Yunanlı Rahip’ten Atatürkçülere tarihi ders: Türkler olmasaydı Ayasofya düşerdi!

0
38

Yunanlı Rahip Evangelos Papanikolaou, ”Ayasofya’yı koruyan Türkler olmasaydı Ayasofya düşerdi. Böyle büyük bir yapıyı kim koruyacaktı? Türkler korudu” açıklamasını yaptı.

Yunanlı Rahip Evangelos Papanikolaou, Ayasofya’nın müzeden yeniden Cami,ye dönüştürülerek ibadete açılması değerlendirmesinde, “Türkler nerede vardıysa hep daha iyilerdi. Bizim için utanç verici ama bu gerçek” dedi.

Yaklaşık bin yılı aşan bir ibadethane olan Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fetih simgesi olarak camiye çevrildi. Ayasofya 1453’ten 1934’de kadar müzeye çevirinceye kadar 481 yıl tarihi eserleri korunarak Camii oldu.

ATATÜRK VE CHP’Lİ BAKANLAR TARAFINDAN MÜZEYE ÇEVRİLDİ

Mustafa Kemal Atatürk ve CHP’li Bakanların Fatih’in ağır bedduası ve vakfiyesine rağmen Ayasofya’yı müzeye çevrildi. Üstelik müze kararı alınmadan önce Ayasofya içindeki Hıristiyanlık mozaikleri kazınarak ortaya çıkarılmaya başlanmıştı. Ayasofya’nın müzeye çevrilmesi başka Yunanistan olmak üzere tüm Hıristiyan ülkelerinde sevinçle karşılandı.

CHP YUNAN VE HRİSTİYAN ÜLKELER KARŞI ÇIKTI

Danıştay ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ayasofya’yı yeniden camiye çevrilmesi ile ilgili açıklamaları üzerine Yunanlılar ile birlikte ABD, Fransa, Almanya gibi Hıristiyan ülkeler ile birlikte ülkemizde sözde Kemalist Atatürkçülerden bu girişime tepki geldi. CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, Ayasofya’nın müze olarak kalması ile birlikte Sultanahmet Camii’nin de müze olması gerektiğini söyledi.

Ayasofya için müze olması 2 Temmuz 2020’de Danıştay kararı ile iptal edilerek 10 Temmuz’da yapılan karar açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan yayımladığı bir kararname ile Ayasofya müze vasfı iptal edilerek Ayasofya’yı Diyanet İşleri Başkanlığına devredip yeniden ibadete açılma yolunu açtı.

CHP’LİLER AYASOFYA’DA İLKK CUMA NAMAZINA KATILMADI

Ayasofya Camii 24 Temmuz’da kılınan Cuma Namazı ile yeniden ibadete açıldı. Bu güne kadar Yunanlılar ile birlikte ülkemizdeki sözde Atatürkçüler karara hadsiz sözlerle karşı çıktı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçsaroğlu ve CHP üst düzey yönetici milletvekilleri Ayasofya’da ilk Cuma namazına katılmadı. İstanbul’un fetih simgesi Ayasofya Camisindeki ilk Cuma namazına CHP’li ve Yunanlıların hayran olduğu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu katılmadı.

AYASOFYA’DA HİLAFET SANCAĞI VE KILIÇ ATATÜRKÇÜLERİ RAHATSIZ ETTİ

Laik Atatürkçü ve Kemalistler, Ayasofya Camisinde ilk Cuma Namazında Hilafet Sancağı asılması ve Cuma hutbesine Osmanlı geleneği olan Kılıç ile çıkan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a demedikleri kalmadı. Yunanlılar Türk bayrağı yaktı, içimizdeki Yunanlılarda ise çeşitli çirkin laflarla Ayasofya’nın Cami olmasına karşı çıktı.

YUNANLI RAHİP ATATÜRKÇÜLERE DERS VERDİ

Ülkemizdeki Laik Kemalist Atatürkçülere bir Yunan Rahibinden Ayasofya için Osmanlı Türkleri hakkında tokat gibi bir açıklama geldi. Rahip Evangelos Papanikolaou, Yunanistan’da bir toplantıda yaptığı açıklamalar İstanbul’un fethi ile Camiye çevrilen Ayasofya ve devamında müzeye çevrilmesi ve yeniden Camiye çevrilerek ibadete açılması ile tarihi gerçekleri Yunanlıların yüzüne çarptı.

Yunanlı Rahip hem Kemalist Atatürkçü hem de Yunanlılara tarih dersi sayılacak konuşması şu şekilde:

TÜRKLER NEREYE VARDIYSA HEP DAHA İYİYDİ”

“Türkler nereye vardıysa hep daha iyilerdi. Bizim için utanç verici ama bu bir gerçek. Girit’te (Adası) daha iyi bir manastır sistemi vardı. Girit’te Türkler bir tane bile manastır kapatmadı. Ama Yunanistan’da Othonas’ın emri ile çok sayıda manastır ve kilise kapatıldı. Azizlerin hatıraları gümüş kutulardan çıkarılıp hükümet için maaşa (satılarak) dönüştürüldü.

“LATİN SERPUŞU GÖRMEKTENSE TÜRK SARIĞI GÖRMEYİ TERCİH EDERİM”

Aynı zamanda Türkler hüküm sürerken insanlar dinlerini kolayca dinlerini yaşabiliyordu. Bu yüzden insanlar ‘Latin serpuşu görmektense Türk sarığı görmeyi tercih ederim’ diyor. Bana kalsa ikisi de görülmesin. Ama birini seçmek zorunda olsam Latin yerine Türk seçerim.

“ŞİMDİ ÇOK ÜZGÜN OLDUĞUNUZ AYASOFYA OLAYINA GELİNCE: ŞÜKÜRLER OLSUN”

Şimdi çok üzgün olduğunuz Ayasofya olayına dair. Şükürler olsun. Şimdi söyleyin 24 saat içinde Ayasofya’ya kaç tane çıplak turist giriyordu. Sayısızca. İç çamaşırını gösteren kısa eteklerle. Yalan mı söylüyorum? Çünkü müzeydi. Ve tüm o kirli turistler umursamadan saygısızca giriyordu. Şimdi ayakkabı olmadan gireceksin. Bu saygı değil mi? Çıplak mı gireceksin? Hayır. Uzun bir elbise ve başörtüsü ile gireceksin.

“AYASOFYA’YI KORUYAN TÜRKLER OLMASAYDI AYASOFYA DÜŞERDİ”

Belki de bunu bir lanet değil düzeltme olarak görmeliyiz. Şimdi Ayasofya için üzgünüz diyorlar. Ayasofya’yı koruyan Türkler olmasaydı. Ayasofya düşerdi. Düşerdi. Böyle büyük bir yapıyı (ibadethaneyi) kim koruyacaktı? Türkler korudu.”

YUNANİSTAN’IN İLK KRALI OTHONAS KİMDİR?

Yunan Rahip Evangelos Papanikolaou’un Yunanistan’da bir çok kiliseyi kapattığını söylediği Otto, Otho veya Othonas 1 Haziran 1815’de Salzburg, Avusturya doğdu. Yunanistan’ın ilk kralıdır. Yunanistan’da 1832-1862 arasında devlet başkanı olarak kral olmuştur. Yunanistan topraklarını Osmanlı Devleti aleyhine genişletme çabalarında başarıya ulaşamadığı iddiasıyla tahttan indirilmiştir. Bavyera kralı I. Ludwig’in ikinci oğluydu. Othonas, 26 Temmuz 1867’de Bamberg, Bavyera’da öldü.

CHP’LİLER VE CHP’Lİ İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU’NUN FATİH VE AYASOFYA’YA BAKIŞLARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz