Türkiye koronavirüs için geliştirdiği ilaç onaylandı ve satışı başlıyor

33

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun “Yerli bir ilaç firmamız tarafından Kovid-19 tedavisinde kullanılmak üzere üretilen ilaca satış iznini verdik” dedi.

Fahrettin Altun resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada ilaç müjdesini vererek “Yerli bir ilaç firmamız tarafından Kovid-19 tedavisinde kullanılmak üzere üretilen ilaca satış iznini verdik. Ayrıca İstanbul’daki çok amaçlı acil durum hastanelerinin yapımı hızla devam ediyor. Bu hastanelerimiz salgın sonrası dönemde de kalıcı bir şekilde hizmet verecek.” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK BAKANI KOCA: 6 MERKEZDE AŞI ÇALIŞMASI YAPIYORUZ

Öte yandan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid_19 koronavirüs aşı çalışmaları başta olmak üzere dünya çapında her türlü bilimsel çalışmayı yakından takip ettiklerini belirterek, “Ülke olarak da altı merkezde aşı geliştirme faaliyetlerini yürütüyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Koronavirüsle mücadelenin arka planında neler yaşandığına temas etmek istiyorum” diyerek Ekovitrin dergisinin mayıs sayısı için bir makale kaleme aldı.

“HEKİM VE SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ BÜYÜK BİR EMEK ORTAYA KOYUYOR”

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını rahmetle anarak sözlerine başlayan Koca, “Hekimlerimiz ve bütün sağlık çalışanlarımız gerçekten muhteşem bir irade ve emek ortaya koyuyorlar. Virüse yakalanıp şehit olan meslektaşlarımız var. Bir kez daha meslektaşlarıma Allah’tan rahmet diliyorum. Her birinin kaybı yürek yangınımız oldu” dedi.

BAKAN SELÇUK: 11 İLACI GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALDIK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 7’si kanser, 4’ü MS tedavisinde kullanılmak üzere toplam 11 ilacın daha geri ödeme listesine alındığını duyurdu.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) internet sitesinde Sağlık Uygulama Tebliğine (SUT) ilişkin yeni düzenlemelerin yayımlandığını belirten Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, “SUT’da yaptığımız düzenlemeyle; dört meme kanseri, iki hematolojik kanser, dört Multipl Skleroz (MS) ve bir lösemi tedavisinde kullanılmak üzere 11 ilacı daha geri ödeme listesine aldık. Böylelikle geri ödemesi yapılan ilaç sayımız 8 bin 603’e ulaştı” dedi.

GERİ ÖDEME İLAÇ SAYISI 373 OLDU

Bakanlıktan, yeni düzenlemeyle hali hazırda 370 ilacın bulunduğu ‘Yurtdışı İlaç Fiyat Listesi’ne ikisi kanser olmak üzere üç yeni ilacın daha eklenerek hastaların erişimine sunulduğu belirtildi. Böylece bakanlığın geri ödeme listesindeki ilaç sayısı 373’e ulaşmış oldu.

“KORONAVİRÜSLE MÜCADELE KAPSAMINDA TEDBİRLERİ ALIYORUZ”

Yapılan açıklamada, COVID-19 salgın koronavirüsle mücadele kapsamında Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ-WHO) önerilerinin de dikkate alınarak gerekli önlemlerin alındığı ifade eden Bakan Selçuk, “Koronavirüsle mücadele kapsamında, paydaşlarımızla birçok alanda tedbirler alıyoruz. Sigortalılarımıza ve sağlık hizmeti sunucularımıza destek veren düzenlemeler yaparak hayata geçirmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

COVİD-19 VE İMMÜN PLAZMA TEDAVİSİ YENİ İŞLEM KODU DA TANIMLANDI

Bu kapsamda, sağlık hizmeti sunucularının verdiği sağlık hizmetleriyle birlikte faturalandırılabilecek olan Covid_19 koronavirüs tanı testleri ek tebliğde tanımlandı. Böylece antijen testi, antikor testi, PCR testi ve izolasyon testine ait yeni işlem kodları belirlendi. Ayrıca, immün plazma tedavisinde yer alan ‘viral inaktivasyon işlemi’ adı ile yeni işlem kodu da tanımlandı. Böylece tedavide plazma içeriğindeki enfeksiyonlar yok edilerek tedavinin başarısına katkı sağlandı.

BAKAN KOCA’DAN BERBER VE KUAFÖRLERİN AÇILMASINA KARŞI VİDEOLU UYARI

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, kuaför ve berberlerin açılmasına günler kala sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı video ile uyarılarda bulundu.

‘Riski görün’ uyarısı yapan Koca, “Virüsten uzak durmanın yolu, maske ve sosyal mesafedir. Ev dışında mutlaka maske takın ve sosyal mesafeyi koruyun. Kimin virüs taşıdığını bilemezsiniz. Tedbiri elden bırakmayın” mesajı verdi.

SAĞLIK BAKANI KOCA: TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYALIM

Sağlık Bakanlığı tarafından 9 Mayıs koronavirüs tablosu açıklandı. Buna göre vaka, test sayısı ve son duruma ilişkin açıklama geldi. Türkiye’de son 24 saatte 9 mayıs itibariyle 1546 kişiye Covid-19 tanısı kondu, 50 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 137 bin 115, can kaybı 3 bin 739 oldu. Bakan Koca 9 Mayıs tablosuna ilişkin değerlendirmesinde, azalmanın devam ettiğini duyurdu.

50 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter hesabından paylaştığı “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerine göre, bugün 35 bin 605 test yapıldı, 1546 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 50 kişi hayatını kaybetti.

90 BİNE YAKIN HASTA İYİLEŞTİ

Buna göre Türkiye’de toplam test sayısı 1 milyon 334 bin 411, vaka sayısı 137 bin 115 ve vefat sayısı 3 bin 739 oldu. Toplam yoğun bakımdaki hasta sayısı 1168, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 628 ve iyileşen sayısı 89 bin 480 olarak kayıtlara geçti.

BAKAN KOCA UYARDI: TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYALIM

Bakan Koca, 9 Mayıs koronavirüs tablosuna ilişkin Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Toplam iyileşen sayısı 90 bine yaklaştı. Yoğun bakım desteğine ihtiyaç duyanların sayısındaki azalma devam ediyor. Yapılan test sayısına göre, yeni tanı konan vaka sayısında düşüş devam ediyor. Tedbiri elden bırakmayalım.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız