Sözcü yazarı Yılmaz Özdil’in Bodrum’daki ‘Saray yavrusu’ villası denize yürüdü!

63

Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil’in Bodrum’da bulunan villasının imara aykırı şekilde parsel parsel denize uzatıldığı ortaya çıktı.

Atatürk kitaplarını 2500 TL’ye satmakla gündeme gelen Sözcü gazetesi yazarı Özdil’in Bodrum Bitez’de bulunan villasındaki plana aykırı bölümler ile ilgili imar affına başvurduğu belirlendi. Özdil’in Bitez sahilinde Hülya Özdil adına satın alığı arsanın “ticari alan” statüsünde olmasına rağmen üzerine ofis planı ile villa yaptırdığı, kaçak bölümleri ile ilgili de geçtiğimiz yıl imar affına başvurduğu öğrenildi. Konu hakkında henüz CHP’li Bodrum Belediyesi’nden bir açıklama gelmedi.

Yılmaz Özdil’in villasındaki usulsüzlükleri daha önce de gündeme getiren gazeteci Mustafa Gündoğ konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Ben Bodrum’da hem yerel gazetecilik hem de emlak danışmanlığı yapıyorum. Aslında inşaat teknisyeniyim. 35 yıldır Bodrum’dayım. Geçtiğimiz yıllarda Bitez’de bulunan A.. Sitesi ile ilgili çok sayıda yazı yazdım. Araştırmalarım sürerken bu sitenin olduğu alanda Yılmaz Özdil’in de yer aldığını öğrendim. Zaten Özdil ailesi de bölgede sıklıkla görünür olmuştu. Yer alınan parselin ticaret alanı olduğunu bildiğimden nasıl aldığını ve neler yapıldığını araştırmaya başladım.

“ARAŞTIRMALARIM SONUCUNDA BELİRLEDİM”

Araştırmaların sonucunda Yılmaz Özdil’in eşi Hülya Özdil adına 2017 yılında Bitez sahilde 558 metrekarelik bir yer aldığını, üzerinde devam eden yarım bir inşaat olduğunu tespit ettim. İmar planlarında “ticari alan” vasfı olan bu yapıyı Özdil ailesinin alıp villaya çevirdiğini belirledim.

TİCARİ ALANA VİLLA

Normalde burası “ticari alan” vasfı olduğu için villa yapmak mümkün değildi. Planda iki ayrı bağımsız bölüm ve ofis gibi gösterilen yapılar Özdil ailesi tarafından fiiliyatta birleştirilerek bir villa olarak ortaya çıkarıldı. Hatta plan dışında bodrum kat yapıldı. Resmi kayıtlara göre yapı izin belgesi 10 Ağustos 2017’de alınmış.

İMAR AFFINA BAŞVURMUŞ

Daha sonradan Hülya Özdil’in imar affından faydalanmak üzere başvuru yaptığını öğrendim. Bunu resmi kurumlardan da teyit ettim. Kayıtlara bakılırsa zaten Hülya Özdil adına başvuru yapıldığı anlaşılacaktır. İmar barışı ile villanın ticari alan olan kullanım özelliği konuta çevrilmiş olduğunu öğrendim.

“KÖŞEMDE BUNU YAZDIM”

Ben bu konunun ayrıntıları bir gazeteci sorumluluğu ile Bodrumhaber.com internet sitemde bir köşe yazımda dile getirdim.

Topluma örnek olması gereken insanların bu tip şeye tenezzül etmesi kamuoyu nezdinde çizdikleri profille uyuşmaması dikkat çekici. Yazılarında ve televizyon programlarında hak hukuktan ve adaletten bahseden bir insanın böyle bir şey yapmasını etik bulmuyorum.”

RUHSAT SÜRELERİ GEÇİYOR

Mustafa Gündoğ bodrumhaber sitesinde konu ile ilgili yazısında ise şunları kaleme almıştı:

“A SİTESİ’nin olduğu alanda zaten imar sorunu mevcuttur, 40 yıl önceki planlarla halen iş yapılmaya çalışılmakta ve yeni yasalara göre düzenleme yapmaya kimse cesaret edememektedir. A…A.Ş Yıllar önce imar planları değişebilir düşüncesiyle sanırım, mevcut planda ticaret alanı olarak görünen yere, yapı ruhsatı alıyor. Ancak yapılar yapılmıyor, yapı ruhsat süreleri geçiyor, yenilemeler yapılıyor ve inşaatlar başlıyor.

İnşaatlar yapılmaya devam ederken, alıcı çıkıyor ve satış gerçekleşiyor. Bir alıcı var ki çoğumuzun yakından tanıdığı ve belki de yazılarını severek okuduğu bir kalem. Almış olduğu Mülk, tek katlı ve iki ofisten oluşmaktadır.

Lakin bu iki ofis ticari amaçlı değil, birleştirilerek, konut olarak kullanılmaktadır. Alıcının, yasal koşullardan haberi var mıdır, yanıltılmış mıdır sizce Yanıltıldığını hiç sanmıyorum.

“MEVCUT YAPIYA İKİ KATINDAN FAZLA İLAVE EDİLMİŞ”

Yanıltılmış olsa, yapı kullanma izni alındıktan sonra ilave inşaat işleri yaparak, yapıyı kaçak inşaat durumuna sokmaz sanırım. Sonra da “Ben buraları kaçak yaptım.” diyerek “İmar Barışı” başvurusu yapıp, kendini devlete ihbar edecek konuma düşürmez.Sanmayın ki balkon kapatılmış, üç beş metrekarelik bir alan. Mevcut yapıya, iki katından fazla bir alan ilave edilmiş, teras, bodrum kat gibi.

Kim mi bu kişi…Tapu kayıtlarına göre, denize sıfır olan bu yapı, Usta yazar Yılmaz Özdil’in, eşine aittir. Mülk bilgisi de, 2 katlı betonarme konut ve arsası olarak tanımlanmış. İmar Barışının iki aşamasından da yaralanarak, yaklaşık 50 bin TL masraf etmiş görünmekte.”

YILMAZ ÖZDİL’İN VİLLASI İÇİN BAŞLATILAN SORUŞTURMA TAMAMLANDI

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil ve eşi Hülya Özdil adına Bodrum’da satın alınan villada, İmar Barışı’ndan sonra kaçak inşaat yapılmasının ardından başlatılan soruşturma tamamlandı.

Soruşturma sonrası, Özdil’in villasının birçok bölümünde imara aykırı eklentiler yapıldığı, 142,5 metrekare olan yapının, kaçak eklentilerle 310 metrekareye çıkarıldığı ortaya çıktı. Villanın bulunduğu bölgenin uydu fotoğraflarından, Özdil’in villasına yapılan teras ve müştemilatın İmar Barışı sonrasında kaçak olarak yapıldığını belirleyen ekipler ardından 5 Mayıs günü villaya giderek inceleme yaptı.

Özdil’in villasını, yapı ruhsatının tek katlı iki adet bitişik ofis ünitesi için düzenlendiği, ancak 142.5 metrekare iskanlı yapıya; depo, jeneratör odası, bodrum kat ilavesi yapıldığı anlaşıldı. 310 metrekare haline gelen villa için Özdil ailesi, 31 Aralık 2017 tarihine kadar olan yapıları kapsayan İmar Barışı’na başvurdu. Ancak İmar Barışı sonrasında da kaçak yapılaşmaya devam edildiği, 2018 yılında kaçak olarak 45 metrekarelik teras ve müştemilat yapıldığı belirlendi.

Yapılan incelemelerin ardından Özdil’in evinin kaçak olan jeneratör dairesi, müştemilat, bodrum kat ve pergole yerine yaptırdığı çelik iskeletler yıkılacak.

YILMAZ ÖZDİL DEDİĞİNİN TAM TERSİNİ YAPMIŞ

Yılmaz Özdil, 28 Eylül 2019 tarihinde “Pay hattı” başlıklı köşe yazısında, “Deprem ülkesinde imar affı mı olur birader? Fay hattı sorun değildir Türkiye’de. Pay hattı sorunudur, pay hattı!” yazısını kaleme almıştı.

Yılmaz Özdil, yazdığı yazının tam tersini yaparak, kaçak kısımları olan villası için imar affına başvurarak 349 ada 4 parsel bulunan evinin yapı ruhsat ve eklerine aykırılıktan dolayı başvurarak yapı kayıt belgesi aldı.

ÖZDİL VİLLASININ SORUŞTURMASI TAMAMLANDI

Bodrum’da aylardır kaçak yapılarla mücadele eden Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, Sözcü yazarı Yılmaz Özdil’in villasındaki imara aykırı alanları belirledikten sonra soruşturma başlattı. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından dosya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderildi. Ayrıca Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından villadaki kaçak eklentilerin yıkımı için yazılan talimatın Bodrum Belediyesi’ne tebliğ edilmesi bekleniyor.

YILMAZ ÖZDİL’İN EŞİNE CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA SUÇ DUYURUSU

Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ayrıca, İmar Barışı’ndan sonra bile kaçak inşaat yapılmasını gizlediği, yanlış bilgi vererek kamu görevlilerini yanılttığı gerekçesiyle Özdil’in eşi hakkında ‘yalan beyanda bulunduğu’ gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacak.

YILMAZ ÖZDİL’İN VİLLASI YIKILACAK

Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil’in Bodrum Bitez’deki villasına kaçak inşaat yapması sebebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapı kayıt belgesinin iptaline karar verilmişti. Bakanlık, kaçak yapılan villanın 3 gün içerisinde yıkılacağı bildirildi.

Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil’in Bodrum Bitez’deki villası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yalan beyan verildiği için Yapı Kayıt Belgesi dün iptal edildi.

Çevre Bakanlığı, Yılmaz Özdil’in villası için Bodrum Belediyesi’ne yıkım emri verdi. Belediye üç gün içerisinde yıkımı gerçekleştirmek durumunda aksi takdirde bakanlık belediye hakkında suç duyurusunda bulunacak. Yine 3 hafta içinde de Özdil’in villasının kaçak kısımlarının yıkımı gerçekleştirilecek.

İMAR BARIŞI’NI FIRSATÇILIĞA ÇEVİRDİ

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri villada inceleme yaptı. Müdürlük kipleri, Özdil’in imar barışı sonrasında kaçak yaptığı uydu fotoğraflarından belirlenen 45 metrekarelik teras ve müştemilatı inceleyerek fotoğrafladı. Ekiplerin tespitlerinin ardından Özdil’in villasındaki imara aykırı olarak yapıldığı belirlenen alanlar için Bodrum Belediyesi’ne yıkım emri verildi.

YALAN BEYAN İÇİN CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA SUÇ DUYURUSU

Ayrıca, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü “Kamu görevlilerine yalan beyanda bulunan” Yılmaz Özdil’in Eşi Hülya Özdil hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Yılmaz Özdil’in eşi Hülya Özdil üzerine kayıtlı villanın olduğu bölgede bulunan 4 villa ve bölgede imar barışı sonrasında yapılan çok sayıda villayla ilgili de inceleme başlatıldı. İnceleme kapsamında Hülya Özdil üzerine kayıtlı villanın bulunduğu 349 ada da bulunan 3,4,5 ve 6 nolu parsellerin durumu ayrıntılı olarak araştırılacak. Hülya Özdil adına kayıtlı villa, 4’üncü parselde yer alıyor.

YILMAZ ÖZDİL SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

Kaçak villa için soruşturma süreci ve bakanlığın aldığı karar sonrası sessizliğini koruyan Sözcü Gaztetesi yazarı Yılmaz Özdil’in ilk olarak 2017’de aldığı ve ‘ticari alan’ statüsünde olan yapıyı “Cins değişikliği” ile villaya çevirdiği ve daha sonra 142 metrekarelik villayı, bodrum kat, teras ilavesi gibi kaçak yapılarla 310 metrekareye çıkardığı tespit edilmişti.

CHP’Lİ BODRUM BELEDİYE BAŞKANI AHMET ARAS İÇİN MÜFETTİŞ TALEP EDİLDİ

Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil’in Bodrum’daki kaçak yapının yıkılması kararının ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Muğla Valiliğinden skandalla ilgili yeni kararlar açıklandı.

Buna göre Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İmar Barışı’ndan sonra da kaçak inşaat yapılmasını gizlediği, yanlış bilgi vererek kamu görevlilerini yanıltan Yılmaz Özdil’in eşi Hülya Özdil hakkında ‘yalan beyanda bulunduğu’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulacak.

VALİLİK BAKANLIKTAN MÜFETTİŞ İSTEDİ

Ayrıca Muğla Valiliğinin, Yılmaz Özdil’in eşi Hülya Özdil adına kayıtlı olan, kaçak villayı görev yaptığı dönemde inşaat izni verdiği iddia edilen CHP’li Belediye Başkanı Ahmet Aras hakkında inceleme yapılması için İçişleri Bakanlığı’ndan mülkiye müfettişi gönderilmesini talep ettiği öğrenildi.

VİLLANIN KAÇAK EKLENTİLERİNİN 13 MAYIS’A KADAR YIKILMASI İÇİN TEBLİGAT GÖNDERİLDİ

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, villanın kaçak eklentilerinin 13 Mayıs’a kadar yıkılması için tebligat gönderdi.
Yılmaz Özdil’in villasına yıkım için tebligat gönderildi. Sözcü yazarı Yılmaz Özdil’in eşi Hülya Özdil’in satın aldığı, imara aykırı yapılaşmayla 142 metrekareden 310 metrekareye çıkarılan villa için belediye, kaçak bölümlerin 13 Mayıs’a kadar yıkılması için tebligat gönderdi.

ÖZDİL: ÇADIR KURSAK BRANDASI KAÇAK DERLER

Devletin bir numaralı yönetim merkezi olan Beştepe Cumhurbaşkanlığı Binasına ‘Kaçak saray’ diyen Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil’in eşi Hülya Özdil adına alınan Bodrum Bitez’deki kaçak villası için, “Çadır kursak, brandası kaçak derler” açıklamasıyla kendisini savundu.

Özdil’in kaçak villlası ortaya çıkınca gazete köşesine taşıdığı konu hakkında, “Linç korosu karalama kampanyası başlattı. ‘Parsel kaydırma yöntemiyle denize sıfır kaçak saray yaptı’ dediler. ‘Bir dönüm büyüklüğünde, 50 milyon lira değerinde’ dediler. ‘Bodrum Belediyesi yıkacak’ dediler. Ertesi gün plağı değiştirdiler. ‘Terası kaçak’ dediler! Bir, benim saray sadece iki odalı. İki, denize sıfır değil, hukuken mümkün değil. Üç, bir dönüm olsa iyi olurdu ama, 142 metrekare. Dört, 50 milyon liraya almak isteyen varsa, hemen satayım, aracı olana beş milyon lira komisyon vereyim, on milyon lira vereyim. Beş, evi ben yaptırmadım, o ev orada zaten vardı, ruhsatı izni iskanı tapusu zaten sitenin şirketine çoktan verilmişti, biz satın aldık. Bodrum Belediyesi inceleme yaptı, resmî açıklama yaptı.” bilgisini paylaştı.

ÖZDİL ‘ÇADIR’ DEDİĞİ VİLLA İÇİN SONRADAN: DEPO, JENARATÖR ODASI VE PERGOLA İLAVE EDİLDİ

Özdil, “Bir, evin parseli taa 1970 yılında tescil edildi, 1970’den beri herhangi parsel işlemi yapılmadı, parsel kaydırması diye bir şey yok. İki, o evin ruhsatı 2008 yılında düzenlendi. Üç, ev 142.5 metrekaredir. Dört, o ev orada vardı. Beş, sonradan depo, jeneratör odası, pergola ilave edildi, bu değişikliklerin Yapı Kayıt Belgesi var. Altı, Yapı Kayıt Belgesi’ne ilişkin değerlendirme Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak. Yedi, Bodrum Belediyesi açısından herhangi bir sorun yok. Özeti bu.” ifadesini kullandı.

KAÇAK VİLLAYI İSTANBUL SEÇİMLERİNE BAĞLADI

Kaçak villanın ortaya çıkmasını İstanbul seçim sonuçlarına bağlayan Sözcü yazarı Özdil yazısında şunları kaydetti:

“Türkiye’nin en saygın yazlık sitelerinden biri olan ve maalesef benim yüzümden rahatsızlık verilen siz değerli komşularımdan… Bu yazı nedeniyle vaktinizi aldığım için, siz değerli okurlardan… Sayfada bu sebeple yer işgal ettiğim için, gazetemden, özür dilerim. Örgütlü kötülük’le karşı karşıyayız. Çadır kursak, brandası kaçak derler.

“BİZ BU MEMLEKET İÇİN HAYATIMIZI ORTAYA KOYDUK”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimini kaybedince “hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şey oldu” diyorlardı. Kafa hâlâ aynı kafa. Bundan sonra hukuk konuşacak. Biz bu memleket için hayatımızı ortaya koyduk. Ev mev dediğin nedir. Kalemimizi satmadan, namuslu gazeteciliğe devam edeceğiz. Biat etmeyeceğiz.”

YILMAZ ÖZDİL 20 YILLIK CHP’Lİ BODRUM VE BİTEZ BELEDİYELERİNE GÖNDERME

Sözcü Gazetesi’nden Uğur Dündar ve Gökmen Ulu’nun web SözcüTV sohbetinde konuşan Yılmaz Özdil, satın almadan önce de kaçak yapıların ortaya çıktığı villasına onay veren 20 yıllık CHP’li Bodrum ve Bitez Belediyelerine göndermede bulundu.

CHP’li belediyelerin kaçak yapılara göz yummasının suçlusu olarak Ak Parti’yi gösteren Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, “AKP 18 yılda çok iyi slogan bulurdu. Bunlardan bir tanesi de ‘Belediyecilik bizim işimiz’dir. Peki siz belediyecilikte ne yaptınız? diye sorduğumuzda bir cevap yoktu. Asıl bu (HDP-İYİ Parti desteği ile seçilen CHP’li) 11 büyükşehir belediyelerini görünce anlıyoruz ki ‘Belediyecilik’ hakkeden CHP’nin işiymiş. Bu somut olarak ortaya çıktı.” dedi.

CHP’Lİ BELEDİYELER ‘ORANTISIZ ZEKA’YI ORTAYA KOYDU!

Yılmaz Özdil, virüs salgını nedeniyle CHP’li belediyelerin ‘Orantısız zeka’ sergilediklerini böylece CHP’li belediyelerin birbirinden yaratıcı dayanışmayı artıran yöntemlerin uygulanmasını ‘harika’ olarak nitelendirdi. Özdil, “Salgın başlamadan önce CHP’li belediyeler bir başka bir şeyi ortaya çıkardı. Aslında 10 liraya yapılacak metroyu 100 liraya yaptıkları. 5 lira verilmesi gereken kişiye aslında 55 lira verdikleri ortaya çıktı” diyerek Ak Parti belediyelerini suçladı.

YILMAZ ÖZDİL’İN VİLLASINDAKİ KAÇAK BÖLÜM YIKILMAYA BAŞLANDI

Muğla’nın Bodrum ilçesinde belediye ekipleri Yılmaz Özdil’in villasının kaçak bölümlerinde yıkım çalışmalarına başladı.

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil’in, Bodrum’un Bitez Mahallesi’nde eşi Hülya Özdil adına satın aldığı villada, ruhsata aykırı birçok kaçak bölüm olduğu ortaya çıkınca Bodrum Belediye ekipleri evi mühürlemişti.

Bodrum Belediyesi’ne bağlı ekipler belediye encümen kararı ile villanın kaçak bölümünün yıkımını onaylamasının ardından 13 Mayıs sabahı erken saatlerde Yılmaz Özdil’in eşi Hülya Özdil adına satın aldığı villaya gelerek yıkım çalışmalarına başladı.

Yaklaşık 10 kişiden oluşan ve belediyenin çeşitli birimlerinden oluşan ekip villada önce inceleme yaptı. 4 araç ile siteye gelen ve ellerinde balyoz, hiltiler bulunan ekip, yıkım çalışmasına villanın kaçak kısmındaki yapının üstündeki kiremitleri toplayarak başladı.

ÖZDİL’İN KAÇAK SARAY’INA UĞUR DÜNDAR ŞAHİTLİK YAPMIŞ

Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil’in 2008’de ofis ruhsatlı inşa edilen iki ayrı yapıyı 2017 alıp, 2018’de birleştirdiği ve belgede Uğur Dündar’ı şahit tuttuğu ortaya çıktı.

Resmi olarak gösterilen metrekare ve birleştirme kurnazlıklarıyla 142 m²den 310 m²ye çıkan villa skandalında Özdil’in gazete ve SözcüTV youtuber arkadaşı Uğur Dündar’ı şahit tuttuğu ortaya çıktı.

AVUKATLARI ARAYA GİRDİ YIKIM DURDU

Özdil’in avukatının yıkım kararına itirazı üzerine Muğla Bölge İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı alındı. Özdil’in villasının kaçak bölümlerinin yıkım işlemleri Çevre Bakanlığı ile Özdil’in hukuki süreci sonrası yeniden belirlenecek.

ÖZDİL’DEN SARAY AÇIKLAMASI

Yılmaz Özdil youtuber arkadaşı Uğur Dündar’la 5 Mayıs’da yaptığı sohbette villa için yaptığı saray açıklamasında, “O ev zaten vardı. Biz satın aldık. Saray dediler burada gerçekten haklılar. Ama iki odalı. (Kahkaha ile gülme). Uğur abi işte 50. yıl belgeseli için siz de oraya geldiniz. Çünkü biz 3 kişilik bir aileyiz onun için 2 odalı ev aldık.” diyerek kendini savunmuştu.

VİLLASININ BİR KISMI KAÇAK YAPI ÇIKAN VE YIKMA KARARI VERİLEN YILMAZ ÖZDİL SÖZCÜ’DE YAZILARINA ARA VERDİ

Bodrum’daki villasının bir kısmı kaçak yapı olduğu ve yıkma kararı çıkması nedeniyle kendi okurları tarafından da eleştiriler alan ve bu nedenle villasına ‘Evet saray, ama 2 odalı saray’ diyen Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, yazılarına ara verdi. Özdil, 14 Mayıs Sözcü gazetesini tamamen kaçak villa olayına ayırdı. Özdil, yazının sonunda “Az biraz izin rica ediyorum.” diyerek yazılarına ara verdiğini duyurdu.

“Vicdanı olan herkes biliyor” başlıklı köşesinde kaçak yapılı villasının son durumunu anlatan Yılmaz Özdil, “Bodrum’daki alt tarafı iki oda bir salon yazlığımızla alakalı linç kampanyasını biliyorsunuzdur mutlaka… Allah sizi inandırsın, Kardak Krizi’nde bile hadiseyi takip eden bu kadar sayıda gazeteci yoktu!” ifadelerini kullandı.

YARGISIZ İNFAZLAR YAPTILAR!

“Manşetlerinden yargısız infazlar yaptılar, ekranlarında mahkemeler kurdular, algı yaratmak için yalanlarla iftiralarla karalamalarla hükümler verdiler, salyalar akıtarak yayınlar yaptılar. Ama, bu ülkede namuslu hakimler var.” diyerek villasındaki kaçak yapıyı haber yapan medya ve gazetecilere ağır hakaretler yapan Yılmaz Özdil, kaçak yapı kısmının yıkılmasının mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verildiğini belirterek şöyle devam etti:

“BİZİ BÜTÜN MİMARLAR İNŞAAT MÜHENDİSLERİ AVUKATLAR BİLİYOR”

“İlla yıkılacaksa yıkılır, hatta biz yıkarız, canımız sağolsun. Ama buna “bağımsız yargı” karar verir. Yandaş tetikçiler değil. Hukuksuz işimiz olmadığını, o evde bir kuruş haram bulunmadığını, devlet gücünü kötüye kullanarak intikam alınmaya çalışıldığını, organize kötülük’le karşı karşıya olduğumuzu herkes biliyor… Bizim meselemizle yakından ilgilenen, bizi tanıyan tanımayan, bütün mimarlar, bütün inşaat mühendisleri, bütün avukatlar biliyor. Vicdanı olan herkes biliyor. Müsterihiz.”

Seyahat yasağı nedeniyle İstanbul’da olduğunu belirten Özdil kendisine, “Valilikten izin alırsan Bodrum’a gidebilirsin” dediklerini ifade ederken, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya için ‘Akp valisi’ diyerek hakaret ettiği yazısını şu şekilde sürdürdü:

“AKP VALİSİNDEN HUKUKİ İZİN İSTEMEMİ BEKLEYENLER…”

“Bana yönelik hukuksuz uygulamayla mücadele edebilmem için, Akp valisinden hukuki izin istememi bekleyenler, sanırım beni hiç tanımıyor. “Gazetecilere seyahat yasağı yok, gazeteci kimliğinle git” diyenler var. Benim öyle bir kimliğim yok. Sadece nüfus cüzdanım var. Hayatım boyunca basın kartı kullanmadım. Çünkü, gazetecilik yapmak için de hükümetten izin almama gerek yok. Dolayısıyla, taa 700 kilometre uzaktan boğuşmaya çalışıyorum.”

“AZ BİRAZ İZİN RİCA EDİYORUM”

Yazılarına ara vereceği sinyalini veren Özdil yazısını şu şekilde sonlandırdı:

“Orada benim adıma uğraşan kötü gün dostlarımın, avukatlarımın hakkını ödeyemem, kendilerine yürekten teşekkür ederim. Ama, sabahın köründen itibaren telefon üstüne telefon, Türkiye’nin dört bir yanından arayan soran derken, günlük yazıya odaklanıp baskıya yetiştirebilmem maalesef imkansız. Az biraz izin rica ediyorum.”

BODRUM BELEDİYESİ KESİN KARARI VERDİ: ÖZDİL’İN VİLLASI YIKILACAK

Yılmaz Özdil’in Bodrum Bitez’de kendi söylemiyle ‘2 odalı saray’ olan muhteşem manzaralı villası ile ilgili Bodrum Belediyesi tarafından alınan yıkıma ilişkin Encümen kararının detayları ilk kez ortaya çıktı.

CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras dahil 7 üyenin imza altına aldığı Encümen kararında, Özdil’in villasında 81 metrekarelik bodrum katın, 70 metrekarelik terasın, 12 metrekarelik deponun, 12,8 metrekarelik jeneratör odasının ve 17,8 metrekarelik müştemilatın ruhsat kayıtlarına aykırı olarak yapıldığı ve kaçak durumda olduğu belirtildi.

ÖZDİL’İN KAÇAK VİLLASI BU KARAR GEREĞİ YIKILACAK!

Sabah gazetesinden Hayrettin Şaşmaz’ın haberine göre, Bodrum Belediyesi ekipleri 6 Mayıs günü villada inceleme yapmış ve aynı gün yapı mühürlenmişti. Belediye başkanı Ahmet Aras dahil 7 encümen üyesi tarafından 8 Mayıs 2020 günü imza altına alınan Encümen kararda, “Encümenimizce yapılan görüşmelerde; İlçemiz Bitez mahallesi Aktur Tatil Sitesinde tapunun 349 ada 4 parsel numarasına kayıtlı taşınmazın mülk sahibi Hülya Özdil hakkında, 12,41 metrekarelik depo, 12,83 metrekarelik jeneratör odası ve 17,84 metrekarelik müştemilat ile zemin terası üzerinde yapılması halinde pergola olarak nitelendirilmesi gereken ancak planlı alanlar imar yönetmeliğinde yer verilen pergola tanımına uymayan 70,79 metre karelik üst örtü ile ilgili olarak, Belediyemiz Yapı Kontrol Müdürlüğü müzekkeresinde mühürleme tarihi itibari ile onaylı uygulama imar planına göre yapı yaklaşma sınırları içerisinde kaldığı, mevcut haliyle yapı ruhsatına bağlanmasının mümkün olmadığı belirtildiğinden, 3194 sayılı İmar Kanunun 32 maddesinin son fıkrası gereğince yapılan bu imalatların yapı sahibi tarafından yıkılmasına, yıkılmadığı takdirde belediyemizce yıktırılarak masrafının yapı sahibi Hülya Özdil’den tahsil edilmesine” denildi.

KENDİSİ YIKMAZSA BELEDİYE YIKMAYA GELECEK

Bodrum Belediye Encümen kararının devamında şu ifadeler kullanıldı: “136,13 metrekarelik bina ve 81 metrekarelik bodrum katla ilgili olarak mühürleme tarihinden ‘6 Mayıs 2020’ itibaren İmar Kanununun 32 maddesi hükümleri doğrultusunda yasal hale getirilmesi için verilen sürenin beklenilmesine, yasal hale getirilmediği takdirde 136,13 metrekarelik bina ve 81 metrekarelik bodrum kat içinde yapılan imalatların yapı sahibi tarafından yıkılmasına, yıkılmadığı takdirde belediyemizce yıktırılarak masrafının yapı sahibi Hülya Özdil’den tahsil edilmesine karar verildi.”

Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin söz konusu Encümen kararına ilişkin Yürütmeyi Durdurma kararına gerek görülmediği yönündeki hükmü dün çıkmıştı. Mahkeme kararı ardından belediye encümeninin yıkım kararı her an yerine getirilebilinir.

ÖZDİL’İN KAÇAK VİLLASINDA YIKIM BAŞLADI!

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, gazeteci yazar Yılmaz Özdil’in eşi Hülya Özdil’in üzerine kayıtlı villanın bir bölümünde, imara aykırılık olduğu gerekçesiyle yıkım işlemi başlatıldı.

İlçede kaçak yapılaşmayla mücadele çalışmaları kapsamında Hülya Özdil’in üzerine kayıtlı Bitez Aktur Sitesi’ndeki villanın bir bölümünde imara aykırılıklar tespit edildi. Bunun üzerine Bodrum Belediyesi ekipleri, söz konusu adreste çalışma yürüttü.

Bir süre önce mühürlenen villanın giriş kısmında imara aykırı olduğu tespit edilen bölümde ilk aşamada kiremitler söküldü. Sonrasında yıkım çalışmalarına başlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız