Tuba Ersöz Türkiye’nin ilk başörtülü Cumhuriyet Başsavcısı oldu

39

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSYK) 1. Dairesi, 2020 adli ve idari yargı ana kararnamesiyle birlikte Türkiye’nin ilk başörtülü başsavcısı atandı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesi, dün adli ve idari yargı ana kararname çalışmalarını tamamladı. HSK 2020 yaz kararnamesiyle 4 bin 626 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. Gaziantep, Manisa ve Adana başsavcıları değiştirilirken, Ankara ve İstabul’da başsavcı değişikliğine gidilmedii. Kararname ile ilk kez başörtülü bir savcı başsavcı yapıldı.

18 İLİN BAŞSAVCISI DEĞİŞTİ

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesi, 2020 adli ve idari yargı ana kararnamesini tamamladı. Kararname ile 4 bin 161’i adli 465’i idari toplam 4 bin 626 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. Gaziantep, Manisa, Adana, Mardin, Aksaray, Tekirdağ, Bolu, Kırşehir, Siirt, Bartın, Ardahan, Bingöl, Şırnak, Tokat, Bitlis, Artvin, Niğde ve Gümüşhane başsavcıları değişti. Ankara, İzmir ve İstabul’a başsavcı vekili ile hakim ve savcı takviyesi yapıldı.
Söz konusu kararnameyle adli yargıda 4 bin 163, idari yargıda 465 hakim ve savcı ile 18 ilin başsavcısının görev yeri değişti.

TÜRKİYE’NİN İLK BAŞÖRTÜLÜ BAŞSAVCISI TUBA ERSÖZ OLDU

Kararname ile ayrıca Türkiye’de ilk kez başörtülü bir savcı, başsavcı oldu.

Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine göre Nazilli Savcısı Tuba Ersöz, Konya Beyşehir Başsavcılığı’na getirildi.

Kararname ile İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevine getirilirken, Ankara’da 16 sokak köpeğini öldüren üç sanığa 10’ar yıl hapis cezası veren hakim Yaşar Sezikli, Yargıtay savcısı oldu.

TUBA ERSÖZ KİMDİR?

Tuba Ersöz’ün daha önce Nazilli savcılığı görevini ifa ettiği ve son karaname ile Konya Beyşehir Başsavcılığı’na getirildiği biliniyor. Savcı Tuba Ersöz hakkında ayrıntılı bilgi maalesef yok. Fakat kendisi Türkiye’nin ilk tesettürlü baş savcısı oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız