Ana Sayfa Forum Tarih Mustafa Kemal çocuklara bira içirdi mi? Atatürk’ün Manevi kızı Ülkü Adatepe açıkladı!

Mustafa Kemal çocuklara bira içirdi mi? Atatürk’ün Manevi kızı Ülkü Adatepe açıkladı!

40

Mustafa Kemal 5 yaşındaki çocuklara bira içirdi mi? İşte tartışmalara son verecek açıklama. Atatürk’ün Manevi kızı Ülkü Adatepe açıkladı!

Son yıllarda en çok tartışılan konulardan birisi de kendisinin emri ile kurulan Atatürk Orman Çiftliği’nde Mustafa Kemal 5 yaşındaki çocuklara bira içirdiği konusudur.

Atatürk’ün küçük yaştaki çocuklara bira içirdiği tartışmalarına Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe’nin TRT’de yayınlanan bir röportajında ortaya çıktı.

Ülkü Adatepe, Atatürk ile ilgili hatıralarını anlattığı röportajda, albümünde yer alan bir fotoğrafı gösterirken Atatürk’ün kendisine bira içirdiğini açıkladı.

ADATEPE SONRADAN 90 DERECE DÖNÜŞ YAPTI

6 yaşına kadar tüm zamanını Atatürk’le geçirdiğini söyleyen Ülkü Adatepe vefat etmeden son yıllarda, Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili şunları söyledi: “Dinine düşkün bir insandı. Ezan sesini çok severdi. Daima Çankaya Köşkü’ne hoca getirtir, dinler, dinin Allah ile kul arasında olduğunu daima söylerdi. Atatürk yobazlığa karşıydı ama Atatürk’ü tamamen değişik gösteriyorlar.”

ADATEPE CHP’Yİ HALK OLARAK TANIMLADI

İstanbul Amerikan Kız Koleji’nden hemen sonra daha 16 yaşındayken diğer manevi kızlardan Sabiha Gökçen’in amcaoğlu üsteğmen Fethi Doğançay’la evlenen Atatürk’ün manevi kızlarına ise sadece bir maaş bıraktığını ve kendilerini Halk Partisi’ne emanet ettiğini ifade eden Adatepe, “Bir tek devlet adamı söyleyin bana ki her şeyini milletine bıraksın, yok. Ne diyorlar, ’Atatürk’ün resimleri kalksın’. Hayır. Atatürk’e ihtiyacımız var. Atatürk gibi bir tane daha var mı? Ne mutlu bize ki böyle bir Ata’ya sahibiz. Onun için Atatürk hem duvarlarımızda hem de kalbimizde ilelebet yaşayacak” dedi.

ATATÜRK: NAMAZINI KILDIN MI? ORUCUNU TUTUYOR MUSUN?

Ülkü Adatepe 2011’de bir konferansta yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi: “Atatürk Kuran sesini çok severdi. Anneme ‘Namazını kıldın mı?’ ‘Orucunu tutuyor musun’ diye sorardı, asla dine karşı değildi. O sadece Kuran’ı daha iyi anlamamız için Türkçe olmasından yana idi. Şimdi zaten Kuran’ın Türkçe açıklamalı meali var. Atatürk’ün siroz oluşunun nedeni içki değil, yakalandığı sıtmadan kurtulmak için kullandığı ‘Kinin’ adlı maddenin karaciğerleri üzerinde yaptığı tahribattır.”

ADATEPE YALAN MI SÖYLÜYOR: “ATATÜRKÇÜYÜM” DERDİM

Ülkü Adatepe yine aynı konferansta yaptığı konuşmada 2.5 ve 3-4 yaşlarında yaşananları hatırladığını iddia ederek şunları söylüyor: “Ben kendisine 3-4 yaşlarında bir çocukken ‘Atatürkcüğüm’ derdim. Bana 2,5 yaşında çatal kaşıkla yemek yemeyi öğretti. Kendisi sofrada yokken ben yine elimle yerdim. Florya Köşkü’nde Atatürk, ‘yalan tüm kötülüklerin başlangıcı öğütlerde bulunurdu.”

ADATEPE İKİNCİ EVLİLİĞİNİ BİR YAHUDİ İLE YAPTI

Atatürk’ün manevi kızı Ülkü’nün ikinci evlendiği genç adamın İstanbul’un ünlü Musevi yağ tüccarı ailelerinden birinin oğlu olan Yeşua Bensusen olmasıdır. 27 Mayıs Darbesi’nin hemen arkasıdır. Basın ve “devrim”in bekçileri Milli Türk Talebe Birliği ve Mustafa Kemal Derneği bu evliliğe karşı ayağa kalkar; protesto gösterileri düzenler. Atatürk’ten Ülkü’ye intikal eden hakların kendisinden alınmasını istemekle yetinmez, okul kitaplarından Atatürk ile Ülkü’nün anlatıldığı tüm bölümlerin çıkarılmasını da isterler.

Mustafa Kemal Derneği Başkanı Muhtar Kumral, “Atatürk’ün manevi kızının bir Yahudi genciyle evlenmesi bütün Türk halkında kuvvetli bir memnuniyetsizlik yaratmıştır. Bizler bunu protesto ediyoruz. Atatürk’ün kızını örnek alan birçok genç kız yabancı gençlerle evlenme arzusu göstermekteler,” diyerek tepkisini dile getirecektir.

YAHUDİ KOCASI ADINI DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA KALDI

Tepkiler üzerine Yeni Sabah’a konuşan Yeşua Bensusen kendisini şöyle savunmaktadır: “Türk vatandaşıyım; vatanî görevimi şerefli Türk ordusunda yaptım. Memleket için gerekirse kanımı akıtabilirim. Her Türk genci gibi Atatürk’e son derece bağlıyım. İçimdeki Atatürk sevgisi sonsuzdur, Atatürk’ün hatırasını yaşatabilmek, Ülkü’yü mutlu kılabilmek amacıyla elimden gelen gayreti göstereceğim.” Ama yetmez. Sonunda Yeşua Bensusen adını Yaşar Bensu olarak değiştirdiğini bile açıklar. Ülkü’ye bu evlilikten sonra uzun yıllar yok muamelesi yapılır.

MUSTAFA KEMAL’İN İÇKİ (BİRA) FABRİKASI DEVRİMİ!

Mustafa Kemal’in emriyle Atatürk Orman Çiftliği’nde 1925 yılında bira fabrikası kuruldu.
Kimine göre İsmet Paşa ile Atatürk’ün arası da bu Bira Fabrikası yüzünden bozulmuştur, çünkü iddialara göre İsmet İnönü Bomonti Bira’yı desteklemektedir.

Fabrika Atatürk’ün isteği ile 1937’de Çiftlikle beraber Hazineye, 1939’da da Tekel’e devredilir. 1938 yılında Bomonti’nin de Tekel’e devredilmesi ile Tekel Birasına dönüşür, üretimi Yozgat’ta yapılmaya başlar. Daha sonra Tekel Fabrikasının hizmete girmesi ile Ankara Bira Fabrikası “Ankara Viskisi” üretmeye başlamıştır. Bu viski de 2000’li yılların başında kaldırılır.

Son yıllarda Atatürk’ün kurdurduğu bira fabrikasının amacının arpa üretimine destek ve çiftlikteki ineklerin süt veriminde verim almak gibi savunmalar baş göstermeye başladı.

BİRA FABRİKASI DİRENİŞİ DEVAM EDİYOR!

Danıştay, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda Atatürk Orman Çiftliği Bira Fabrikası’nın yerine yapılması planlanan TBMM Eğitim ve Kongre Merkezi’ne izin vermedi.

Atatürk Orman Çiftliği Bira Fabrikası’nın yerine yapılması planlanan TBMM Eğitim ve Kongre Merkezi’ne, Danıştay’dan izin çıkmadı. Mülkiyeti Tütün, Tütün Mamülleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri A.Ş.’ye ait ve 1. derece doğal SİT alanı olan AOÇ Bira Fabrikası’nın yıkılması, Danıştay’ın 11 Şubat 2013 tarihli komisyon kararını iptal etmesi ile engellenmiş oldu.

Danıştay’ın kararı ile ilgili bir açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinin her aşamasında zincirleme açtığımız davalarda bir kazanım daha elde ettik. AOÇ özgürleşene kadar mücadelemiz devam edecek” dedi.

KONGRE MERKEZİ BİRA FABRİKASI BİNASINA GÖLGE DÜŞÜRECEK!

Tesisin yapılması için AOÇ’da birçok yapının yıkılması gerektiği mahkemenin karar gerekçeleri arasında da yer aldı. Mahkeme gerekçesinde, “Bira Fabrikası ve üretim ilişkileri bağlantılı olarak gelişmiş olan birçok yapının yıkılmış olacağı, TBMM Eğitim ve Kongre Merkezi Tesisi’nin inşa edilmesi ile söz konusu bu yapı, alanda baskın konumda bulunacak ve bölgenin tarihsel gelişme sürecinde etkin rolü olan Bira Fabrikası’nın alandaki merkezi konumu ve rolünün olumsuz etkileneceği tespit edilmiştir” denildi.

İÇKİ HAYRANI KEMALİST GAZETECİ BİRA FABRİKASINI ÖVGÜYLE ANLATTI

İçki hayranı ve Kemalist gazeteci Ozan Vural, Atatürk Çiftliği’nde bira fabrikası kurulmasını ‘Yitirdiğimi değerlerden birisi daha’ diyerek ‘vizyona bakar mısınız’ övgüsüyle anlatıyor.

Atatürk’ün Türkiye’de başlattığı içki üretimi TEKEL ile 200 yılarına kadar devam ederken Ozan Vural, içki üretimdeki aşamaları, “Aradan yıllar geçti, hala vizyon sahibiydik. 1963 yılında viski üretelim dedik. Evet, Türk viskisi ürettik, kendi çiftçimizin arpasıyla, kendi suyumuzla 5 yıllık malt viski ürettik bu fabrikada.” diyerek anlatıyor.

İşte Atatürkçülerin bira fabrikası övgüsü:

Atatürk’ün Emriyle Kurulan Ve Daha Sonra Yitirdiğimiz Ankara Bira Fabrikası’nın Hikayesi

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız