Türkiye’den Ayasofya rahatsızlarına cevap: Avrupa’nın şımarık çocukları eziklikten kurtulmalıdır!

17

Ayasofya’nın ibadete açılmasına sözde tepki gösterenler Türkiye adına Dışişleri Bakanlığı’ndan, “Yunanistan, 567 yıldır uyanamadığı Bizans rüyasından artık uyanmalı ve bunun ezikliğinden kurtulmalıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Ayasofya kılınan Cuma namazı ile ibadete açılması nedeniyle bayraklarını yarıya indirip kiliselerde yas tutan Yunanlılar halterini aştı. Yunanlıların Türk Bayrağını çiğneyip yakması nedeniyle Türkiye’den şamar gibi cevap geldi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan “Ayasofya’da yeniden secdeyi içlerine sindiremeyen Avrupa’nın şımarık çocukları yine hezeyana kapılmıştır. Tarihten gereken dersi almamış bu ırkçı kafaların, şanlı Bayrağımıza saygısızlık yapanların Ege’deki akıbetini iyi hatırlamaları gerekir.” denildi.

SELANİK HATTİ AŞTI

Yunanistan, Ayasofya Camii’nin ibadete açılmasına tepki gösterme bahanesiyle İslam’a ve Türkiye’ye karşı düşmanlığını bir kez daha ortaya koymuştur. Yunan Hükümetinin ve Parlamento üyelerinin hasmane beyanatlarla halkı kışkırtmalarını ve şanlı bayrağımızın Selanik’te yakılmasına alenen izin verilmesini şiddetle kınıyoruz.

“AVRUPA’NIN ŞIMARIK ÇOCUKLARI BUNUN EZİKLİĞİNDEN KURTULMALIDIR”

Ayasofya’da yeniden secdeyi içlerine sindiremeyen Avrupa’nın şımarık çocukları yine hezeyana kapılmıştır. Tarihten gereken dersi almamış bu ırkçı kafaların, şanlı Bayrağımıza saygısızlık yapanların Ege’deki akıbetini iyi hatırlamaları gerekir. Yunanistan, 567 yıldır uyanamadığı Bizans rüyasından artık uyanmalı ve bunun ezikliğinden kurtulmalıdır.

“HİÇ BİR ÜLKE TÜRKİYE’YE DERS VEREMEZ”

Ülkesindeki Müslüman Türk Azınlığa yönelik baskıları AİHM kararlarıyla tescil edilen, topraklarındaki tarihi camilerin yıkılmasına göz yuman, başkentinde cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi Yunanistan’dır. Milli egemenliğini kullanma konusunda hiçbir ülke Türkiye’ye ders veremez.

“SONSUZA KADAR KORUMAMIZDA OLACAKTIR”

Türk milletinin iradesi doğrultusunda ibadete açılan Ayasofya-ı Kebir Camii-i Şerifi, topraklarımızdaki diğer kültür varlıklarımız gibi Türkiye’ye ait olup, sonsuza kadar mülkiyetimizde ve korumamızda olacaktır.

Ayasofya Camii’nin ibadete açılması, 1972 UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’nin gereklerine de ruhuna da uygundur.

“BUNDAN SONRA DA HERKESE AÇIK OLMAYA DEVAM EDECEKTİR”

Türkiye’nin tüm dini hak ve özgürlüklere bağlılığı ve hoşgörü geleneği doğrultusunda, tüm dinlere kucak açan barış dini İslam’ın mabedi Ayasofya-ı Kebir Camii-i Şerifi, bundan sonra da herkese açık olmaya devam edecektir.

AYASOFYA AÇILIŞINDA YUNAN MEDYASINA TÜRK BAYRAKLI CEVAP

Öte yandan Cuma Namazı ile Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasıyla Yunanistan’da bayraklar yarıya indirilerek yas tutulurken Ayasofya önünde canlı yayın yapan Yunan kanalı kameraları önünde bir vatandaş Türk Bayrağını dalgalandırdı.

ÇELİK: YUNAN FAŞİTLERİNİ CESARETLENDİREN SİYASİLERİ KINIYORUZ

Yunanistan’daki Türk bayrağının yakıldığı skandal görüntülere AK Parti’den, “Yunan faşistlerini cesaretlendiren siyasileri kınıyoruz” açıklaması geldi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yunanistan’da yakılan Türk bayrağı hakkında sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulundu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yunanistan’da Türk bayrağının yakılmasını lanetleyerek, “Kendi bayraklarının yanına dün Bizans bayrağı asanlar ve yas ilan edenler bayrağımıza saygısızlık yapamazlar. Bayrağımızı yakan faşistler, dün Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde, bayrağımızın gölgesindeki milletimizin mesajını iyi anlamalıdır” ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yunanistan’da Türk bayrağı yakılmasına tepki gösterdi. Konuya ilişkin resmi sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Çelik, “Yunanistan’da şanlı bayrağımızın yakılmasını şiddetle lanetliyoruz. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin açılmasını güya protesto etmeye çalışan Yunan faşistlerini cesaretlendiren siyasileri kınıyoruz.” dedi.

“KAFASI BİZANS HAYALLERİYLE DOLU DAR GÖRÜŞLÜ SİYASİLER…”

Ömer Çelik açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Kafası Bizans hayalleriyle dolu dar görüşlü Yunanlı siyasiler kendi toplumlarını zehirliyorlar. Kendilerini Bizans’ta zanneden bu hayalperestler Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin dünkü mesajını er ya da geç anlamaya mecburdurlar. Kendi bayraklarının yanına dün Bizans bayrağı asanlar ve yas ilan edenler bayrağımıza saygısızlık yapamazlar.

“BAYRAĞIMIZI YAKAN FAŞİTLER VİLMELİ Kİ ‘ORASI AYASOFYA-İ KEBİR CAMİ-İ ŞERİFİ’DİR”

Bayrağımızı yakan faşistler, dün Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde, bayrağımızın gölgesindeki milletimizin mesajını iyi anlamalıdır. Bayrağımıza dün eşlik eden sancaklar ve Ayasofya Camii’nde verilen mesajlar hafızamızın sadece tarihe değil geleceğe ait olduğunu da gösterdi. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi tüm insanlığın ortak değeri olarak herkese açıktır. Bayrağımızın ve sancakların dediği gibi, orası Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’dir” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız