Türkiye’de koronavirüs ne zaman bitecek? İşte o tarih!

0
65

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Türkiye’deki COVID-19 koronavirüs hastalığı salgınının bitiş tarihiyle ilgili çok önemli değerlendirmelerde bulundu.

Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü, sosyal medya Twitter hesabından yaptığı açıklamada Türkiye’de Covid_19 koronavirüsün ne zaman biteceği hakkındaki sorulara yanıt verdi.

Prof. Özlü, “Bunun çok fazla zaman alacağını sanmıyorum. Mayıs ayı sonuna kadar muhtemelen, belki ondan da önce bu süreci büyük ölçüde tamamlarız” dedi.

PROF. DR. ÖZLÜ MAYIS AYI SONUNU İŞARET ETTİ

COVID-19 koronavirüs salgınının bitiş tarihiyle ilgili çok merak edilen sorulara cevap verirken uyarılar da bulunan Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Salgın ne zaman biter, ne zaman normale döneriz diye soruluyor. En çok merak edilen hususlardan bir tanesi. Salgının bitmesine az kalmış gibi görünüyor. Çok uzamayan bir süreçte bence de normalleşme çalışmaları başlayacak ama tabi burada çok dikkatli olmamız gerekiyor.” dedi.

Salgının bitmesi demenin yeni vakaların ortaya çıkmaması demek anlamına geldiğini belirten Prof. Dr. Özlü, “Mevcut hastalarımızın tedavi edilip taburcu edilmeleri, hasta yükümüzün azaltılması demek. Aynı zamanda toplumda bulaşmanın engellenmiş olması, salgınla temas içinde olanın takip ve izolasyonda olanların bu sürelerin tamamlanması demek. Bu şekilde yangını söndürmüş olacağız.” dedi.

Bunun çok fazla zaman alacağını sanmadığını ifade eden Özlü şöyle devam etti: “Mayıs ayı sonuna kadar muhtemelen belki ondan da önce bu süreci büyük ölçüde tamamlarız. İlla uzayan vakalar da olabilir ama bunlar tek tük kalacaktır. Mayıs sonu itibariyle bu yangın sönmüş olur diye düşünüyorum.”

“RAMAZAN’DA RİSKLERİ ÇOK İYİ YÖNETMELİYİZ”

Tedbirlerin uyarılarına harfiyen uyulması gerektiğinin altını çizen Prof. Özlü, “Tabi yangını söndürmek tek başına işe yaramaz soğutma işlemi yapmanız gerekir. Eğer bunu yapmadan yangın yerini terk edersek yeniden yangın başlayabilir. Bu açıdan normale geçişi çok dikkatli yapmak gerekir. Özelikle Ramazan ayındaki riskleri çok iyi yönetmeliyiz. İftar, teravih, bayram ziyaretleri çok büyük bir kırılmaya neden olabilir. O açıdan tedbirlere dikkat edersek bu konuda gevşeme olmazsa bayram sonrası süreçte bu zor zamanları geride bırakmış oluruz.” dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI SONRASI OLUŞAN GÖRÜNTÜLERE TEPKİ

Sokağa çıkma kısıtlamaları sonrası oluşan kalabalıklarla ilgili uyarılarda bulunan Özlü, “Eğer sokağa çıkma kısıtlaması bitti hurra dışarı çıkalım, alışveriş yapalım, mağazalara koşalım derken bu salgın bitmez. Hatta ikinci bir patlama yaşanabilir. ve bu süreç uzayabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz