak bir uzlaşmaya imza atılabilirdi. AKP imam hatip okullarını kaşımaktan vazgeçeceğini açıklayabilirdi. Ne yazık ki insanların ciddi bir “güven sorunu” var.

Bu uzlaşma, öyle Başbakan’ın, Cumhurbaşkanı’nın şifahi sözleri ile sağlanacak bir şey değil. Kurumsal güvenceler, yazılı teminatlar gerekir. Bugüne kadar hükümet kanadından ikna edici samimi güvenceler gelmedi. Tam aksine AKP saflarından her gün akordu bozuk sesler geliyor. Önümüzdeki hedefin devlet daireleri olduğu hepimize güçlü biçimde hissettiriliyor.”

2013’TE BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI KALDIRILDI

Kamu personeli için başörtüsü yasağının kalkması ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Ekim 2013’te açıkladığı demokratikleşme paketi ile oldu. Kılık kıyafet yönetmeliğinin 5. maddesinde yapılan değişiklikle kısıtlayıcı hükümler kaldırıldı.

İlk etapta askerler, emniyet mensupları, hakimler ve savcılar bu düzenlemenin dışında tutuldu. Avukatların, barolar tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde başörtüsü takamayacaklarına
ilişkin uygulamalar ise, mahkeme kararları ile aşıldı. Ancak ilk etapta düzenleme dışında kalan kişiler içinde başörtüsü yasağı 2020 tarihi ile tamamen kaldırıldı.

DÖRT AK PARTİLİ KADIN MİLLETVEKİLİ BAŞÖRTÜSÜ İLE TBMM’YE GELDİ

Kamudaki başörtüsü yasağının kaldırılmasından kısa bir süre sonra, sorun Meclis’te de çözüldü. Hac dönüşü, başörtülerini çıkarmayacaklarını açıklayan 4 AK Partili kadın milletvekili, 31 Ekim 2013’teki TBMM Genel Kurulu çalışmalarına başörtülü olarak katıldı. AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak, Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar ve Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey’in katıldığı oturum herhangi bir gerginlik yaşanmadan tamamlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız