Ramazan da oruç tutmanın faydaları! Meşhur beslenme uzmanı Dr. Eric Berg anlattı

0
67

Dünyanın en meşhur beslenme uzmanlarından birisi olan Dr. Eric Berg oruç tutmanın faydalarını madde madde anlattı! Berg, oruç tutmanın bağışıklık sistemine faydalarını sıraladı.

Dünyanın en çok takip edilen beslenme uzmanı Dr. Eric Berg, Ramazan’ın vücut üzerindeki etkilerinden, bağışıklık sistemine kadar madde madde yararlarını anlattı.

Verdiği diyetlerle milyonlarca insanın fazla kilolarından kurtulmasını sağlayan ve kitapları en çok satanlar (best seller) listesinde olan Dr. Berg, Ramazan ve oruç tutmak ile ilgili çektiği videoda orucun, bağışıklık sistemini nasıl güçlendirdiğini hazırladığı biyolojik video ile tek tek anlattı.

Bu Ramazan ayı öncesi başlayıp yine devam eden Covid_19 koronavirüse karşı uzmanlar, virüsün bulaşmasına karşı ve yine virüs bulaşan hastanın daha hızlı iyileşmesine karşı sıklıkla bağışıklık sisteminin güçlendirmesi tavsiyelerinde bulunurken, ünlü beslenme uzmanı Dr. Eric Berg’de oruç tutmanın bağışıklık sistemine olan katkısını hazırladığı video ile bilimsel verilerle ortaya koydu.

Dr. Ercic Berg hazırladığı video ile şu bilgileri aktardı:

RAMAZAN DA ORUÇ TUTMANIN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE ETKİSİ”

“Bugün Ramazan da oruç tutmak ve onun bağışıklık sistemine etkisi hakkında konuşacağız. Ramazan 29 yada 30 gün sürüyor. Bu süre içinde her gün doğumundan başlayarak gün batımına kadar hiç bir şey yeyip içmiyorsunuz. Yani oruçluyken su da içmiyorsunuz. Şimdi faydalarına başlamadan önce çok önemli noktalarına değinmek istiyorum. Ramazan hakkında bazı çalışmalara baktığımızda farklı görüşlerin ortaya çıktığını görüyoruz.

“ORUÇ ÖNCESİ VE SONRASI YENİLEN YEMEKLERE DİKKAT”

Bence oruçtan önce ve sonra (iftar ve sahurda) ne yediğiniz ile ilgili olarak bu durum değişiyor. Ve yediğinize bağlı olarak ya başarıyorsunuz yada başaramıyorsunuz. Eğer sürekli hazır gıda, rafine karbonhidrat tüketirseniz sayacağım şaşırtıcı faydaları göremezsiniz. Faydalı yağ yada düşük yağ içeren gıdalar ve düşük karbonhidrat içeren yiyecekler (taze sebze, meyve, et, kuru yemiş) tercih ederseniz vücudunuzdaki soğuk sitokin sayısı düşer. Sitokinler bağışıklık hücreleriniz arasında iletişim kuran kimyasallardır. Bu bahsettiğimde onlardan biri. Çünkü bazı sitokinler iltihaplanmalara neden olur.
Oruş tutarken vücudunuzdaki makrafajlar canlanır. Makrofajlar ise vücudunuzdaki mikrop, bakteri ve virüsleri yiyen büyük hücredir. Mikrop ve her türlü istilaya karşı kurulan savunmanın en ön safında bulunur. Yani ne kadar makrofajı canlandırırsan, bağışıklık sistemi için o kadar iyidir.

“ORUÇ TUTARKEN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ DESTEKLEYEN MİKROBİYOMLAR ARTAR”

Ama oruç tutarken mikrobiyomunuz da artar. Mikrobiyom vücudunuzdaki bağışıklık sistemini destekleyen faydalı mikropları tanımlamam için kullanır. Bedeninizde ki mikrobiyomun yüzde 70’i kalın bağırsaklarda bulunur. Kısaca mikrobiyom size harika bir bağışıklık sistemi sunar ve onlar olmadan her türlü enfeksiyon riski yükselir. Oruç tuttuğunuzda uzun süre aç kalarak onların daha iş yapmasını ve ömürlerin uzamasını sağlıyorsunuz.

“ORUÇ TUTTUĞUNUZDA STRESLE BAŞA ÇIKMA SEVİYENİZ ARTAR”

Sıradaki madde strese karşı dayanıklılık. Oruç tuttuğunuzda stresle başa çıkma seviyeniz artar ve böylece DNA hasarı da önlenir.
Ayrıca oruç tutmak oksidatif stresi de düşürür. Böylece vücudunuzdaki serbest radikal sayısına bağlı hücre zararlanması düşer. Ve bağışıklık sistemi için faydalı olan antioksidan üretimi artar.

“ORUÇ TUTMAK VÜCUDUNUZUN ESKİMİŞ KISIMLARININ YENMESİNİ SAĞLAYAN OTOFOJİYİ ARTIRIR”

Son olarak oruç tutmak ile otofojiyi artırır. Otofoji vücudunuzun eskimiş kısımlarının yenilenmesi ve bu bedenin eksik ve işe yaramaz kısımlarını da yemesidir. Ramazan da farklı bir otfaji çeşidi olan ksenofaji de gerçekleşir. Böylece vücutta uzun süre bulunan patojenler ve mikroplarda yenir. Ramazan’ın bağışıklık sistemine çok güçlü ve çok büyük bir katkı sunduğu çok açık.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz