Tarih ve ecdada heykel ve resimlerle mi sahip çıkılır? İBB Fatih Sultan Mehmet tablosuna 6.5 milyon TL ödedi

0
43

Bir çağın kapanması ve yeni bir çağın açılma sebebi olan Ayasofya için ‘Gündemimizde yok’ diyen ve denize heykelini yapacağını açıkladığı Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesini tekmelediği ile gündeme gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Fatih tablosuna servet ödedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kararı ile kimin olduğu kesin bilinmeyen, imzasız Fatih Sultan Mehmet portresine 6, 5 milyon lira ödendi.

İBB, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden çıktığı “tahmin edilen” Fatih Sultan Mehmet portresini Londra’da düzenlenen müzayede ile 770 bin sterline yani 6.5 milyon liraya satın aldı.

TABLONUN SATIN ALAM MALİYETİ YAKLAŞIK 8 MİLYON

Fatih Sultan Mehmet’in özel koleksiyonda bulunan son portresi Londra’da yapılan açık artırmada 770 bin sterline satıldı.

Müzayede evi Christie’s’in açık artırmasında 770 bin sterline (yaklaşık 6 milyon 500 bin lira) alıcı bulan Fatih Sultan Mehmet portresine 400 bin ila 600 bin sterlin başlangıç değeri biçiliyordu. Satışın tamamı ise 935 bin 250 sterlin yani 7 milyon 950 bin liraya kadar çıktı.

İtalyan ressam Gentile Bellini’nin (1429-1507) atölyesinden çıktığı tahmin edilen portrenin bizzat ressam ya da öğrencilerinden biri tarafından yapıldığı düşünülüyor.

TABLODAKİ İKİNCİ KİŞİNİN KİM OLDUĞU GİZLİLİĞİNİ KORUYOR

Portrede yer alan gizemlerinden biri de Fatih Sultan Mehmet’in yanında resmedilen ikinci figürün kim olduğu. Sakalsız ama Osmanlı kıyafetleri içindeki erkek figürünün Fatih’in 3 oğlundan biri ya da bir Avrupalı diplomat olabileceği düşünülüyor.

OSMANLI ESERLERİ MİLYON DEĞERLERİNDE ALICI BULUYOR

15. yüzyılın ikinci yarısında yapılmış olduğu tahmin edilen portrenin bir diğer önemi de Fatih’in yaşadığı dönemde yapılan 3 portreden biri olması. Portre son olarak özel bir koleksiyoncu tarafından 2015’te satın alınmıştı.

Bu portrelerden en ünlüsü Bellini imzasını taşıyor ve Londra’da Ulusal Galerinin koleksiyonunda bulunuyor.

Londra’da geçen yıl yapılan farklı müzayedelerde Osman Hamdi Bey’in “Kuran Okuyan Kız” tablosu 6 milyon 315 bin sterline, Bellini’nin takipçilerinden biri tarafından yapıldığı düşünülen Kanuni Sultan Süleyman portresi ise 5 milyon 323 bin sterline alıcı bulmuştu.

TARİH VE ECDADA HEYKEL VE RESİMLERLE Mİ SAHİP ÇIKILIR?

Vatandaşlar CHP’li İBB Başkanı Ekem İmamoğlu’nun tarih ve ecdadın eserlerine sahip çıktığı açıklama ve uygulamalarına tepki gösterdi. Vatandaşlar İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesini teklelemesini, Fatih’in heykelini dikme açıklaması ve fethi ile bir çağın kapanması ve yeni bir çağın açılma sebebi olan İstanbul fetih simgesi Ayasofya için yaptığı açıklamaları ve en son belediyenin bütçesinden yakınan ve ‘Zulüm 1453’de başladı’ diyenlerin baş tacı ettiği İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Fatih tablosuna 6 milyon 500 TL ödediğini hatırlatılarak “Tarih ve ecdada heykel ve resimlerle mi sahip çıkılır” diyerek tepki gösterdi.

FATİH SULTAN MEHMET HAN’IN TÜRBESİNİ TEKMELEDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 29 Mayıs 2020 İstanbul’un fetih yıldönümünde anma etkinliği için gittiği Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesine tekme atmakla gündeme gelmiş ve bu konu hakkında da hiçbir açıklama yapmamıştı. İmamoğlu, eli kıçında Fatih Sultan Mehmet türbesine doğru ilerlemesi sonrası ayaklarının net görünmediği ama türbe kenarına tekme atar görüntüleri nedeniyle Yunanlıların Bursayı işgali sırasında bir Yunan komutanının Osman Gazi’nin türbesini tekmelesine benzetilmiş ve büyük tepki görmüştü.

DENİZ ORTASINA FATİH’İN HEYKELİNİ DİKECEĞİNİ AÇIKADI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Atatürk’ün bir vasiyeti gereği, “Fatih Sultan Mehmet Han’ın heykelini şehrimize yakışır bir noktada ve şekilde hayata geçireceğiz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir numaralı Osmanlı düşmanı Sözcü’nün Youtube sitesinde sabah-akşam devlete ve millete hakaretler yağdıran Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil’in sohbet ettiği programa katıldı. İmamoğlu burada yaptığı açıklamada Fatih Sultan Mehmet Han’ın heykelini yapacağını açıkladı. İBB Başkanı bu kısmını twitter adresinden paylaşarak şunları kaydetti:

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir vasiyetini yerine getirmek bizim için onurdur. Atamızın örnek bir tarihi lider olarak gördüğü Fatih Sultan Mehmet Han’ın heykelini şehrimize yakışır bir noktada ve şekilde hayata geçireceğiz.”

İmamoğlu, elinde bulunduğu bir kitapta Afet İnan’ın Atatürk’ün Fatih Sultan Mehmet’in heykelini yapmak ile ilgili sözlerini okurken hem kendisi hem de Yılmaz Özdil ve Uğur Dündar’ın sırıtarak dinlediği ise gözlerden kaçmadı.

İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU İSTANBUL TEKFURU GİBİ KONUŞTU!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yunanistan’da yapılan Delphi Ekonomi Forumu’na telekonferasla katıldı. İmamoğlu’na Yunanlı gazeteci Alexis Papachelas “Ayasofyanın ibadete açılması ile ilgili düşünceleriniz nedir?” diye sordu.

CHP’li Ekrem İmamoğlu soruya, “Ayasofya’nın ibadete açılması gibi bir ihtiyacın bulunduğuna inanmıyorum. Türkiye’nin ve dünyanın başka sorunları var ve bu konunun iç siyaset malzemesi olarak kullanılmaması gerekiyor” diye cevap verdi.

“İSTANBUL VE TÜRKİYE’NİN BÖYLE BİR GÜNDEME İHTİYACI YOK”

CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ayasofya hakkında şunları söyledi:

“Tabi şu anda Türkiye’nin ve dünyanın bambaşka sorunları var. Ben ne İstanbul’un nede Türkiye’nin böyle bir gündeme ihtiyaç duyduğunu düşünmüyorum. Bu tür konular hassas tartışılmalıdır. Hem tarihsel ölçeğinde hem finans ölçeğinde hassas tartışılmalıdır.

Şu anda bunun bir siyaset malzemesi şeklinde tartışılması beni şahsen üzmektedir. Bu konu Şehir Konseyi’nin yada Belediye Meclisinin konusu değil. Şu anda bizim yetkimiz dahilinde de değil.”

YUNANLILAR İMAMOĞLU’NU DESTEKLEDİ

Aynı panelde bulunan Yunanistan Atina Belediye Başkanı Bakoyannis ise CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sözleri üzerine Ayasofya’nın dünya kültür mirası olduğunu ifade ederek, “Hristiyanların İstanbul’a gösterdiği özel sevginin bazen yok yere gerginliklere yol açtığı” görüşünü savundu.

FATİH RESMİNİN SAHTE OLDUĞU İDDİALARI

Türk Bizantolog ve sanat tarihçisi, İstanbul’un tarihi eserleri konusundaki çalışmaları dışında Toroslar’daki arkeolojik alanlar, Balkan ülkelerindeki Osmanlı eserleri hakkında birçok araştırmaları olan Semavi Eyice yıllar önce İtalyan ressam Gentile Bellini’nin resimlerinde ki tezatlıklara dikkat çeken bir araştırması yayınladı.

Eyice’nin 1973’te ki araştırmasında ve yan yana getirdikleri resimlerle kıyasladığı yazısı ile İBB’nin 6 milyon 500 bin TL’ye satın aldığı Fatif Sultan Mehmet tablosu da şüpheli duruma düştü.

RESİM BELLİNİ’NİN DEĞİL Mİ?

Tarihçi Semavi Eyice yıllar önce yazdığı bir makalede aslında bu esere dair sisleri bir parça da olsa dağıtmıştı.

İsviçreli tarihçi Rudolf Tschudi (1884-1960), 1959’da Basel’de bir evde “üzerinde Fatih Sultan Mehmed ile genç bir Şehzade (?) ‘nin” tasvir edildiği bir tablo bulmuş ve bunu -Fatih üzerine bir monografi de yazan- ünlü Alman şarkiyatçı Franz Babinger’e bildirir.

Eyice tabloda sağda, Fatih’in “hiç şüpheye meydan bırakmayacak surette teşhis” edilebildiğini söylüyor. Ancak Hoca’ya göre karşısındaki gencin kim olduğunu çıkarmak aynı derecede kolay değil.

Resmin arkasındaki yazı değerlendirildiğinde şu sorunun cevabı verilmelidir: Acaba resimdeki Fatih’in 3 oğlundan hangisi?

a) Şehzade Mustafa, Bellini’nin payitahta gelişinden önce vefat etmiştir.

b) Şehzade Bayezid, Bellini’nin İstanbul’da bulunduğu yıllarda Amasya’da görevlidir.

c) Babinger’e göre tek ihtimal vardır: Cem

Ancak o sırada Cem’de Konya’dadır. Onun da babası Fatih gibi kemerli bir buruna sahip olduğu, ayrıca bir gözünün de biraz kaymış olduğu bilinmekte. Resimdeki gencin burnu kemerli değil, ancak bir gözü şaşı olarak çizilmiş. Babinger’e göre bu kişi kesin olarak Şehzade Cem.

Semavi Eyice de meseleye dair net bir kanaate ulaşamamış ve bu bahse dair şu dipnotu düşmüş: “Avrupa’da nice tablo sahtekârlıkları yapıldığı bilindiğine göre, bu tablo için de böyle bir ihtimal düşünülebilir. Üzerinde bir laboratuvar incelemesi yapılmadığına göre bu hususta…

Kesin bir şey söylenemez. Biz eseri, hakikî farz ederek bu çalışmamıza aldık.”
Yuvasına dönen bu tablo, Fatih’i, Cem’i, her ikisinin sanata ilgisini, şiirlerini, himaye ettikleri sanatçıları konuşmamıza vesile olur.

2018’de vefat eden rahmetli Semavi Eyice’nin ilgili makalesi Türk Tarih Kurumu’nun resmi sitesinde şu linkte yer almaktadır:

https://ttk.gov.tr/yayinlarimiz/dergi/belleten-cilt-xxxvii-sayi-145-yil-1973-ocak/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz