Şeker hastalarının yiyebileceği mor baklava üretildi

0
72

İstanbul Üniversitesi Teknokent mor sebze-meyvelerin kullanıldığı formül ile üretilen mor baklavayı şeker hastaları rahatlıkla yiyebilecek.

İstanbul Üniversitesi Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nde mor sebze-meyvelerin kullanıldığı formül ile mor baklava üretildi. Mor baklavayı şeker hastaları rahatlıkla yiyebilecek.

Teknokent Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen mor sebze ve meyvelerin kullanıldığı ‘Sankara Mormiks’ formülü ile üretilen mor baklavayı şeker hastalarına rahatça yeme fırsatı sunuyor.

Milliyet’in verdiği bilgiye göre; ahududu, incir, kırmızılahana gibi mor sebze ve meyve özleri sayesinde şekerin hastalardaki negatif etkisini sıfırlayan ve bunlardan üretilen yiyeceği tüketenin şeker oranında herhangi bir yükselmeye yol açmayan yeni formül, tatlı üreticileri tarafından da ‘baklavada çığır açan buluş’ olarak nitelendiriliyor.

TÜRK BAKLAVASINDA ÇIĞIR AÇAN BULUŞ

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım Teknokent’in ürettiği mor baklava için, “Bu, baklavada çığır açan bir buluş. Artık şeker hastaları da baklava yiyebilecek. Bu ürün ekmek hamuruna katıldığında sadece şeker hastalarının yiyebileceği bir kıvam oluşturmuyor, ayrıca bu baklavayı tüketenlerin şekerini de dengeliyor” dedi.

MOR BAKLAVANIN SATIŞI BAŞLADI MI?

BAKTAD Başkanı Mehmet Yıldırım, ‘Sankara Mormiks’ formülüyle baklava üretimine başladıklarını belirterek, “Bu ramazan ayı itibarıyla şeker hastaları çekinmeden baklava tüketebilecek” ifadesini kullandı.

Yaklaşık 1 yıldır ramazan ayına hazırlandıklarını, tüketimi diyabet, hipertansiyon hastaları dahil daha geniş kitleye ulaştırmak için bilim-sanayi iş birliğinde güzel bir örnek sergilediklerini dile getiren Yıldırım, özellikle paket satışlarla ramazan ayında iyi bir performansa ulaşacaklarını kaydetti.

MOR BAKLAVA NERELERDE SATILACAK?

Yıldırım, İstanbul İkitelli’de mor baklavanın satışına başladıklarını, ürünün sektöre hızla yayıldığını sözlerine ekledi.

DİYABETLİ ŞEKER HASTALARI TATLI YERKEN ARTIK ÇEKİNMESİN

İstanbul Üniversitesi Teknokent Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi Başkanı Prof.Dr. İhsan Kara, formülün, mor sebze ve meyve özleri sayesinde şekerin hastalardaki negatif etkisini sıfırladığını, Türklerin Japonlara kıyasla daha az ömürlü olduğunu ancak her geçen gün Türkiye’de yaşam süresinin uzadığını kaydederek şunları söyledi:

“Ancak uzamış hayatımızda da böbrek yetmezliği, diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklarla boğuşuyor ve verimsiz yaşıyoruz. Eğer bu mikro besinleri günlük hayatımıza dahil edebilirsek hem daha uzun hem de hastalıksız yaşayacağız. Bu anlamda diyabetli hastaların artık tatlı yemekten çekinmeyeceklerini vurgulamak isterim. BAKTAD ile yaptığımız iş birliğinin en belirgin tarafı bu.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz