Türkiye’de Corona Virüs ilacı üretildi!

37

Türk bir ilaç şirketi Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin de kabul gördüğü Covid19 Corona Virüs tedavisinde olumlu cevap veren ilaç özel izinle üretilmeye başlandı.

Türkiye’nin yerli ilaç şirketlerinden Polifarma, hem Türkiye hem de FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) dahil tüm dünya otoriteleri tarafından kabul gören ve Sağlık Bakanlığı’nın korona virüs tedavisinde olumlu yanıt verdiğini açıkladığı ilacı yoğun bakım hastaları için özel izinle üretmeye başladı.

Ağız yoluyla beslenemeyen korona virüs hastaların tedavisinde kullanılacak ilaç, çözelti formunda ve damar yolu ile hastalara verilecek. İlaç şirketi, üretilen 100 bin ampulün Sağlık Bakanlığı’na hibe edileceğini duyurdu. Koronavirüs ilacının 10 bin yoğun bakım hastasına umut olması bekleniyor.

KORONA’YA OLUMLŞU CEVAP VEREN İLAÇ ÜRETİLDİ VE RUHSAT BAŞVURUSU YAPILDI

Polifarma İlaç, yoğun bakımda bulunan ve ağız yollarla beslenemeyen hastaların tedavisinde umut olacak çözelti formundaki ilacın üretimini tamamladı ve Sağlık Bakanlığı’na ruhsat başvurusunda bulundu.

Türkiye’de ilk korona virüs vakasının görünmesinin hemen ardından, ilaç üretim tesisindeki mesaisini artıran ve kapasitesini yüzde 120’ye çıkartan Polifarma, İlaç Pol Ar-Ge Merkezi’nde koronavirüse iyi geldiği klinik testlerde gözlemlenen ilacın üretimi için adım attı.

İLK VAKADAN İTİBAREN ÖZEL ÇALIŞMA YAPILDI

Polifarma Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vildan Kumrulu korona virüs ile ilgili ilaç hakkında, “Ülkemizi ve tüm dünyayı etkileyen bu pandemide ‘Polifarma olarak neler yapabiliriz’ diyerek bir çözüm yolu aramaya başladık. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı’nın tedavi protokollerinde birincil tedavi olarak yer alan ilacı, oral yolla beslenemeyen yani herhangi bir ilacı tablet olarak kullanamayan yoğun bakım hastaları için üretmek için hızlıca adım attık. Bu zorlu süreçte dünyanın dört bir yanındaki tedarikçilerle irtibata geçerek en yüksek kalitedeki ham maddeyi ülkemize getirmeyi başardık. Ardından Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan (TİTCK) özel izin alarak 100 bin adet ampulün üretimini tamamladık. Polifarma olarak en büyük hayalimiz sağlıklı bir Türkiye; bu kapsamda 100 bin ampulün tamamını Sağlık Bakanlığı’nın kullanımına hibe edeceğiz. Sağlık Bakanlığımız bizden ne zaman isterse, o zaman ürünlerimizi göndereceğiz” dedi.

20 NİSAN’DA YENİ BİR İLAÇ DAHA ÜRETİLECEK

Yeni üretim taleplerini karşılayacak kadar üretim kapasitesine sahip olduklarını kaydeden Polifarma Şirket yetkilisi Kumrulu, hammadde tedariklerini tamamladıktan sonra 20 Nisan’da Sağlık Bakanlığımızın tedavi protokolleri için deklare ettiği bir ilacın daha üretimine başlayacaklarını da açıkladı.

Memleket sevdasıyla çıkılan bu yolda hep ülkemizin menfaatlerini göz önünde bulundurduklarını belirten Kumrulu, “Ülkemizin içinde bulunduğu duruma kayıtsız kalamazdık. Bugün de hayatını ortaya koyarak çalışan tüm doktorlar ve sağlık çalışanlarımızın hizmetindeyiz. Tek dileğimiz tüm insanlığın bu pandemiden en az hasarla kurtulması” diye konuştu.

YÜZDE YÜZ YERLİ VE 34 YIL ÖNCE KURULDU

Hastane ve eczane ilaçları ve serum alanında Türkiye’nin en çok tercih edilen markası olan Polifarma İlaç, IV (damar yolu) ilaç ve serum alanında 34 yıllık geçmişe sahip, %100 yerli sermayeli bir ilaç firmasıdır. 1983 yılında ilk olarak Aroma İlaç’ı kuran Eczacı Necdet Nuri Kumrulu, 1986 yılında Polifarma İlaç’ı satın alarak faaliyetlerine aynı adla devam etti. Yine Türkiye’de serum alanında sektör lideri olan Polifarma İlaç, faaliyetlerine yıllık 250 milyon kutu üretim kapasiteli olup 77 bin metrekare alana kurulu tesisinde devam etmektedir. Türkiye’de ilk lipid ürününü geliştiren, ilk üç odacıklı beslenme solüsyonunu ve periton diyalizi alanında SAPD cihazı üreten Polifarma, ülkeyi global alanda da temsil etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız